Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днешните будители: Да не пресъхват родовите корени!

| обновено на 01.11.17 в 05:46

Да не се прекъсва родовата връзка - на това особено държат в село Кичево. Само на 10 километра от областния град  Варна и 25- от общинския център, местните хора са мотивирани не само да задържат децата, но и да ги запознаят с историята.До 1934 година името на селото е Джеферли. Местното население е съставено от гагаузи и преселници от селата Еркеч и Голица. Затова и именно такива костюми може да се видят в етнографската стая, която от години съществува към местната библиотека, а от новата учебна година подредиха и кът с битови предмети в една от класните на основно училище „Св.Климент Охридски", което обаче е средищно и събира и децата от съседните.

Женска гагаузка носия, еднорога вила, сито, бъклица, проходилка, самар - това са част от предметите, до които се докосват всеки ден учениците.
" Това е от програмата за формиране на патриотично възпитание и за формиране на ценностна система" , споделя Виктория Жекова, учител по български език и литература.
Снимка В процеса на обучение тя използва част от предметите, за да покаже нагледно как са работили бабите ни.
Например паламарката - дървена ръкавица за последните три пръста на ръката, която се използва при жънене със сърп.
На върха паламарката завършва със закривено навътре рогче, дълго около 10 см. Предназначението на паламарката е да обхваща повече класове и да предпазва ръката от наранявания със сърпа, тъй като при работа с него класовете се режат непосредствено под хваналата ги ръка.
С помощта на рогчето се извършва и връзване на снопи.

Сега в домовете няма предметите на нашите баби, то е спомен, но трябва да разкажем и  покажем на младите, категорична е Милена, родител на един от учениците.
Сбирката на училището има и още "експонати". Но на много специално място се съхранява 100-годишния звънец, който е още от основаването на училището


Снимка

Дървено корито, ямурлук, ръчно изработени покривки за легла, възглавници на повече от век има и в етнографската стая, която се намира в библиотеката в село Кичево.
 
"Споменът е този, който най-много топли. Човек трябва да пази своето минало, духът и своя корен, за да се запазим цели в това време. Моята цел е да покажа на младото поколение да живее близо до природата и до земята. Трудно може да ги променим, но поне може да им покажем, че е имало един друг свят. За тях това е един друг свят", с емоция разказва секретарят на читалище „Христо Ботев“ –Екатерина Дянкова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студ сковава страната

През нощта облачността ще намалее, на места до изясняване, а вятърът чувствително ще отслабне. След полунощ и утре преди обед на много места ще е мъгливо или с ниска слоеста облачност, а следобед ще преобладава слънчево, но студено време. Минималните температури ще са между минус 14° и минус 9°, по Черноморието от минус 7° до минус 2°, а максималните..

публикувано на 19.02.25 в 19:45

Без автобуси "хармоника" по рискови маршрути във Варна утре

Закъсали автобуси и тролеи на градския транспорт във Варна заради непочистените пътища принудиха пътниците да вървят в снега или да търсят алтернативен транспорт през изминалия ден. Не липсваха куриозни случки, на някои от пътуващите дори им се наложи да бутат аварирал рейс. Куриоз: Пътници бутаха закъсал автобус във Варна Автобуси на Градски..

публикувано на 19.02.25 в 18:53

Надзорният съвет на НОИ прие осъвременяване на пенсиите с 8,6 %

По предложение на управителя на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов Надзорният съвет на НОИ гласува за това пенсиите да се осъвременят по Швейцарското правило с 8,6 процента от първи юли, предаде БНР. Предложението е одобрено от надзорниците, като така проектът на бюджет на Държавното обществено осигуряване предстои да се разгледа и в..

публикувано на 19.02.25 в 18:06

Удължават срока за временна закрила на украинците, бягащи от войната

До 4 март догодина се удължава срокът за временна закрила на разселени лица от Украйна, реши кабинетът. Така периодът, в който страната ни предлага защита на украински граждани, бягащи от руската военна агресия, се удължава с още една година. Процесът на пререгистрация ще продължи до 30 април, уточняват от правителствената пресслужба. Решението на..

публикувано на 19.02.25 в 18:03

Пътищата във Варна и региона са проходими при зимни условия

Пътищата във Варна и региона са проходими при зимни условия. Пътят от Старо Оряхово до Обзор вече е отворен, но само за моторни превозни средства до 12 тона, съобщи Георги Стратиев, директор на Областно пътно управление-Варна. Бедственото положение в общините Бяла, Дългопол и Долни чифлик остава, обстановката се нормализира, но за утре прогнозата е..

публикувано на 19.02.25 в 17:35
Архив

Пътят Варна – Добрич е отворен за движение на всички превозни средства

В община Бяла все още без електрозахранване са селата Попович и Дюлино. Аварийни екипи работят за отстраняване на авариите. Пътнопочистващи машини продължават да подпомагат движението на територията на общината, съобщават от Областна управа - Варна. В община Долни чифлик екипи на ЕРП работят за отстраняване на аварията, която остави без ток селата Ново..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Предлагат обезопасяване на автобусни спирки във Варна

Част от спирките на градския транспорт във Варна да бъдат допълнително обезопасени. Това предложение беше обсъдено на днешното заседание на постоянната комисия "Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“ към Общински съвет – Варна. Първоначално се предвижда монтиране на предпазни колчета на четири локации, като при положителен ефект мярката..

публикувано на 19.02.25 в 15:40