Куражът в живота заменя фалшивото удовлетворение от лайковете в мрежата, споделя Светлана Павлова – психолог и психотерапевт, в студиото на Радио Варна. Емилия Николова разговаря с нея за усещането ни за Фейсбук и за маркера за щастие в мрежата.
- Имам наблюдението, че първото, което правим сутрин, след като отворим очи, е да видим профила си във Фейсбук. Вие също имате профил, така ли направихте тази сутрин?
- Не, тази сутрин не направих така и много рядко моите сутрини започват с Фейсбук. Обикновено при мен Фейсбук е последното, което се случва за деня.
- Мнозина обаче правят тъкмо това. С какво толкова ни държат социалните мрежи, г-жо Павлова и има ли изследване за емоционалните ефекти на участието на всички нас в мрежата?
- Фейсбук задоволява две основни човешки потребности – да влизаме в роля, в която харесваме себе си и се чувстваме значими в нея, и да бъдем приемани. Да бъдем харесвани от останалите. Така че от тази гледна точка Фейсбук може да бъде както полезен, така и вреден. Неслучайно в последните години се заговори за зависимост от социални мрежи. Защото Фейсбук не е единствената социална мрежа. Младите хора предпочитат Туитър, Инстаграм. Линкедин е също добра социална мрежа. Тоест не толкова социалната мрежа е проблем, колкото идеята за какво човек влиза в нея.
- Да бъдем харесвани, търсим си сутрешното хапче за щастие. Ще преброим колко са ни лайкнали, колко са ни споделили и така ще тръгнем доволни в новия ден.
- В реалността няма гаранция, че ако сме се облекли с нови дрехи, ако сме си направили прическа, ако сме постигнали нещо в професията, в образованието си, това непременно ще доведе до аплодисменти от другите. По-често очакваме критика, очакваме неприемане и по-страшното - очакваме безразличие. Докато в социалната мрежа това, което споделяме винаги получаваме някакъв положителен отклик, независимо дали зад този отклик стои реално приемане и харесване на реални хора, които наистина ни познават.
- Защо му е нужно на човек да получава виртуално одобрение?
- Ние се страхуваме в реалния свят да се свързваме с другите хора. Нямаме и умения да го правим. Докато Фейсбук създава една относително безопасна среда, в която ние бихме могли да моделираме образа си така, както ни се хареса - да изглеждаме по-умни, по-красиви, по-обичани, по-успели, по-печелещи...
- Да, защото е факт, че положителната страна на живота, това представяме ние в своя профил и това предизвиква у останалите завист. И ефектът се мултиплицира, щом той е така, аз съм ще съм по-така.
- Ако човек е депресивен и тревожен, ако човек не харесва себе си, когато сравнява собствения си реален свят с виртуалния свят на хората, които среща във Фейсбук, той може да стане още по-депресиран и да, той може да има завист, да има тъга, да има чувството, че се е провалил в живота, че не е успял, защото не е бил на Хаваите, не кара тази кола, не е облечен по този начин. Но това може да повлияе само на хора, които в реалния свят не се чувстват добре в кожата си.
Цялото интервю на Емилия Николова с психолога Светлана Павлова чуйте в прикачения файл:
Варненският драматичен театър взе участие в Деветото издание на Международния театрален фестивал "Interferences" в Клуж-Напока в Румъния. Във форума се включиха членове на Съюза на театрите от Европа, а варненските актьори се представиха със спектакъла "Както ви харесва" на Шекспир, в режисура на Габор Томпа, президент на Съюза на театрите в Европа...
Интервю с Tom Englund (EVERGREY, REDEMPTION, SILENT SKIES) В средата на 2024 година шведските прогресари EVERGREY издадоха изследванията си върху празнотата под формата на албума „Theories of Emptiness“. На 29 ноември бандата ще го представи и на българските си фенове, с подкрепата на алтернативната метъл банда KLORG и швейцарската..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври, сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Това каза Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Занимава се също с експертизи по компютърна криминалистика към Съда и..
Интервю с Björn Johansson (ARCTIS) ARCTIS са нова група, създадена от музиканти, със стаж в метъл музиката. Само преди дни бандата издаде едноименния си дебют. Съвсем скоро на 28 ноември ARCTIS ще го представят и пред българските фенове, защото групата прави турне като съпорт на APOCALYPTICA. Китарисът на ARCTIS Björn Johansson даде..
Елементарните сметки за мнозинство за съставяне на правителство сочат, че най-логично е то да е формирано от коалициите ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България". Всеки опит да се прави мнозинство с други партии около едната от двете коалиции е игра. Това каза политологът Даниел Стефанов в предаването на Радио Варна Post Factum. Той..
По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..