Той е на 38 години, роден е край морето – във Варна, но предпочита планините. Започнал случайно преди 10-тина години, днес е в листата на непрекъснато разрастващия се брой български ултрамартатонци. Онези, за които разстояния като 100 км. или 100 мили се измерват не в час или два по магистралата, а в примерно няколко алпийски върха, толкова прохода, хиляди метри денивелация, литри вода, болки в коленете и стотици хиляди крачки...
Иван Димитров е един от организаторите на Persenk Ultra, 160 км. ултрамаратон в Родопите, който вече пета година се провежда в края на август.
Само преди дни – в средата на юли, Иван Димитров заедно с още няколко българи, успешно финишира в Ronda dels Cims. Познато още като обиколката на Андора, Ronda dels Cims е и най-трудното ултрамаратонско състезание в Европа и едно от най-тежките в света.
Какво представлява ултрамаратонът?
- По дефиниция, това е всичко, което е по-дълго от класическото маратонско тичане, което е 42.195 км. Има много различни категории за ултраматон – 50 км., 100 км., 100 мили...
Вие какви ултрамаратони бягате?
- Основно в България съм тичал аз, като най-популярния ултрамаратон в България е „Витоша 100”, обиколка на Витоша. Този маратон съм тичал седем или осем пъти.
Как човек стига да идеята да пробяга едно ”фрапантно” на пръв поглед разстояние?
- При мен стана случайно. Аз съм планинар. Обичам планините. Обичам дългите преходи и така от един много дълъг преход, в който участвах преди 8 години. На този преход видях, че има и други хора, които се опитват да произтичат цялото разстояние. Тогава за пръв път разбрах, че съществува такова нещо като ултрамаратон, виждайки го със собствените си очи. Започнах по-сериозно да тичам и да пробвам и аз да изтичам същото разстояние. Малко по малко се запалих и ми хареса.
Както се казва „Ако нещо е много лесно, не си струва да го правим.
Ако е много трудно,
си струва да се пробваме
отново и отново, и отново”.
Връщате се буквално дни след като сте пробягали най-тежкото най-трудното ултрамаратонско бягане в света?
- Може би не е в света, но в Европа със сигурност. И по-специално от типа „100 мили”. Състезанието се проведе в Андора и е дълго 170 км. То е едно от най-трудните, защото има огромна денивелация.
Най-ниската точка е около 1200 м. надморска височина. Най–високата е 1950 м.
В рамките на тези 170 км.
16 пъти се изкачваме над 2600 м.
Сборно, денивелацията е 13 500 м. Огромно предизвикателство с марката „Най-трудно състезание”.
Освен, че е голямо предизвикателство, лично за вас какво беше?
- Лично за мен по-важни бяха предните 8 месеца, отколкото самото състезание. Аз съм горд с подготовката, която направих.
Като състезание е изключително трудно, дори е болезнено на моменти. Успявах да минавам 10 км. за около 3 часа.
През цялото време ли бягахте?
- Не, по скоро никъде не съм бягал. Те са толкова стръмни планините, че не става за бягане. Пътеките са прокарани в алпийски терени подобни на нашите Рила и Пирин.
Те просто са намерили
най-трудните пътеки
към тези върхове и са ги свързвали
един след друг
в една обиколка на държавата Андора.
Ако трябва да сравните релефа там как да си го представим?
- Мальовица е добър пример. Вихрен е добър пример. Мусала е добър пример.
Колко души средно участват в това състезание?
- По времето, когато се провежда състезанието, се провеждат общо 5 различни състезания. В тях участват около 1300 човека, но в Ronda dels Cims, което е най-популярното, участват около 400 човека.
По-малко от половината
успяват да финишират,
горе-долу около 200 човека.
Повече физиката помага или повече психиката на ултрамаратоните?
- При първото състезание на човек, физиката е нещото, което помага. Но, след първото състезание съм
абсолютно сигурен,
че само психиката
помага.
Тя е единственото, което може да те накара да стигнеш до финала.
По време на първото изкачване имах такава една дупка в мотивацията и психиката си. През цялото време докато стигна до върха си повтарях „Защо го правя това нещо?”, „Защо тичам ултрамаратони?”, „Време е да се откажа от тези неща...”
Кой идиот ме накара?
- „Кой идиот ме накара?”... Включително съм си мислел „Дано да ми стане нещо лошо – примерно, стомахът да ме свие, да почна да повръщам, само и само да се откажа от тази Ronda… Но след като се изкачих на този връх повече нямах такива притеснения. Общо взето се разсея тази психическа умора и така гледах положително много на нещата.
Видяхте ли Андора?
- От високо, само от високо видяхме Андора.
Трябва ли да си луд, за да си ултраматонец.
- Помага... помага!
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..
Интервю с Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES) Басистът Marco Mendoza е бил част от групи като BLUE MURDER, THIN LIZZY, WHITESNAKE, BLACK STAR RIDERS, THE DEAD DAISIES, JOURNEY. Работил е с Ted Nugent, Bill Ward, John Sykes, Tommy Shaw, Tim "Ripper" Owens и кой ли още не, и кой ли още да. На 22 и 23 декември..
На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..
Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..
Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..
Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...
Няма ясна представа какво се случва със средствата, отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..