Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МВР обнови автопарка с 278 нови коли за Пътна полиция

Снимка: БГНЕС

278 нови автомобила получи МВР. Колите ще бъдат разпределени във всички областни дирекции, съобразно техните структури. Това заяви главен комисар Христо Терзийски, директор на ГД „Национална полиция”.

МВР ще разполага с нови големи и по-малки микробуси "Форд" и "Ивеко", които са за жандармерията в София, Варна, Бургас и Стара Загора. 278 леки автомобила марка "Киа" ще бъдат предоставени на служителите на "Пътна полиция". Автомобилите са оборудвани със съвременни средства за радиокомуникация и системи за проверка на място на водачите и на превозните средства. Колите са снабдени и с видеонаблюдение и имат възможност за издаване на фишове на място.

На старите автомобили ще се направи технически преглед и тези, които са годни за експлоатация ще отидат в структури, където има необходимост. Сега всяка една от шестте приоритетни в плана за борба с битовата престъпност дирекции - Видин, Враца, Монтана, Ловеч, Плевен и София – област, ще има възможност да получи по два допълнителни автомобила.

През миналата година успяхме да осигурим доставките в размер на 27 млн. лв. Част от договорите ще бъдат изпълнени през следващите месеци. Много скоро МВР ще има друг образ, който може да даде повече самочувствие на служителите и да внесе повече респект на населението към служителите. Изключително съм доволна, че осигурихме договорите, след които МВР ще има значително количество коли, автобуси, екипировка и униформи, заяви вицепремиерът и вътрешен министър в оставка Румяна Бъчварова.

Новите автомобили трябва да пристигнат до края на март. Благодарение на този рамков договор ще можем допълнително при наличие на средства да поръчваме автомобили, както и сега подготвяме поръчката за още 300 автомобила. Имаме средствата за тях, заяви Бъчварова.

През 2016 г. МВР приключва с балансирана финансова ситуация. Бъчварова обясни, че по-добрият финансов резултат е постигнат с по-добро управление и задълженията на МВР към други структури са изчистени. Според нея, от тук нататък всеки, който ще управлява МВР, ще има повече сигурност. В кадрово отношение е спрян спадът, като за миналата година напусналите полицаи са само 850. Успоредно с това е осигурено законово и организационно всички процедури, така че в края на годината да има 3 хиляди нови служители за противодействие на битовата престъпност. Благодарение на прекъснатата контрабанда има няколко милиарда допълнителни приходи в бюджета, които се преразпределят към други структури, включително и МВР, които са получили 5 млн. лв., използвани за преоборудване основно на жандармерията. Отпуснатите от ЕК 160 млн. евро ще бъдат използвани за техническо-комуникационно оборудване на “Гранична полиция” и всички дирекции в граничните региони. Бъчварова заяви, че утре зам.-министърът на вътрешните работи в оставка Филип Гунев ще представи обществените поръчки, които ще обявят с европейски средства.

„Има спекулация с темата за обществените поръчки последно време. Ние сме длъжни да направим това и да обявим, че сме готови с всички поръчки по отпуснатите средства. Това е изискване на комисията с оглед на отчетността и на проследяване на възможността да усвоим тези средства. Ние сме готови и ще обявим поръчките, но решенията по тях ще се взема от следващото правителство. Не може да има никаква сянка на съмнение. Надяваме се, че ще успеем да спазим сроковете. Работим приоритетно. От края на миналата година има специално звено, което създадох с моя заповед, което се занимава само с тези поръчки и то работи активно, за да се осигурят всички процедури и да можем да използваме средствата и да ги усвоим през следващата година”, допълни Бъчварова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хипермаркет пусна цени в евро

Хипермаркет стресна клиентите си, след като пусна цени в евро на своите продукти.  Радио Варна потърси обяснение от търговската верига.  Оттам отговориха, че от няколко дни текат технически процеси по каталозите им:  „До постъпване на вашия сигнал не бяхме попадали на цените във валута, различна от левове, вероятно поради кеширана информация..

публикувано на 22.02.25 в 15:41

Кукерската група на село Чарган прогони злите сили от Балчик в очакване на пролетта

Кукерският празник се проведе по покана на историческия музей в Балчик, предшестван от ритуала на Сирни Заговезни, пресъздаден от гурковската група "Живи корени", и хората на танцов състав "Веселие". Тези празници се провеждат между Сирни и Месни заговезни, когато започва пробуждането на природата, готова за оплождане и раждане на нов живот...

публикувано на 22.02.25 в 15:02

МОН предложи специалността "Медицинска сестра" да бъде защитена и освободена от такси за обучение

По предложение на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев специалността „Медицинска сестра“ ще бъде включена като нова защитена специалност от професионално направление „Здравни грижи“ и ще бъде освободена от такси за обучение, съобщи пресцентъра на МОН.  МОН публикува за обществено обсъждане предложение за промени в Постановление № 64 на..

публикувано на 22.02.25 в 14:40
Снимката е илюстративна

Военни колони преминават през България за участие в учението "Устойчива стрела"

Придвижването на личния състав и военната техника ще се извършва по републиканската пътна и железопътна инфраструктура на България от Румъния в посока към Гърция и Турция.  Ще бъде използван и въздушен транспорт, посочват от МО. Придвижването ще се случва на етапи до 20 март. А военните автоколони ще бъдат ескортирани от екипи на служба "Военна..

публикувано на 22.02.25 в 13:37

Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство

Решението на Общинския съвет във Варна за увеличаване на таксите за строителство е обжалвано от областния управител Андрияна Андреева. Основната причина е спазването на законовата процедура, подчерта пред Радио Варна Андреева. Благомир Коцев: Ако областния управител целеше да се спази закона, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше..

публикувано на 22.02.25 в 11:37

Детска работилница за мартеници в Добрич тази неделя

Мартенска работилница ще се проведе утре в Центъра за защита на природата и животните в Добрич. В изработването на мартенички могат да се включат деца от всички възрасти. Идеята на работилничката е да се представят различни и интересни техники за изработването на мартенички. Подготвени са отделни станции, съобразени с възрастта на децата. За деца..

публикувано на 22.02.25 в 11:13

11-а Конференция по демокрация ще се проведе тази събота и неделя във Варна 

Форумът е  събитие за споделяне на граждански инициативи, битки и успехи на гражданското общество. Той  ще започне с откриване на фотографска експозиция на новозеландката Мириам Стронг. Тя представя 11 вдъхновяващи истории на хора от цяла Европа, които успяват да извървят пътя от енергийната бедност до енергийната независимост с помощта на енергийни..

публикувано на 22.02.25 в 10:49