Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 21 majin 2024

Mot me diell para një serie tjetër ditësh me shi

Foto: BGNES

Të martën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 11 dhe 16°, në Sofje 12°. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas mesditës, vranësirat nga perëndimi do të zgjerohen dhe kryesisht në zonat malore do të ketë reshje shiu afatshkurtra. Temperaturat maksimale do të jenë nga 22 deri në 28°, në kryeqytet 23°.

Në Detin e Zi do të mbajë mot kryesisht me diell. Temperaturat e ajrit do të jenë 18-21°. Uji i detit është 16-17°.

Në male do të jetë me diell. Pas drekës do të ketë vranësira dhe vende-vende do të ketë reshje shiu. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 18°, në 2000 m deri në 11°.

Të mërkurën dhe të enjten do të mbajë mot me vranësira në të gjithë vendin dhe në shumë rajone do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe bubullima. Do të jetë e ngrohtë, por vende-vende me reshje të konsiderueshme.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 qershorin

Gjatë natës moti do të jetë kryesisht i kthjellët, në shumicën e zonave - pothuajse i qetë. Ditën e premte do të mbajë mot kryesisht me diell dhe i nxehtë. Në gjysmën lindore të vendit do të fryjë erë e dobët deri mesatare nga drejtimi..

botuar më 24-06-20 7.45.MD
Tre mitropolitët nga të cilët do të zgjidhet Patriarku Bullgar (nga e majta në të djathtë): Gavriill Lovçanski, Grigorij Vraçanski dhe Daniill Vidinski

Sinodi i Shenjtë zgjodhi tre mitropolitët nga të cilët do të zgjidhet Patriku bullgar

Pas një mbledhjeje të gjatë disa orëshe, Sinodi i Shenjtë zgjodhi tre mitropolitët mes të cilëve duhet të zgjidhej patriku i ri bullgar. Këta janë Mitropoliti i Loveçit Gavriill, Mitropoliti i Vracës Grigorij dhe Mitropoliti i Vidinit Daniill...

botuar më 24-06-20 6.12.MD
Nikollaj Denkov

Nikollaj Denkov, PP-DB: Kabinetet e ekspertëve janë një gjethe fiku

Ish-kryeministri Nikollaj Denkov nga PP-DB konfirmoi se koalicioni nuk do të mbështesë një kabinet me mandatin e parë dhe të dytë dhe është kundër idesë së ITN për një qeveri eksperte me mandatin e tretë. “Kabinetet e ekspertëve, në të cilat nuk ka..

botuar më 24-06-20 4.59.MD