На 24-ти май представяме г-жа Таисия Фьодоровна-Лазарова, част от руската диаспора във Варна, живее тук от 53 г. Днес е пенсионер, но поколения ученици от Руското училище ”Александър Сергеевич Пушкин” я помнят като своя учител по музика. За Радио Варна тя разказа:
От самото начало ние приехме много сериозно нашето пребиваване тук, защото трябва да се каже, че България е наистина уникална страна по своята природа, по своите таланти и музика. Преди всичко аз съм преподавател по музика. Попаднах, както сега е модерно да казват „в точното време, на точното място”. С Валентина Семьоновна Лаврентиева, съветска гражданка, в онези времена решиха да направят училище във Варна, ама да няма такова в цяла България! Тя бе и дългогодишният директор на Руското училище. Аз съм сред неговите основатели. Всяка седмица имахме срещи на много високо равнище – Шаинский, детския композитор, който създаваше детство на децата! Поета Пляцковский... И даже мисля, че след като беше на среща при нас той написа една песен (запява) ... Смятаме, че ние сме виновниците за тази хубава песен, която сега всички пеят.
Като дългогодишен преподавател какво бихте пожелали на днешните Ваши колеги и ученици за 24-ти май?
Много ме боли, че в момента децата нямат детство! Всяко едно дете трябва да се оформи като личност, но затова трябва време! А сега стана така – духовният живот се смазва!Ще Ви кажа един пример - навремето имах много разнообразен детски репертоар, Шаинский и други композитори, с това се изграждаше психологията на децата... Не както сега – той може да пее страхотно хубаво, но той не го изживява това, за което пее, това не е интересно, той само се наслаждава на своя глас, на своята външност и на реакациите. И големите ръкопляскат, а вътрешното състояние на детето го няма! Аз винаги се стремях да извадя от децата вътрешното състояние!
Какво бихте пожелали на Вашите колеги, тези които сега работят с децата?
Да наблюдават вътрешния свят на децата, да съхраняват детското чувство на децата. Учителят сега е толкова ограничен за творчество, хич не му е до това да въздейства на децата! Но и родителите днес не пазят авторитета на своето дете и не живеят с неговите задачи. Там, където се вълнуват какво формира детето им, там има успехи!
Чуйте интервюто в звуковия файл:
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..