С изложба на големия наш художник Златю Бояджиев бе открит художествено-творческия сезон в Държавен културен институт „Двореца“ в Балчик. До края на юни ценителите могат да видят част от националното богатство на България, а именно 16 негови платна. Директорката на Регионалния исторически музей в Благоевград Христина Цонева сподели, че живописните платна са рисувани през 1975 година, когато Община Благоевград кани твореца да живее и работи в Пиринския край. Той е вдъхновен и омагьосан от красотата, добротата и трудолюбието на българите в Югозападна България и сътворява платна, обединени в Мелнишки цикъл. Имената на картините са показателни – Овчари, Пастирки, Рожен, Мелник, Старият град Горна Джумая и други. Общината купува картините и ги дарява на музея, за да се съхранят и популяризират в годините. От тогава тези творби са участвали в много изложби в страната. Музеят печели специални награди с една малка от част цялото творчество на Златю Бояджиев, което основно е в Пловдивския край.
На откриването на изложбата в галерия „Тихото гнездо“ ръководителят на благоевградския музея заяви готовност за дълготрайно сътрудничество с Двореца в Балчик. От своя страна, директорът на комплекса Жени Михайлова увери, че това ще се случи и отправи покана към любителите на изобразителното изкуство да се докоснат до магията на големия български художник. Тя увери, че предстоят подобни изяви и ще поддържат интереса на публиката. Миналата година сезонът в Двореца беше открит с тракийското съкровище край Луковит и беляза целия сезон.
България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..
Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..
Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна". Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..
Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..
С общоградско поклонение и възпоменателна церемония във Варна днес бяха отбелязани 152 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. За първи път традиционният ритуал се проведе на 18 февруари. Пред паметника на Левски в Алеята на Възраждането в Морската градина бяха положени венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва...
Режисьорката Мая Вапцарова - автор на няколко книги и племенница на поета Никола Вапцаров, е починала, съобщиха нейни близки. Тя е автор на игралните филми "Лъжовни истории" и "Мярка за неотклонение", както и на над 50 документални ленти. Мая Вапцарова беше член на Съвета за електронни медии и негов председател в периода 2009 - 2010 година. Ето..
Възстановено е електрозахранването в селата Булаир, Голица и Солник в община Долни чифлик, съобщиха от Областната администрация във Варна. Припомняме, че електрозахранването в трите населени места беше прекъснато от снощи. Пуснаха тока в селата Попович и Доброглед, без електрозахранване остават Булаир, Голица и Солник От Агенция "Пътна..