Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

”Великото скачане-2” - предизвикателство всеки да достигне своите лимити и да се надскочи

"Великото скачане -2" предстои тази събота-29 юли на скалите в Тюленово. Разказваме с Христо Узунов, експериментатор, събирач на истории, разказвач и фотограф със собствен блог http://urbex.bg/ и любител на екстремните преживявания.

Вие сте един от организаторите на ”Великото скачане-2”, т.г. участниците повече ли ще са?

Да, във фейсбук групата участие са се присъединили страшно много хора, вече са към 3 хиляди, а 700 човека,ако не и повече са потвърдили участие. Определено очакваме да бъдат повече от м.г., когато бяха около 200.

Снимка

И на кого му хрумна да прави такова организирано скачане от високите скали на Тюленово в морето? Знам, че тук край морето има хора, които обичат да го правят и така да си доставят адреналин, но така организирано...

Идеята е на едно момче, Борислав, който в момента живее в Англия. Той си е местен, дълги години там са прекарвали свободните дни с приятели. Миналата година решава като си идва за лятната отпуска да направи събитие, така че да се съберат с повече хора, тъй като и неговите приятели са някъде по света и става все по-трудно. Прави фейсбук събитие и се оказа, че към това събитие има страшно голям интерес. След като става толкова популярно, решихме да го направим вече доста по-сериозно, така че много хора да посетят този край на България, с природата му и разбира се, да се забавляват с малко високи тръпки, екстремни (смее се)!

Това предполага една по-голяма организация.

Да, разбира се. Т.г. община Шабла е наш партньор, оттам имаме имаме сериозна помощ от гледна точка на организация, на безопасност най-вече. От общината са осигурили присъствие на полиция, линейка, пожарна, осигуряваща лодка, която ще обикаля около скачачите във водата.

Снимка

От каква височина се скача и на каква дълбочина може да се влезе след скока?

Идеята на събитието е да предизвикаме всеки да достигне своите лимити, да се надскочи. За тази цел сме избрали точно това място, защото там скалите предполагат различни височини. Максималната е, мисля че към 11-12 метра, и има по-малки височини от порядъка на 5 метра, дори 1 метър, кой откъдето се чувства по-уверен. Дълбочината е около 7-8 метра. Това е напълно достатъчно. Ще трябва да се спазват правилата за безопасност, които ще обявим на страницата във фейсбук и ще бъдат обявени и на място. Тъй като очакваме доста хора сме решили да ограничим свободните изпълнения до минимум и ще препоръчваме всички да скачат класическата позиция ”пирон”, надолу с краката и изпънато тяло. Тя предполага най-голяма безопасност при среща с водата. Препоръчваме също участниците да се снабдят с обувки за водни спортове, тъй като излизането от скалите е доста по-трудно, отколкото влизането във водата.

А Вас какво Ви тегли към едно такова преживяване?

Аз самия скачам, макар че го правя на юг повече. Всъщност още не съм скачал от Тюленово. Тази година откривам тази част на България, но на юг скачам от много време, около Созопол. Свързан съм с морето по някакъв начин! Гмуркам се, израсъл съм и аз покрай тази синева и се почувствах на мястото си в организацията на такова събитие. Това събитие го правим наистина с цел хората да се забавляват, общо взето финансово сме на нулата, може и на минус дори, ще видим (смее се). И да, идеята е да направим нещо хубаво за местността и хората!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Капка Панайотова: 20 години, отдадени на гребането

През далечната 1976 година на Олимпийските игри в Монреал две варненки в четворката с кърмчия в академичното гребане донесоха сребърен медал за България. Сред тях е и рулевият Капка Панайотова, която още си спомня с огромно вълнение за случилото се. Знае, че са били на крачка от златото, но е щастлива и от второто място.  Медалът и днес стои на специално..

публикувано на 07.08.24 в 07:00
Провадия-Солницата

Започна 20-ият археологически сезон на „Провадия-Солницата“

В началото на месеца започна 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. С неговото начало обектът отваря врати и за посещения на туристи. Посещения ще се организират всеки ден, без неделя, като на всеки кръгъл час може да влиза група до 50 души. Посетителите се водят от екскурзовод, който ги..

публикувано на 06.08.24 в 09:30

Rick Casais Miranda (BLANKET HILL): Постепенното израстване е по-добро за една група

Интервю с David Masion и Rick Casais Miranda (BLANKET HILL) BLANKET HILL е хардкор банда от Люксембург. Предстои й първи концерт във Варна. Заедно с BLANKET HILL на сцената ще се качат родните BEHIND BARS и MILLION SUSPECTS. Датата е 9 август. Мястото – „Хале 3”. През 2023 BLANKET HILL стигат и до Япония. Иначе са били на една сцена с TERROR,..

публикувано на 05.08.24 в 09:00

Марина Великова представя "Ледовете на Антарктика" във Варна

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна.  Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев. Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на..

публикувано на 04.08.24 в 07:40

Етническият българин Алексей Куцарев: Украйна се бори с недостиг на ток и на работници

Липсата на ток, заради руските удари по енергийната система на Украйна и дефицитът на работници са основните проблеми, с които се сблъсква бизнеса там. Имаме над 1000-км фронтова линия, много работници са на фронта и това води до недостиг на кадри, разказва Алексей Куцарев, чието семейство – етнически българи, се занимава със земеделие в..

публикувано на 02.08.24 в 08:05
Ивелина Кадири

Ивелина Кадири: ДНК данните са нещо неприкосновено, към което маркетингът трябва да се отнася с уважение

Ивелина Кадири е магистър по икономика и по арт мениджмънт, маркетолог с многостранни интереси и убеденост в интердисциплинарното бъдеще на науката. Има дългогодишен професионален опит в областта на авиацията и енергетиката, а в момента е мениджър регулаторни дейности в българска софтуерна компания, световен лидер в управлението на електрозарядни..

публикувано на 01.08.24 в 08:30
Сияна Георгиева и Симеон Георгиев

Защо да се доверим на интериорен дизайнер при обзавеждането на имот

Един имот придобива по-висока стойност, ако е бил обзаведен от интериорен дизайнер. Това споделят специалисти в областта на интериорния дизайн у нас изхождайки от практиката, която имат. В България, и конкретно във Варна, все повече хора наемат интериорни дизайнери, когато обзавеждат жилището си, хотели, заведения и др. Архитект Сияна..

публикувано на 31.07.24 в 09:55