Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е в първата десетка на световните майстори по корабомоделизъм

Каварна е домакин на 13-я Европейски шампионат по корабомоделизъм. Участници от 11 държави от Европа и Русия представят над 180 модела. До 8 септември могат да бъдат видени в Художествена галерия ”Христо Градечлиев“ – Каварна, при вход свободен. Кои са най-забележителните модели ще научим от организатора на състезанието Стоян Василев от Клуб по корабомоделизъм - Каварна. С него разговаря репортерът Мариела Димитрова:


Каварна фактически e eдинственият град в България, в който за втори път се провежда такова първенство в такъв ранг, откакто е създадена българската федерация по корабомоделизъм през 1946 г. Така че едновременно с честването на 70-ата годишнина от създаването на нашата федерация, се провежда и това първенство.

Кои са най любопитните модели за Вас, особено като специалист?

Не може да се прецени така, защото те са 8 класа, осем подгрупи в така наречените настолни модели. С1 – това е първият подклас, това са само ветроходи, които нямат механичен двигател. Тази година е много голямо участието, с големи модели, много добра изработка на модели, непознати като цяло. В С2 - това са кораби с механичен двигател, парни машини, двигатели с вътрешно горене и така нататък. С3 - това са части от кораби или експозиции, или диорами. С4 са миниатюрни модели от мащаб 1 към 250 до 1 към 2000. С5 – това са същите кораби, само че вече са в бутилки. Като модел се изработват предварително извън бутилката и после по магическия начин това нещо се вмъква вътре в бутилката, слага се тапата и когато се погледне модела, кораба или детайла, той вече си е все едно, че е извън бутилката.

Този магически начин кой го прави, този, който изработва моделите ли?

А, ето тук е ефектният момент в цялата работа, защото си има там технологии – сгъване, свиване, разтягане и така нататък. Всеки майстор си има похвати и не, че се пази кой знае каква голяма тайна, като цяло те вече са известни, но

всеки, според модела който създава, си прави една технология за реда по който са бъдат вмъкнати детайлите през гърлото на бутилката и да бъдат сглобени така, че след това модела да изглежда така, все едно го гледате извън бутилката.

Знае ли се вече кои са фаворитите?

Много  е трудно  да се каже, защото преди половин час започна оценяването.

Представете ни и журито!

Главен съдия е Мартин Ван Гелден от Холандия, който е и председател на секцията на секцията за настолни корабни модели към НАВИГА. Това е световната организация за корабни модели въобще. Нашата федерация е член и нашият клуб работи по правилата на тази организация. Тук е и заместник-президента на федерацията, който е от Русия. Има три журита с  по трима члена и един секретар. Всички съдии са първа и втора международни категории. По този начин имат правото да оценяват моделите на европейски и на световни първенства.

Къде в България са най-добрите майстори на корабни модели?

Тъй като се занимавам повече от 40 години с това, България е в първата десетка на световните майстори. Българските майстори са търсени по света за да изработват модели на кораби за музеи и колекционери. Това е част от историята на съответната държава, представя икономиката на съответната държава. Вие сте на море и знаете, че в крайна сметка Корабостроителния завод беше лицето на Варна.

Цялото интервю със Стоян Василев можете да чуете в прикачения звуков  файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10