Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Куражът на 80 години сам с яхта да обиколиш света

6
Снимка: Радио Варна

„Създавайки яхтите си сме умували всеки детайл, как да го направим, с какви материали, как да ги намерим, от къде. Беше много трудна задача навремето. Важното е, че  накрая се получи добър резултат. Първите лодки направени от мен не бяха сполучливи. Трудности много. Нямаш познанията. Нямаш умения. Постепенно качеството се подобряваше. Моят брат много държеше на професионалното изпълнение. Той много обичаше компаниите. Това е неговата яхта. В негова памет направих това плаване. Беше много горд, защото каюткомпанията, колкото и да е малка има помещения за всичко.  Десет души могат са се съберат около масата. Да седнат и да си говорят сладки приказки. Яхтата има три отделни спални. Във всяка могат да легнат по двама души. Едната кабина е на носа, а другите две са симетрични в кърмата. Обикновено на яхти с този размер има само две кабини.” Разказва самотният мореплавател д-р Васил Куртев, броени часове след завръщането си във Варна с яхтата "Одесос". Околосветското му пътешествие, започна на 5 август 2015 година. За това време 80-годишният морски вълк е преплавал над 25 000 морски мили. Той е трикратен носител на наградата "Златен глобус" на фондация "Кор Кароли". Призът се връчва за най-добро българско морско ветроходно постижение. Първият печели през 1982 г. за обиколка на Черно море с яхтата "Норд". Две години по-късно е отличен и за участието си в "Остар" със същата яхта. През 2010 г. енаградата му се присъжда за плаването от Каварна до Нюпорт, Роуд Айлънд за периода 1 август 2009 г. – 26 юни 2010 г. с яхтата „Бизоне”. 

Пресичате Атлантика за четвърти път.  Плаването е вече зад гърба Ви.  Кой беше най-трудният преход, кои бяха най-мъчителните мигове, най големите страхове?

Последният етап изненадващо се оказа най-труден за мен. Втората част на Индийския океан, където имаше непостоянни ветрове, слаби, трудно вървеше. Един от последните етапи от Шри-Ланка до влизането към Суец ми отне 44 дни. Това е най-дългият преход в живота ми. Предният, преди години беше 41 дни, когато пресичах Атлантическия океан. Особено трудно беше в Червено море. Пак  така. Няма вятър или пък има вятър, но има чести шквалове със силен, внезапен вятър. В Червено море имаше почти непрекъснато насрещен вятър. После спира. Няма вятър. Стоиш на едно място. Има течение, което те дърпа назад. Голям трафик. За самотен мореплавател е наказание. Имах много неприятности. Ветрилото ми се скъса от един шквал. Вярно е, че всичките ми ветрила са стари. Купени са втора ръка. Това, което се скъса беше ново, но и него съм го използвал петнайсет години, така че и то се брои за старо. Скъса се. Подших го. Залепих му лепенки. Втори път се скъса и беше непоправимо.

Имаше ли моменти, в които да съжалявате, че сте тръгнал на това изпитание?

За мене не беше самоцел да пътувам сам. Аз исках да го направя. В края на живота ми да обиколя земята. Защото целият ми живот е преминал в строене на яхти и плаване с тях. Иначе щях да чувствам, че нещо не съм довършил в живота си. Трябваше да сложа едно капаче отгоре. Да обиколя земята.

Щастлив ли сте?

Много. Върнах се вкъщи жив и здрав. Яхтата е тука. Както казах тя е на моя брат и аз направих плаването в негова памет. Племеникът ми беше любезен и ми даде яхтата на баща си. Осъществих плановете си.

СнимкаНепредвидените трудности в океана възпитават друго отношение, друго поведение, други реакции. Какво прави един яхтсмен, когато всички обстоятелства са против него?

В първия момент те обвзема ужас. Питаш се, какво ще правиш от тук нататък. При мен се случи няколко пъти. На ветровия автопилот в Атлантическия океан се счупи рулят и долната част изчезна. Нито можех да хапна, нито да си почина. Питах се, какво мога да направя. Успях да се справя. Моят брат беше сложил на тази яхта електронен автопилот. Скъп уред. Аз му нямах много доверие, но като се случи така го включих. Преди това го бях изпробвал при слаб вятър. Изтърваше курса и започваше да пиука. Все едно ми каваше, че има проблем. Решавай го! Но при създалата се ситуация ме спаси...

