Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 28 shkurtin 2024

Moti mbetet i ngrohtë për sezonin pa reshje

Foto: arkiv

Ditën e mërkurë temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga 2 deri në 7°, në Sofje 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira mesatare dhe të larta, më të theksuara në Bullgarinë Jugperëndimore, por nuk do të ketë reshje. Para mesditës në ultësira dhe lugina do të ketë mjegull. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 14 dhe 19°, në kryeqytet 15°.

Përgjatë bregdetit të Detit të Zi do të mbajë mot me vranësira të ulëta dhe mjegull. Temperaturat e ajrit do të arrijnë deri në 9-11°. Temperatura e ujit të detit është 7-8°.

Mbi malet moti do të jetë me diell, por në masivet perëndimore me vranësira. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 10°, në 2000 m deri në 4°.

Ditën e enjte vranësira do të jetë e konsiderueshme, por e lartë dhe mesatare, mundësia e reshjeve është e vogël.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bullgaria ka mbështetjen italiane për anëtarësimin e plotë në Shengen

Bullgaria ka mbështetjen italiane për anëtarësimin e plotë në Shengen Presidenti italian Sergio Mattarella deklaroi mbështetjen e Romës për anëtarësimin e plotë të Bullgarisë në Shengen. Me ftesë të kreut të shtetit Rumen Radev, Mattarella..

botuar më 24-04-18 9.48.PD

Bullgaria dënoi sulmin e 14 prillit ndaj Izraelit dhe bëri thirrje për përmbajtje

Ambasadori i Iranit në Bullgari, Alireza Irvash, u thirr në një takim në Ministrinë e Punëve të Jashtme më 16 prill 2024 për shkak të sulmit të Iranit ndaj Izraelit më 14 prill 2024. Gergana Karaxhova, Drejtore e Përgjithshme në “Çështjet Politike”..

botuar më 24-04-18 9.11.PD

Sot festojmë Ditën Botërore të Radio Amatorëve

Më 18 prill festojmë Ditën Botërore të Radio Amatorëve. Në këtë datë në vitin 1925, u themelua Organizata Ndërkombëtare e Radio Amatorëve IARU. Në Bullgari, nisja e lëvizjes së organizuar të radio amatorëve u hodh në vitin 1926, kur u mblodhën 38..

botuar më 24-04-18 8.25.PD