Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Димитър Стефанов: Ще има отделни режими за ремонт на паметници на културата

Сред мерките, които могат да се вземат за опазване на паметниците на културата във Варна и за поддържането им е възможността, която дава Законът за културното наследство. Това означава текущото им обслужване да бъде поето от местните администрации. Такава е практиката в повечето градове в Западна Европа. Предстои и разработването на отделни режими за  поддържане и ремонтиране на сградите.

Примерно, аз съм собственик на една сграда. Получавам писмо, за да си изкърпя падналата мазилка Това нещо, за да се случи минават минимум 6 месеца, за да не кажа 9 месеца. Трябва да се изготви проект, да се направи пълно проучване на сградата, да отиде в София, там да и дойде реда. Естествено това става много бавно и мъчително. Това е само, за да се ремонтира сградата. Да се извърши текущ ремонт. По тази причина дълги години хората не могат да си поддържат сградите. Процедурата е ужасно дълга и тромава. Ако администрацията, която разрешава тази процедура е във Варна, каквато е идеята за децентрализацията, то това може да се случва за 15-20 дена. След като си дадеш фасадата как изглежда, след като се знае, че сградата паметник на културата и ти искаш да я ремонтираш, да получиш това разрешение.

Това означава ли, че Законът за културните паметници позволява подобни работи на места?

Той допуска и препоръчва тази децентрализация, защото се видя, че съществуващата система не е ефективна.

Защо тази препоръка не работи реално?

Промяната на закона стана преди около 6 месеца и препоръката е в рамките на 1 година. Има изградено такова звено във Варна. Въпросът е да избързаме с даването на този знак.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40