Големите български постижения в яхтеното плаване около света са няколко.  Какво искахте да докажете на себе си и на другите с това плаване?

С натрупания опит получаваш увереност, че можеш да го направиш. Попадал си в различни ситуации. Справял си се. Явно можеш. Няколко пъти съм казвал, като ми кажат, че това е океан: Е, океан...Океанът и той е вода. Който е плавал достатъчно и в Черно море ще се справи. Още веднъж ще подчертая, че не съм си поставял задача да правя рекорди или да плавам сам. Тръгнах с друг. Наложи му се да се прибере. Нямаше кой. Появи се желаещ, много искаше, но направихме един преход и се отказа. Върна се. Известно е, че веднъж съм пресичал океана сам. Аз бях подготвен.

Цялото интервю на Матей Тодоров с д-р Васил Куртев, чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Rick Casais Miranda (BLANKET HILL): Постепенното израстване е по-добро за една група

Интервю с David Masion и Rick Casais Miranda (BLANKET HILL) BLANKET HILL е хардкор банда от Люксембург. Предстои й първи концерт във Варна. Заедно с BLANKET HILL на сцената ще се качат родните BEHIND BARS и MILLION SUSPECTS. Датата е 9 август. Мястото – „Хале 3”. През 2023 BLANKET HILL стигат и до Япония. Иначе са били на една сцена с TERROR,..

публикувано на 05.08.24 в 09:00

Марина Великова представя "Ледовете на Антарктика" във Варна

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна.  Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев. Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на..

публикувано на 04.08.24 в 07:40

Етническият българин Алексей Куцарев: Украйна се бори с недостиг на ток и на работници

Липсата на ток, заради руските удари по енергийната система на Украйна и дефицитът на работници са основните проблеми, с които се сблъсква бизнеса там. Имаме над 1000-км фронтова линия, много работници са на фронта и това води до недостиг на кадри, разказва Алексей Куцарев, чието семейство – етнически българи, се занимава със земеделие в..

публикувано на 02.08.24 в 08:05
Ивелина Кадири

Ивелина Кадири: ДНК данните са нещо неприкосновено, към което маркетингът трябва да се отнася с уважение

Ивелина Кадири е магистър по икономика и по арт мениджмънт, маркетолог с многостранни интереси и убеденост в интердисциплинарното бъдеще на науката. Има дългогодишен професионален опит в областта на авиацията и енергетиката, а в момента е мениджър регулаторни дейности в българска софтуерна компания, световен лидер в управлението на електрозарядни..

публикувано на 01.08.24 в 08:30
Сияна Георгиева и Симеон Георгиев

Защо да се доверим на интериорен дизайнер при обзавеждането на имот

Един имот придобива по-висока стойност, ако е бил обзаведен от интериорен дизайнер. Това споделят специалисти в областта на интериорния дизайн у нас изхождайки от практиката, която имат. В България, и конкретно във Варна, все повече хора наемат интериорни дизайнери, когато обзавеждат жилището си, хотели, заведения и др. Архитект Сияна..

публикувано на 31.07.24 в 09:55

„Небето - риза нетъкана”- изложба на Александър Габровски

Поредната изложба във варненската галерия A&G Art Meeting в разгара на лятото ще ни изстреля в небесните простори не само заради мотото, а и поради смелото, неочаквано приключение, в което ни въвлича младият творец Александър Габровски. Откриването е днес,  31 юли, от 18:30 ч . на ул. "Любен Каравелов" 8. Изразът „Небето, риза нетъкана” в една..

обновено на 31.07.24 в 09:28

Георги Василев: Волейболът винаги ще е част от живота ми, но днес нямам време за него в живописта

Бившият волейболист и треньор Георги Василев представя до 19 август във Варна своя самостоятелна изложба живопис. 24-те творби са подредени на ул. "Шейново" 3. Това е четвъртата експозиция на автора, който за първи път се изявява творчески във Варна, а не в родния Добрич.  Първата изложба на Георги Василев беше преди година и половина в..

публикувано на 30.07.24 в 09:20