На заседание на Академичния съвет на ТУ – Варна третокурсникът Димитър Русев, студент от специалност „Индустриален дизайн“ получи награда –грамота и еднократна стипендия от 1000 лв., учредена от Сдружение „Варна Дизайн Форум“ и „Девня Цимент“ АД.
От името на организаторите наградата връчи арх. Христо Топчиев – член на УС на Сдружение „Варна Дизайн Форум“. Първи поздрави младежа ректорът на Технически университет – Варна – проф. дн инж. Росен Василев. Особено удовлетворение от постижението на своя студент изрази и ръководителят на катедра „Индустриален дизайн“ – проф. д-р Пламен Братанов.
Грамоти за участие във финала на конкурса за най-добър студентски проект получиха и други трима възпитаници на катедра „Индустриален дизайн“ – четвъртокурсниците Димитър Любенов, Габриела Гандева и Мартина Попова.
Четиримата млади колеги участваха в конкурс за студенти от Варна в областта на дизайна и архитектурата. Състезанието е инициатива на сдружението, проведе се за първи път тази година с подкрепата на девненския завод и Община Варна. По регламент участниците трябва да представят три курсови проекта, по които са работили в съответния университет. Важно условие е и студентите да имат среден успех от следването до момента не по-нисък от мн. добър 5.00.
Главният архитект на Община Варна – Виктор Бузев, беше в състава на седемчленно жури от професионалисти, което оцени проектите. От общо 32 кандидати за стипендията, журито номинира за финала 9 – четирима от тях са бъдещите дизайнери от ТУ – Варна.
„Проектите на Димитър Русев ни впечатлиха с изключително оригиналните идеи и с това, че работите по един или друг начин кореспондират помежду си, в тях може да се проследи една първоначална обща идея или гледна точка. В този смисъл те вече показват формирането на един специфичен и много интересен индивидуален стил в дизайна“, сподели арх. Топчиев.
Вторият варненски студент, отличен със стипендия на Сдружение ВДФ за 2017 година,е бъдещият архитект от ВСУ „Черноризец Храбър“ Анани Янков.
Зимбабвийката Кърсти Ковънтри е новият президент на Международния олимпийски комитет (МОК). 41-годишната двукратна олимпийска шампионка в плуването бе избрана на 144-тата сесия на МОК в Олимпия, Гърция още на първи тур с 49 гласа от валидни 97 бюлетини. Тя е първата жена, която е избрана за президент на най-голята спортна организация в света и..
Общинският съвет във Варна се събира утре – 21 март 2025 г., на извънредно заседание, което ще започне в 9:30 часа в зала „Пленарна“ на Общината. В проекта за дневен ред е включена една-единствена точка. Съветниците ще решат дали да дадат съгласието „Градски транспорт“ да изтегли заем. Предложената за гласуване сума е в размер на 3 млн. лева. Ако..
Нова варненска фондация ще помага на двойки с репродуктивни проблеми. Организацията ще се погрижи и за повишаване на информираността по темата. Това каза председателят на "Сърце за двама" Мариела Иванова. Тя посочи, че основно подкрепа ще бъде предлагана на кандидати за асистирана репродукция, които не изпълняват всички критерии на Националния фонд...
Фокусът на кампанията е състоянието на влажните зони. В Европа – над 90% от тях вече са пресушени. В басейна на река Дунав повече от 80% от заливните низини са загубени, вкл. и в България. Природозащитната организация WWF дава нов старт на кампанията си „Абонирай се за природата“. Поводът е наближаващият празник на природата – Часът на..
За възстановяването на панорамния път Варна – Златни пясъци, в участъка на свлачище „Трифон Зарезан“, Община Варна ще търси европейско финансиране. За инвестицията са заложени 19,5 млн. лева. Проучвания за ремонта са направени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството през 2015 година. Не се предвижда укрепване на свлачището в..
Финансовата комисия към Общински съвет – Варна отхвърли предложението на кмета за промени в Наредбата на Общински съвет – Варна за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на общината. Става дума за измененията, които бяха приети от местния парламент през януари, но областният управител проф. Андрияна Андреева ги..
В 11 и 30 часа е насрочен протест срещу насилието на животни. Хората се събират още в 11 часа пред Съдебната палата. Предвижда се мирно шествие. То ще премине през града до Общинския детски комплекс. Николай Камбуров сподели повече в разговор с Валерия Василева: