Знаете, че на първото гласуване на Антикорупционния закон беше отхвърлен. Тогава беше принципно, да се излезе и да се заяви, че очевидно няма реформаторско мнозинство, което иска да се бори с корупцията. Защото този закон, макар че беше минал на първо четене до края на 43-тото Народно събрание, не беше приет. Сега се надявах това да беше първия закон, който новият парламент да гласува, като много ясен знак, че корупцията е основният проблем и трябва да се борим с нея...а акцентът сега са мажоритарните избори, които за мен са една служебна победа които ГЕРБ търси на едни следващи избори. По начина по който е написан, ГЕРБ ще имат 200 депутати и някакви 40 други. Никой няма да спечели от такива промени в Изборния кодекс.
Търканията между десните и ГЕРБ в предния парламент бяха видими и след оставката на правосъдния министър Христо Иванов. Може би още тогава РБ трябваше да заеме някаква по-консолидирана позиция?
За мен оставането във властта очевидно беше грешка. Аз съм присъствал на много политически съвети на РБ, в които е имало много големи дебати в каква посока да се поеме. За съжаление обаче, мнозинството за оставане във властта винаги надделяваше. Може би една от грешките беше, че лидери на партии, което сега между другото виждам и при патриотите, станаха министри. Не разбирам защо Патриотичния фронт не се поучава от грешките на РБ. Когато лидерът е министър, е много по-трудно в партията да се вземе решение срещу управлението.
А как се вземаха тези решения, да се остане във властта? Лидерски в тесен кръг или партийно с гласуване?
Поне при нас в ДБГ е имало дебат и гласуване. Друг е въпросът, че при гласуване, винаги е печелела позицията за оставане във властта. Когато Антикорупционния закон беше бламиран от ГЕРБ, бях от първите, които казаха, че трябва да напуснем управлението. Беше очевиден знак, че този закон няма да мине и той не мина до края на мандата. Въпросът е, да се поучаваме от грешките си, за да не бъдат повтаряни. Защото виждате какво направихме ние, десните - разделихме се на три и повторихме сценария от 2013-та година. Тогава ДБГ, ДСБ и СДС се явиха поотделно и нито една не влезе в парламента.
Защо не останахте опозиция 2014-та, така както се произнесе избирателят? Вие нямахте мнозинство. Голяма част от десните гласоподаватели не одобриха участието ви във властта заедно с ГЕРБ. Не беше ли причината тази коалиция и за лошите резултати на последните парламентарни избори?
Със сигурност от части ги отблъсна. Но ако направим един анализ на десните, които са гласували на изборите сега, голяма част от тях, около 150 хиляди, че и повече, са гласували за ГЕРБ. А с нашата кампания (на РБ - бел. ред.) не бях съгласен как протече. Имам предвид, че беше взето решение в кампанията да не се напада ГЕРБ, в смисъл, да не се посочва какви грешки бяха направени - и заедно и поотделно. Идеята беше, да не изгаряме мостове и на по-късен етап, евентуално, пак да сме управляваща коалиция. Като съберете тези гласове, това са 250 000 избиратели, които искат проект, който би работил с ГЕРБ. От другата страна имате същото количество гласоподаватели, които твърдо са против съвместно участие с ГЕРБ. Тези две общности искат едно и също, но го виждат по различен начин.
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..