Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Да стимулираме децата си да общуват повече в реалния живот"

Това каза в интервю за Радио Варна Георги Апостолов, координатор на Националния център за безопасен интернет.

Европарламентът смята да въведе от началото на 2018 година забрана за регистрация на лица под 16-годишна възраст в социалните мрежи, без изричното разрешение на родителите им. Според статистиката, всяко пето дете под 11 години има профил във Facebook, макар че възрастовото ограничение е 13 години. Децата ни винаги са бързали да пораснат, дори и виртуално, само че глобалната мрежа ги излага на риск.



Във Фейсбук много голяма част от децата се правят на по-големи. Това крие ли риск за тях?

Категорично. Ние затова от няколко години разговаряме с Фейсбук, те винаги присъстват на нашите срещи на мрежата. Не трябва да си затваряме очите пред факта, че тяхното фиктивно ограничение на минимална възраст 13 години не действа. Фейсбук стана толкова популярен, че ние във втори клас сме ходили и  се оказва, че 80-90 процента от децата са във Фейсбук, но тъй като за да направят регистрация, те трябва да излъжат за възрастта си, понякога и доста често най-малките го правят даже с помощта на родителите си. Вместо да кажат, че са на 14 -15 години, те избират 20 – 25, което рязко увеличава риска. Все пак Фейсбук въведе едни защити за профилите на тези, които се регистрират с реална възраст под 18 години. Тези профили не могат да бъдат достигнати от автоматичните търсачки в интернет т.е. такава информация не може да излезе никъде другаде. Те имат допълнителна защита, те по принцип са видими само за тези, които са в приятелския кръг или по подразбиране профилите са настроени, когато публикуваш нещо да го виждат само твоите приятели и приятели на твоите приятели, докато на пълнолетните потребители всяка публикация по подразбиране е настроена да се вижда от всички и човек трябва да отиде ръчно да смени. Така че, това крие рискове - първо всички виждат вече и профила му, и данните, които то е въвело и второ започва да общува с хора, които са доста над неговата възраст, и където и темите са други, и интересите, и отношенията между хората са различни, и това може да травмира детето, но и да създаде реален риск.

Един съвет да отправите към родителите, които също като мен разбират, че детето им е в опасност, тъй като е скрило истинските си години. Какво друго трябва да знаем, наблюдавайки живота на децата си в интернет дотолкова, доколкото можем да бъдем свидетели на онова, което те вършат там?

Най-важното нещо е родителят да бъде заедно с детето при първите му стъпки в интернет. Детето да усети, че това е реален свят и че родителят може да му бъде подкрепа и да му окаже помощ при нужда, защото интернет, откакто стана интерактивен,  вече е една реална социална среда и там не толкова техническите средства за защита са важни, колкото социалните умения, умението твоето поведение да не предизвиква рискови ситуации. За това възрастният е най-добрият помощник и съветник, дори и да не разбира нищо от компютри.

Какви сайтове според Вас трябва да избягват?

Трудно е да се забрани на едно дете каквото и да е. Ние не съветваме родителите да действат със забрани. Нашият съвет е – интересувайте се с какво детето се занимава в интернет, какво му е интересно, и то ще ви покаже. Всяко дете и без интернет винаги се опитва да види това, което е забранено. Забраната само подсилва интереса. Не се страхувайте, че детето щом стане на 10 - 11 години само ще потърси порнографски сайтове, не е страшното, че ще ги види, но използвайте случая да поговорите на тема секс, любов, емоции. Даже интернет става помощник на родителя, тъй като подобни теми трудно се започват, а  интернет може да бъде повод. Когато детето види, че е родителят харесва даден сайт и му е интересно, това ще го стимулира по-често да ползва този сайт, да може след това да се похвали, че ето в този сайт аз това направих и това видях. Така че, позитивното отношение е най-важното. Забраните не действат.

Най-добрата превенция, според Вас?

Най-добрата превенция е да учим децата на социални умения. За съжаление, поради това, че откакто се появи интернет,  80% от общуването и социализацията на децата минава през интернет или мобилни технологии, те започват да губят реалните социални умения. Те не разпознават примерно езика на тялото, промяната на изражението на лицето и каква емоция се крие зад него. Тук вече е нужна намесата на родители и учители. Повече трябва да работим с децата в тази посока и да ги стимулираме да общуват в реалния живот повече.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10