Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НПО отново иска спиране на риболова заради делфините

Снимка: архив
Сдружение за дива природа БАЛКАНИ продължава да настоява за забрана на риболова в Черно море. Те са изпратили писмо до всички възможни институции, с което настояват да се продължат мерките срещу избиването на делфини. Подкрепяме досега предложените мерки за включване на Гранична полиция при борбата с нелегалния риболов, както и изготвянето на процедура за реакция при установяване на случаи на мъртви делфини по Българското Черноморие, пише в писмото.

Междувременно сдружението предлага и апелира да бъдат приети редица мерки, които могат да облекчат цялостния натиск върху черноморската екосистема. Част от тях сами по себе си няма да решат горепосочения проблем, но в дългосрочен план ще подобрят общото състояние на екосистемата и ще осигурят стабилността ѝ, твърдят от сдружението.

Публикуваме предложенията на сдружението без редакторска намеса:

"С настоящото писмо бихме искали да Ви предложим следните мерки за опазване природата на Черно море и популациите на делфините.

1. Забрана за стопански и любителски риболов в Черно море с всички дънни тралиращи и драгиращи средства. За целта в Закона за рибарството и аквакултурите трябва да се промени чл.35, ал.1, т.3 както следва:

Чл. 35. (1) Забранява се стопанският и любителският риболов в обектите почл. 3, ал. 1 със следните уреди, средства, принадлежности и приспособления:
1. взривни материали, отровни и упойващи вещества;
2. (изм. - ДВ, бр. 59 от 2012 г.) електрически ток и технически устройства и съоръжения за улов с електрически ток и лъчения;
3. (доп. - ДВ, бр. 59 от 2012 г.) дънни тралиращи и драгиращи средства
(да се премахне "с изключение на бийм трал").

Междувременно да бъде издадена забрана за ползване на бийм трал в Черно море от Министъра на земеделието и храните. Траленето с бийм трал е разрешено от 2012 година. Обосновано е с борбата с инвазивния вид морски охлюв - рапан (Rapana thomasiana), но това не е достатъчно съобразено с дънните екосистеми и те претърпяват сериозни увреждания. Кораб, който влачи дънен трал, разорава ивица от 10-12 км за един час, а облакът с утайка убива морски организми на 10 пъти по-голяма площ.
Алтернатива на събирането на рапани чрез метода на тралирането е събирането им от водолази. Количествата събрани по този начин са по-малки, но пък методът е изцяло неинвазивен и напълно селективен. Трябва да бъдат предприети мерки за насърчаването и прилагането на този метод.

С тази мярка ще се постигне:
- прекратяване унищожаването на дънните организми и екосистеми, хранителната база за делфините и техните местообитания;
- предоставяне възможност за възстановяване на естествената дънна (бентосна) екосистема;
- насърчаване на устойчиви рапаноловни практики.

2. Постигане на научен консенсус за налагане мораториум върху риболова на калкан.

Във възможно най-кратки срокове Институт по океанология и Институт по рибните ресурси да анализират всички изследвания върху популацията на калкана и да излязат с доклад. Да се постигне научен консенсус дали, и за колко години е нужно да се наложи мораториум за улова му. С евентуална забрана за улов на калкан ще се постигне:
- възстановяване на популацията на калкана;
- ограничаване на смъртността на делфини в мрежите за калкан през периода на забрана;
- дългосрочен положителен ефект върху риболова на калкан.

3. Допълнителни мерки в Програмата за рибарство и аквакултури за новия програмен период.

Да се осигури достатъчен ресурс за финансиране поставянето на пингъри (звукови устройства, прогонващи делфини) на поне 70 % от риболовните съоръжения за стопански риболов (даляни и дънните мрежи) до 2018 година. При тази мярка трябва да се упражнява контрол върху правилното поставяне, експлоатацията и вида на използваните устройства. Те трябва да бъдат сертифицирани, с ненараняваща честота на излъчване и доказана ефективност - (РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 812/2004 НА СЪВЕТА от 26 април 2004 година, Определяне на мерки относно приуловите на представители на разред китообразни в риболовните полета и за изменение на Регламент (ЕО) № 88/98).  
През последните години пингъри бяха поставени на даляни по Българското Черноморие по пилотен за страната ни проект - http://balkani.org/category/опазване-на-видове/делфини/. Първоначалните данни показват висока успеваемост при превенцията на щети от делфини върху риболовните съоръжения  тип „даляни“ и в същото време устройствата не оказват вредно въздействие върху животните (не се отчита промяна на поведението им или прогонване от местообитанията им). Използването на пингъри в рибарските съоръжения и мрежи доказано намалява приулова на делфини в много страни по света, в някои от които поставянето им дори е задължително.
С тази мярка ще се постигне:
- намаляване на приулова на делфини в рибарски съоръжения;
- намаляване на икономическите щети за рибарите, причинени от делфини.

