Земеделци от Добруджанския регион алармират, че са научили от някои електронни сайтове за противоречива информация за измръзване на посевите. Причината e силният вятър и ниските температури, които са нанесли поражения на посевите с есенни култури. На този етап не може да се говори за каквито и да е поражения и щети, коментира в ефира на предаването „На светло” доц. Татяна Петрова от отдел „Студоустойчивост” на Добруджанския земеделски институт – Генерал Тошево. Ето какво още каза по темата доц.Петрова:
Целият текст на интервюто, може да видите по-долу:
доц.Татяна Петрова: През ноември имаше много добри условия за растеж и развитие на пшеницата , а декември условията за закаляване бяха много добри. С положителните температури през деня от 5 -10 градуса и с нощни температури под нулата някъде около – 5 градуса - това са отлични условия за закаляване и при една нормална агро техника сега пшеницата трябва да е във фаза братене. Тя притежава много висока студоустойчивост, нормално висока водоустойчивост за този период от годината , така че смятам, че не би трябвало да има проблем със измръзване на пшеницата на този етап. Защото имаше и снежна покривка, и температурата на почвата е била между 0 и -2градуса.Ечемикът, става дума за пшеницата е-тритикале ако ги степенуваме имат по-висока студоустойчивост. Ечемикът е с по-ограничени възможности за закаляване.Предполагам, че тези условия са били благоприятни за закаляване и за други култури и те също имат една нормална студоустойчивост при тази снежна покривка, даже да не е много дебела, са били защитени, а пък и не е имало толкова ниски температури.
Водещ: "Бихте ли потвърдили, че при комбинацията от силен вятър, дъжд/сняг и есктремно ниски температури се получава т.нар.задушаване на културите в почвата?"
доц. Татяна Петрова: Да, тогава се образува ледена кора и понеже няма защита от ниските температури, но преди настъпване на такива ниски температури , но обикновено преди настъпване на такива ниски температури има някакъв снеговалеж. Тя първо снежната покривка не се е разтопила и се очаква и още да вали. Така че , поне до този момент, закаляването и студоустойчивостта на зимните култури е нормално. И не е имало някакви екстремни обстоятелства, които да ни навеждат на мисълта, че може да има измръзване.Водещ: Потвърждавам и думите на големи арендатори на земи в Добруджанския край, тъй като те не могат все още да достигнат до земите си заради снежната покривка, която не позволява да се премине, няма как да се знае, дали има поражения върху посевите. Но какво казва статистиката за годините назад – имало ли е по-студена зима от тази?
доц. Татяна Петрова: 2002-ра година беше така, по-студена.2005-та и 2006-та година имаше някакво измръзване, но след това не е имало проблеми. Все още зимата е в ход.
Водещ: До този момент, да. До колко време бихте могли, вие като Институт, а и хората, които са в този занаят да видят и да оценят, ако има такива щети. Но пак да кажа, че до момента не можем да говорим за щети.
доц. Татяна Петрова:Да. Първо не би трябвало да съдят по състоянието на листата. Може да се получи опърляне на листата, леко пожълтяване, особено при ечемика на възела на братене да се е запазил жизнен и здрав. Трябва да се повишат температурите, да започне вегетация и едва тогава със сигурност може да да се прецени дали има измръзвания. Ако се налага може да се вземат монолити от някои характерни места на полетата, където да речем не е имало снежна покривка. Тези монолити се отглеждат в благоприятна среда- трябва постепенно да се размразят ако са замразени при по-ниска температура. След това около 20 градуса могат да се отглеждат и след около 10-15 дни да се прецени дали има някакво измръзване. Това може да стане още преди пролетната вегетация на полето.
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..
Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..
В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%. Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..
Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..