Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма опасност от поражения върху посевите с есенни култури заради лошите метеорологични условия

Земеделци от Добруджанския регион алармират, че са научили от някои електронни сайтове за противоречива информация за измръзване на посевите. Причината e силният вятър и ниските температури, които са нанесли поражения на посевите с есенни култури. На този етап не може да се говори за каквито и да е поражения и щети, коментира в ефира на предаването „На светло” доц. Татяна Петрова от отдел „Студоустойчивост” на Добруджанския земеделски институт – Генерал Тошево. Ето какво още каза по темата доц.Петрова:


Целият текст на интервюто, може да видите по-долу:

доц.Татяна Петрова: През ноември имаше много добри условия за растеж и развитие на пшеницата , а декември условията за закаляване бяха много добри.  С положителните температури през деня от  5 -10 градуса и с нощни температури под нулата някъде около – 5 градуса - това са отлични условия за закаляване и при една нормална агро техника сега пшеницата трябва да е във фаза братене. Тя притежава много висока студоустойчивост, нормално висока водоустойчивост за този период от годината , така че смятам, че не би трябвало да има проблем със измръзване на пшеницата на този етап. Защото имаше и снежна покривка, и температурата на почвата е била между 0 и -2градуса.Ечемикът, става дума за пшеницата е-тритикале ако ги степенуваме имат по-висока студоустойчивост. Ечемикът е с по-ограничени възможности за закаляване.Предполагам, че тези условия са  били благоприятни за закаляване и за други култури и те също имат една нормална студоустойчивост при тази снежна покривка, даже да не е много дебела, са били защитени, а пък и не е имало толкова ниски температури.

Водещ: "Бихте ли потвърдили, че при комбинацията от силен вятър, дъжд/сняг и есктремно ниски температури се получава т.нар.задушаване на културите в почвата?"

доц. Татяна Петрова: Да, тогава се образува ледена кора и понеже няма защита от ниските температури, но преди настъпване на такива ниски температури , но обикновено преди настъпване на такива ниски температури има някакъв снеговалеж. Тя първо снежната покривка не се е разтопила и се очаква и още да вали. Така че , поне до този момент, закаляването и студоустойчивостта на зимните култури е нормално. И не е имало някакви екстремни обстоятелства, които да ни навеждат на мисълта, че може да има измръзване.

Водещ: Потвърждавам и думите на големи арендатори на земи в Добруджанския край, тъй като те не могат все още да достигнат до земите си заради снежната покривка, която не позволява да се премине, няма как да се знае, дали има поражения върху посевите. Но какво казва статистиката за годините назад – имало ли е по-студена зима от тази?

доц. Татяна Петрова: 2002-ра година беше така, по-студена.2005-та и 2006-та година имаше някакво измръзване, но след това не е имало проблеми. Все още зимата е в ход.

Водещ: До този момент, да. До колко време бихте могли, вие като Институт, а и хората, които са в този занаят да видят и да оценят, ако има такива щети. Но пак да кажа, че до момента не можем да говорим за щети.

доц. Татяна Петрова:Да. Първо не би трябвало да съдят по състоянието на листата. Може да се получи опърляне на листата, леко пожълтяване, особено при ечемика на възела на братене да се е запазил жизнен и здрав. Трябва да се повишат температурите, да започне вегетация и едва тогава със сигурност може да да се прецени дали има измръзвания. Ако се налага може да се вземат монолити от някои характерни места на полетата, където да речем не е имало снежна покривка. Тези монолити се отглеждат в благоприятна среда- трябва постепенно да се размразят ако са замразени при по-ниска температура. След това около 20 градуса могат да се отглеждат и след около 10-15 дни да се прецени дали има някакво измръзване. Това може да стане още преди пролетната вегетация на полето.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна. Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и..

публикувано на 05.07.24 в 07:30

Цената на бензина продължава да расте

До две седмици цената на бензина у нас се очаква да се увеличи с още 1-2 стотинки. Това прогнозира пред Радио Варна Валентин Кънев, председател на Балканската и черноморска петролна и газова асоциация. Средната цена по бензиностанциите сега е между 2.50 и 2.70 лева за литър.  Кънев посочи, че според европейската статистика цените на горивата..

публикувано на 04.07.24 в 07:05

Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE): Нищо не става за една нощ

Интервю с Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE) Немският китарен герой Axel Rudi Pell и бандата му тази година са част от афиша на фестивала „Midalidare – Rock In The Wine Valley”. Малко по-рано през годината групата издаде и албума „Risen Symbol”. Също така певецът Johnny Gioeli представи и нова песен в дует със Светлана Близнакова – Sevi...

публикувано на 04.07.24 в 06:00