4. Прилагане на мониторинг на различните видове риболовни съоръжения с цел отчитане на приулова.

Прилагането на ежегоден мониторинг на различните видове риболовни съоръжения за наличие на приулови (оплетени делфини), ще даде възможност да се оцени най-точно, кои са потенциално опасните риболовни съоръжения и ще могат да се предприемат адекватни мерки. При установяване на „най-опасни“ за делфините рибарски съоръжения, ще се насочат най-много усилия към тях за превенция (поставяне на пингъри). Целта е едновременно да се опазят морските бозайници (предотврати заплитането им), и да се запазят традиционните риболовни практики и да се намалят икономическите щети за рибарите.

5. Международно сътрудничество с другите черноморски държави за опазване популациите на делфините.

Необходимо е проучване на международно ниво между държавите в Черноморския басейн дали проблемът със завишената смъртност на китоподобни бозайници е локален за България или е общ за целия регион (в т.ч. сравнително проучване на инциденти и смъртност на делфини в румънски и турски води). При данни, че завишена смъртност на делфини е регистрирана в акваторията на повече от една държава, трябва да бъдат потърсени причините не на локално ниво, а с всички научни средства на засегнатите държави, за да бъдат предложени общи мерки за решаване на проблема. Всички предложени мерки за борба с нелегалните и неустойчиви риболовни практики трябва да се предложат и на останалите черноморски държави. Създаване на обща база данни за популациите и смъртността на трите вида делфини с обществен достъп.

Вярваме, че предложените от нас мерки ще спомогнат и допринесат за запазване на природата на Черно море и едновременно с това, за запазване на устойчивия и традиционен риболов в българската акватория.
Имаме готовност да обсъдим с всички заинтересувани страни тези и допълнителни мерки за разумното ползване на рибните ресурси и за намаляване конфликта между хората и китоподобните.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светещ таван с морски обитатели - част от новото оборудване на детската хирургия към МБАЛ "Св. Анна" (СНИМКИ)

Дарение на нова апаратура и цялостно оборудване за 150 000 лева получи от сдружението „Аз вярвам и помагам“ с председател Владислав Николов отделението по детска хирургия в Многопрофилната болница за активно лечение „Св. Анна“ във Варна с началник д-р Румен Христов .  Изпълнителният директор на болницата д-р Красимир Петров благодари за..

публикувано на 25.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Консултации за настаняването в общински жилища в Балчик, чакат предложения на гражданите

До края на седмицата текат обществени консултации за настаняването в общински жилища в Балчик.  Граждани, групи и организация могат да изпращат предложения в писмена форма до председателя на Общинския съвет – на хартиен носител в секретариата на местния парламент или по електронна поща  obsbalchik@gmail.com . Становищата и коментари ще бъдат..

публикувано на 25.07.24 в 13:55

Ограбиха хранителен магазин в с. Зорница

Хранителен магазин в село Зорница, община Аксаково, е бил обран от криминално проявени младежи, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Варна. От търговския обект са откраднати кутии цигари от различни марки, сладки изделия и сумата от 250 лева. Извършителите са влезли в магазина с взлом.  Двама от тях са на 27 години, а третият е..

публикувано на 25.07.24 в 12:55

Търсят нов директор на ТАСРУД във Варна

Община Варна обяви конкурс за директор на общинското предприятие „Транспорт и автоматизирани системи за регулиране на уличното движение“ (ТАСРУД). Минимално изискване към кандидатите е завършено висше образование, степен магистър в професионална област технически или други науки. Необходим е и 5 години професионален и управленски опит в области,..

публикувано на 25.07.24 в 12:35

Бащите вече ще имат отпуск за гледане на дете до 2 години, ако майката е лишена от родителски права

С пълно единодушие от 159 гласа "за" депутатите приеха окончателно промени в Кодекса на труда, с които се дава възможност за ползване на отпуск от бащи, включително ако са осиновители, на деца до 2-годишна възраст, ако майката е лишена от родителски права или упражняването на правата е предоставено на бащата. За периода на ползване на отпуска ще..

публикувано на 25.07.24 в 12:06
Президентът Румен Радев и съпругата му Десислава Радева пристигат на летище Подгорица - 16 юни 2024 г.

Румен Радев ще бъде в Париж за откриването на Летните олимпийски игри

Президентът Румен Радев ще посети Париж за началото на Олимпийските игри през лятото. Държавният глава е бил поканен от френския президент Еманюел Макрон и президента на Международния олимпийски комитет Томас Бах. Днес Радев ще е част от Срещата на върха "Спорт за устойчиво развитие", предаде БНР .  Утре Румен Радев ще гостува на българското..

публикувано на 25.07.24 в 11:30