Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Daily Express për Sofjen: e bukur, e lirë, por e nënvlerësuar

Foto: BTA

Sofja është kryeqyteti i tretë më i lirë në Evropë. Është një nga qytetet më të shëtitshme të Evropës, por kaq i nënvlerësuar, shkruhet në revistën britanike Daily Express. Artikulli përmban një përshkrim të hollësishëm të Sofjes dhe atraksioneve të saj turistike.

“Sofja në Bullgarinë Perëndimore ndodhet në lumin Iskër dhe në rrëzë të malit Vitosha. Është një qytet interesant, por shpesh anashkalohet nga turistët që preferojnë vendpushimet e skive dhe plazhet, dhe ia vlen të vizitohet”, thotë autorja Grace Piercy.

Ndër avantazhet e kryeqytetit tonë është aksesueshmëria e pjesës pedonale, gjë që e bën të këndshëm për shëtitje. “Zona ku ndodhen shumica e objekteve me rëndësi është relativisht kompakte dhe më pas lagje interesante degëzohen prej saj”, thuhet në postim. Ndër objektet më të njohura të Sofjes janë Katedralja „Shën Aleksandër Nevski”, Kopshti i Qytetit të Sofjes, kompleksi i lashtë „Serdika” dhe Kisha „Shën Sofia”, pohon autori. Sipas saj, nuk duhen anashkaluar as apartamenti i kuq, Muzeu Arkeologjik, Pallati Kombëtar i Kulturës dhe Kisha e Bojanës.

Fjetjet e lira janë ndër avantazhet kryesore të kryeqytetit tonë si destinacion turistik, duket qartë nga shkrimi i Daily Express. Çmimi për natë është rreth 41,90 € (36 £) për person për natë. Përveç kësaj, qyteti ka 112 vende të jetës së natës të vlerësuar me katër dhe pesë yje, shkruan Grace Piercy. Ka një shumëllojshmëri opsionesh akomodimi në Sofje, duke përfshirë hotele, Airbnb, bujtina dhe shtëpi pushimi. Dhe ata që dëshirojnë ta vizitojnë mund të fluturojnë direkt nga Londra dhe Birmingham, përfundon artikulli kushtuar Sofjes.

Foto: BTA

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Kostandina BelloПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Një festë e livandës na zhyt në bukurinë qetësuese të fshatit Sredno Gradishte

Edicioni i dhjetë i Festivalit Kombëtar të Lavandës zhvillohet më 14 dhe 15 qershor në fshatin Çirpan të Sredno Gradishtes. Janë disa nga plantacionet më të vjetra të livandës në vend, të cilat kanë ekzistuar për më shumë se 80 vjet. Koncepti i festës..

botuar më 24-06-15 11.30.PD

Muzeu i Mozaikëve në Devnja me një ditë të dyerve të hapura me rastin e përvjetorit të tij

Në Ditën e Dyerve të Hapura - 15 Qershor, për herë të parë vizitorët e  Muzeut të Mozaikëve në Devnja do të prezantohen me gjetjet e restauruara të zbuluara në vitin 2023. Bëhet fjalë për enë balte dhe llamba, të bëra në stilin e mjeshtrave nga..

botuar më 24-06-15 10.00.PD

Bashkia Çepellare pret mysafirët e saj me një rrugë të re turistike

Këtë verë, të ftuarit e bashkisë Çepelare do të mund të diversifikojnë pushimet e tyre në natyrën e bukur të Rodopeve me një tjetër rrugë malore. Bëhet fjalë për shtegun e ri turistik “Laboratori i shpellës, Stara Pllanina, shpella e Topçetos, shtylla e..

botuar më 24-06-08 10.30.PD