Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Академично признание за Хуманитарната гимназия

| обновено на 19.05.17 в 21:59

Меморандум за сътрудничество подписаха  Българската академия на науките и Общинa Варна. Целта на документа е да се създадат  предпоставки за пълноценно сътрудничество между институтите на БАН и техните подразделения в региона с университетите, индустриалците, културните институции и местните власти. Представители на 21 институции сложиха подпис под индивидуални  споразумения за сътрудничество. Да се възползва от познанията на специалистите в БАН пожелаха  и общините Провадия, Ветрино и Девня.

"Много са примерите за добро сътрудничество с БАН - и по отношение на проектирането на охранителните канали в Аспарухово, и за Рибарското пристанище, което предстои да изградим в района. Това споразумение е стъпка напред в сътрудничеството с научните среди, включително и в развитието на Варна като Град на Знанието - на база на висшите учебни заведения и научно-изследователските институти в града, на общинската политика, която провеждаме“, каза кметът Иван Портних.

Към момента подобни споразумения за научно сътрудничество имат около 200 организации в страната, но цифрата е динамична, защото всеки може да се присъедини, уточни за Радио Варна председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.  Според него :  Варна е изключително важен център, защото тук Българската академия на науките има няколко изключително важни звена - Центърът по хидро и аеродинамика, Институтът по метеорология и хидрология, Институтът по рибни ресурси, Институтът по океанология. Ние искаме да покажем на цяла България, че БАН е национална организация и гледа на регионите със специално внимание. Сигурен съм, че сътрудничеството с Варна ще бъде от голяма полза и за нас, защото науката и изследванията са двустранен процес – това, което идва от практиката,  мотивира нови изследвания“.

Академик  Ревалски  очаква от възможността за по-тясно сътрудничество да се възползват и университетите във Варна. Надява се и  политиците да подкрепят дейността на БАН, след като в Народното събрание вчера са одобрили  докладите за дейността на Академията през последните 2 години. Близо 1000 души работят на длъжност "млад специалист" в БАН от общо 2 700 души персонал. В тази цифра не влизат докторантите. По две програми допълнително се финансира дейността на млади специалисти в Академията, допълни акад. Ревалски.

"Варна има много постижения в областта на математиката, но сега има и отлично постижение в хуманитарните науки, за което се радвам", това каза акад . Юлиан Ревалски при връчване на академична грамота на ученици от Националната гимназия за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ в град Варна. Те са се представили отлично в сесията на Ученическия институт на БАН с проекта „Женската ченгенска носия като културен знак“.

Почти 10 години възпитаници на гимназията проучват, събират и документират фолклорното наследство на българите във варненското село Аспарухово. Признанието на БАН е за преподавателя по литература и фолклор Елеонора Николова и за историка  Мариана Момчева,наследила и съхранила от своята баба най-стария костюм, който е може би на близо 200 години. По нейните думи  "той е изработен от много добре обработена вълна и държи прохладно и през лятото". Помощ при разработката  оказва и Аела Николова, която е от първите участници в експедициите в Аспарухово.

Учениците са възхитени от богатството на носиите, от вълшебството на песните, от дълбочината на съхранените в селото ритуали и с удоволствие запяват и песните, и носят "мълчана вода" от селската чешма, и за пореден път надникват в скриновете на бабите от Аспарухово.  Всяка година те отново  се докосват до наследството на своите баби и обещават да не забравят откъде са тръгнали. Тази година експедицията на децата ще бъде от 17 юли - за православната църква деня на Света Марина, в народните обичаи - Горещниците. Датата не е случайно избрана, а плановете вече се обмислят в детайли.

Наградата на БАН ще позволи на младите изследователи от Хуманитарната гимназия да ползват безплатно библиотеката на академията и да работят по проекти, като ползват научна помощ от институцията.

Повече за отличения  проект за ченгенската носия - в Радио Варна,  понеделник, 9.40 часа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силна буря повали десетки дървета в Провадия

Силна буря се разрази за кратко в Провадия. Вятърът е повалил много дървета из града и населените места.  Наложило се временно затваряне на пътни участъци.  Щети са нанесени на десетки автомобили. Няма пострадали хора.  На място работят екипи на пожарната от Варна и Общината, както и много доброволци, каза  Янко Янков, директор на дирекция "Местни..

публикувано на 10.07.24 в 17:58

На няколко места във Варна утре ще мерят кръвно и ще раздават вода в жегите

Във Варна разкриват мобилни медицински пунктове във връзка с обявения жълт код и очакваните високи температури. На три локации в града ще бъдат поставени шатри, в които ще се предлагат безплатно измерване на кръвното налягане и минерална вода. Пунктовете ще бъдат разположени до градинката на Варненската търговска гимназия, на площад „Независимост“,..

публикувано на 10.07.24 в 17:07

Спират продажбата на предплатени карти за градския транспорт заради неработещите валидатори

Преустановена е продажбата на предплатените карти за пътуване в градския транспорт във Варна заради неработещите валидатори, съобщават от общинския пресцентър. Пътниците, които вече са закупили предплатени карти, могат да продължат да ги ползват до изчерпване на ресурса в тях в превозни средства с работещи валидатори.  Ако предплатената карта не се..

публикувано на 10.07.24 в 17:02

Три деца пострадаха за ден на детска площадка във Варна

Три деца пострадаха за ден на детска площадка във Варна, намираща се в района на ул. "Патриарх Евтимий" 25,  разказват очевидци. Те са получили охлузвания на крачетата при пропадане в дупка, образувала се на платформата от шперплат на пързалката.  Площадката винаги е много оживена, събират се по 30 деца, разказаха Вирджиния Цветкова и Детелина..

публикувано на 10.07.24 в 15:18
Проект ОУ

Местят учениците на ОУ "Васил Друмев" в две училища заради разширението

В ход са дейностите по разширението на Основното училище „Васил Друмев“ във Варна. Кварталното училище в централната част на града  ще се сдобие с нова пристройка и физкултурен салон, които по проект трябва да бъдат изградени за 1 година от началото на строителните дейности. В момента тече обществената поръчка по избор на фирма строител и оферти..

публикувано на 10.07.24 в 14:55

Повдигнаха обвинение на кмета на Старо Оряхово за принуда

Повдигнаха обвинение на кмета на Старо Оряхово Петър Тинев за принуда. 34-годишният Тинев е привлечен към наказателна отговорност за участие в организирана престъпна група, действала с цел набавяне на имотни облаги, и за осъществена принуда, съобщават от Апелативна прокуратура - Варна. Измамите са свързани с кандидатстване и получаване на кредити чрез..

публикувано на 10.07.24 в 14:38

Дворът на училище в центъра на Варна цяла нощ събира шумни компании

Дворът на СУ "Климент Охридски" , който е оборудван с уреди за спортуване, вечер се превръща в свърталище на пияни младежи. За проблема алармира директорът на учебното заведение Петко Петков. Чували с отпадъци събират всяка сутрин от училището. Нямаме денонощна охрана, при хубаво време игрищата са пълни в малките часове, нашите съграждани идват да си..

обновено на 10.07.24 в 14:20