На 13 ноември светът отбелязва Международен ден на слепите хора и Световен ден на добротата. Двата дни са съвместени на една дата не случайно, защото се родеят по между си. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри хора винаги изпитват вътрешна потребност да помагат на нуждаещите се.
Международният ден на слепите хора е избран от ООН през 1946 г. съвсем не случайно – на 13 ноември е рождената дата на френския благородник Валентин Аюи, който отчита съществуващата несправедливост към незрящите хора и се заема да направи живота им по-достоен. Той полага основите на световното обучение на слепите и основава в Париж първия в света интернат за слепи. Заслугата за въвеждането на белия бастун като отличителен белег и средство за придвижване на слепите се дължи най-напред на французойката Жили Дербемон (1930 г.) и в САЩ на Джордж Бонъм. Дългият бял бастун е изобретение на военния психолог Ричард Хувър през 1943 г. На 6 октомври 1964 г. САЩ обявяват 15 октомври за Международен ден на белия бастун. Брайловото писмо (релефно-точковото писмо на Луи Брайл) е въведено през 1906 г. От 1928 г. до днес Националното читалище на слепите "Луи Брайл" в София е основният издател на художествена литература на брайл. Библиотеката на читалището притежава фонд от почти 2000 заглавия. Тя обслужва читатели от цялата страна, като изпраща книгите по пощата. В София обслужването се извършва с кола по домовете. Първите български говорещи книги са записани през 1959 г., първото брайлово списание в България излиза през 1933 г., а първото списание на аудиокасети е записано през 1963 г.
Отбелязването на Световният ден на добротата (World Kindness Day) също не е случайно. На този ден през 1998 г. в Токио е открита първата конференция на Световното движение за доброта, в която участват Австралия, Канада, Япония, Тайланд, Сингапур, Великобритания и САЩ. За този ден френският художник Орел е създал специален символ – „открито сърце“. Според изследванията на психолози от Япония и САЩ, колкото повече добри постъпки вършим, толкова по-щастливи се чувстваме. Учени са на мнение, че тези, които дават ежедневно израз на своята благодарност, нежност и други положителни чувства към другите в обикновени делнични ситуации, се чувстват много по-добре физически и изпитват вътрешна удовлетвореност и хармония. Учените от университета в Мичиган (САЩ) констатират, че добрите хора по-малко боледуват и живеят по-дълго. Изследователите наблюдавали живота на повече от 400 семейни двойки в продължение на над 5 години и установили, че партньорите, проявяващи внимание и загриженост един към друг, боледуват два пъти по-рядко. Учените отбелязват също, че отзивчивите хора живеят средно с около 9 години по-дълго, вероятно благодарение на това, че имат добър имунитет и здраво сърце. Защото, когато човек направи нещо добро за другите, в него се повишава нивото на лимфоцитите и се разширяват кръвоносните съдове. Когато човек прави нещо добро за другите, неговият мозък изработва по-голямо количество ендорфин и серотонин – хормони на щастието.
Към настоящия момент огънят, възникнал в 19.07 часа днес в района на новия Домостроителен комбинат край село Казашко, е локализиран. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Варна. Пожар гори на сметище за автомобилни гуми до село Казашко В района са горели гуми. На място са шест противопожарни екипа и два екипа на..
Пожар е възникнал в нерегламентирано сметище за автомобилни гуми до с. Казашко по пътя Варна – Езерово, в близост до железопътна линия. По информация от старши комисар Тихомир Тотев – началник на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Варна, 4 екипа на пожарната работят на терен. Все още няма сериозно..
Евродепутатът Кристиан Вигенин ще се включи в надпреварата за нов председател на БСП, научи БНР. БСП ще проведе 51-вия си конгрес на 15 и 16 февруари. Прекият избор на председател е насрочен за 23 февруари.
Във връзка с разразилия се пожар в Лос Анджелис, САЩ, Министерството на културата информира, че са предприети всички необходими мерки за опазване на експонатите от изложбата „Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“, на която Министерството на културата и Националният археологически институт с музей при БАН са..
Тубдиспансерът във Варна търси още средства за, да покрие разходите си за отопление. В началото на годината от белодробната болница отправиха призив за дарения, за да не останат пациентите на студено. Необходими са 10 000 лева за нафта. През октомври лечебното заведение получава средства, гласувани от Общинския съвет за непокритата загуба до август..
На 10 януари (петък) във времевия диапазон от 10:00 до 12:00 ч. ще бъде ограничено движението за моторни превозни средства (МПС) в северното платно на бул. „Христо Смирненски“ в района на автоспирка „Изгрев“ 12, съобщиха от общинския отдел „Дейности по защита на населението“. Оттам уточняват още, че ограничаването на движението по булеварда се налага..
От понеделник започва изграждането на канализация в района на местност Салтанат в Приморския парк, по протежението на Крайбрежната алея. Стойността на инвестицията, която е изцяло на "Холдинг Варна", е 8 милиона лева. Това съобщи на брифинг в областната администрация Милчо Близнаков, изпълнителен директор на холдинга. Паралелно с това ще бъдат..