Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në muajin maj, klima e biznesit shënoi një përmirësim prej 0.6 pikësh

Foto: arkiv

Në muajin maj, situata ekonomike në vend është përmirësuar për të dytin muaj radhazi. Përmirësim ka pasur në tregtinë me pakicë, ndërtim dhe shërbime, por ka pasur rënie në industri. Në ndërtim, industri dhe në sektorin e shërbimeve nuk pritet ndryshim i çmimeve për 3 muajt e ardhshëm, ndërsa shitësit me pakicë parashikojnë një rritje të lehtë, sipas Institutit Kombëtar të Statistikave. Treguesi i përgjithshëm i klimës së biznesit në muajin maj është rritur me 0.6 pikë krahasuar me muajin prill, kur është rritur gjithashtu me 1.8 pikë. Klima e biznesit për të pestin muaj radhazi që nga fillimi i vitit 2024 mbetet mbi mesataren afatgjatë dhe tashmë është 25.4%. Kompanitë industriale kanë probleme me sigurimin e porosive, kompanitë e ndërtimit po ankohen për rritjen e çmimeve të materialeve dhe klientët – për probleme lidhur me pagesat. Ndërkohë, shitësit me pakicë janë optimistë për shitjet, sipas një sondazhi të zhvilluar ndër menaxherët.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Marrim 65.2 milionë euro nga BE-ja për të forcuar rrjetin e transmetimit të energjisë elektrike

Bullgaria do të marrë 65.2 milionë euro nga BE për një projekt për forcimin e rrjetit të transmetimit të energjisë elektrike në mbështetje të integrimit të energjisë së rinovueshme, sipas një deklarate nga Komisioni Evropian. Paratë janë pjesë e një..

botuar më 24-06-24 2.19.MD

Është më realiste që Bullgaria të anëtarësohet në eurozonë në vitin 2026

Bullgaria mund të hyjë në eurozonë në fillim të vitit 2026. Sipas një studimi të Shoqatës së Tregtarëve të Mallrave Jo-Ushqimore, kjo është periudha reale në të cilën vendi ynë do të mund të përmbushë kriteret për Eurozonën. Sipas sondazhit, 25% e të..

botuar më 24-06-18 6.16.MD

Eksporti i mallrave bullgare në Kinë është dyfishuar

Tregtia e produkteve bujqësore dhe ushqimore mes Bullgarisë dhe Kinës u rrit me mbi 37% në vitin 2023. Këtë e deklaroi ministri i bujqësisë dhe ushqimeve Georgi Tahov në hapjen e Forumit Bullgaro-Kinez të Biznesit në Sofje. Sipas tij, eksporti i..

botuar më 24-06-17 6.14.MD