Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria miratoi ndryshimet në ligjin për të huajt, duke lehtësuar qëndrimin në vendin tonë

Foto: BTA

Qeveria në mbledhjen e sotme miratoi projektligjin për ndryshime në Ligjin për të Huajt në Bullgari. Qëllimi është lehtësimi i regjimit të qëndrimit në vendin tonë për qytetarët nga vendet e treta – specialistë të kualifikuar dhe punëtorë sezonalë. Harmonizohen kërkesat për qëndrim të përhershëm të të huajve në Bullgari, optimizohet procedura për dhënien e së drejtës së qëndrimit afatgjatë investitorëve dhe verifikimi i kushteve të investimit i caktohet Agjencisë Bullgare të Investimeve. Dënime parashikohen edhe për kundërvajtjet administrative të të huajve që nuk kanë respektuar legjislacionin aktual që rregullon të drejtën e qëndrimit dhe punës në vendin tonë. Është lehtësuar barra administrative për punëdhënësit - me ndryshimet e bëra, dëshmia e adresës së banimit të të huajit nuk do të kërkohet në grupin fillestar të dokumenteve të lejes së qëndrimit. Kjo do të ndodhë vetëm pasi ai të hyjë në territorin e vendit. Një ndryshim po vendoset në drejtim të eliminimit të mundësisë së dhënies së qëndrimit për të huajt që dëshirojnë të ushtrojnë veprimtari jofitimprurëse.

Që ndryshimet të hyjnë duhet të miratohen nga Kuvendi Popullor.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Pijet probiotike dhe menuja kozmike - Shkencëtarët bullgarë zhvillojnë me sukses ushqimet e së ardhmes

Në vitin 1979, Bullgaria u bë vendi i tretë në botë, pas Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-së, që krijon ushqime kozmike. "Ne kishim gjithçka në dispozicion - fruta, perime, supa dhe të gjitha llojet e shijshme. Një person atje lart nuk e ndjen se është i..

botuar më 24-04-18 7.15.PD
Kallojan Geshev

Një nxënës bullgar i klasës së shtatë është tre herë kampion në llogaritjen e shpejtësisë

Nxënësi i klasës së shtatë Kallojan Geshev nga shkolla e 125 e kryeqytetit "Bojan Penev" u bë tre herë kampion në llogaritjen e shpejtësisë. Ai fitoi vendin e parë në Olimpiadën e Llogaritjes Mendore, e cila u mbajt online. Kallojan shënoi 243..

botuar më 24-04-17 9.29.MD

Parlamenti Evropian i dha një “po” përfundimtare Paktit për Migracionin dhe Azilin

Pas vitesh debatesh dhe mosmarrëveshjesh, Parlamenti Evropian më në fund miratoi javën e kaluar Paktin për Migracionin dhe Azilin. Ai prezanton solidaritetin e detyrueshëm midis shteteve anëtare në rast të fluksit të migrantëve dhe trajtim të barabartë..

botuar më 24-04-17 5.45.MD