Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трапезата на Бъдни вечер събира всички

| обновено на 24.12.17 в 20:15
Снимка: БТА

Бъдни вечер пренася рода от единия бряг на времето на другия, в това е вярвал фолклорният човек. Затова празникът е посветен на дома, на огнището, но и на починалите. Преподавателят  по фолклор във ВТУ „Св.Св. Кирил и Методий” проф. Анчо Калоянов разказва : "Коледа е най-големия семеен празник у българите. Всички се събират на коледната трапеза, защото тя пренася цялото домочадие  от  единия бряг на времето на другия, сменя се от стара към нова година . Самата  обредна трапеза прилича на Ноев ковчег , с която те преминават и затова в задължително да са заедно. Смята се, че всички живи и мъртви преминават по този начин  и трябва да бъдат събрани на общата  трапеза".






"Общите трапези са символ на неделимото битие на тук и там, на заедността на всички нас
",
сподели за Радио Варна Калина Иванова, етнограф.






Снимка

В езическите традиции денят е свързан с плодородието и с началото на нарастването на деня, надвиването на нощта.

Сред важните символи е бъдникът- специално дърво, което отсичали момци, поставяли го върху каруца, за да не докосва земята, а след това в дома най-възрастната жена го посрещала като бебе, припомня етнографът проф. Георг Краев: "Най-важното нещо на Бъдни вечер е бъдника, това е бебенцето, което ще израсте и ще стане герой. Той ще донесе и благополучието на дома.

Вечерта е постна, защото Богородица е трудна и трябва да бъдем чисти, за да се роди чисто и нейното детенце".



Снимка

"Най-скъпите си гости гощавам със зелева каша", разказва баба Рада Янчева от с. Солник, община Долни чифлик.Тя се приготвя от кисело зеле, поръсено с брашно. След това се добавя и шарена сол. Става и за болни, и за здрави, допълва  баба Рада. Тя си спомня и какво още правели, за да зарадват коледарите. Сега тя е доволна, че макар селото да намалява, все още младите хора спазват традициите и сами шият на децата си национални костюми.






Снимка73-годишната Марийка Любенова от с. Кривини посреща скъпи гости с рачел. На бъдни вечер  тя продължава традицията на своята майка като приготвя  постни сармички, които тогава наричали "гушки".

Жената ще събере голямото семейство, в което има 7 внучки и 2 правнучки и с "платеки", и тиквеник с тиква и орехи.

С емоция баба Марийка си припомни времето, когато  гадеели с орехи и посрещали коледарите, но една година нямало мъже и жените "станали" коледари.

Рецептата за рачел:  тиквата се нарязва на малки парчета, след това престоява във вар около 3 часа, кубчетата се измиват добре с вода и се вари в разтвор мед, може и захар.







Редовната слушателка на Радио Варна Куна Иванова  е  наследник на тракийски българи, изселили  се преди  85 години  района около Цариград. Там много използвали булгур.





Снимка

Вечерята започва с прекадяването на трапезата, стаите, оборите и градината, за да се прогонят злите духове.
След четене на молитвата, стопанинът разчупва питата с парата и първото парче от нея се оставя пред иконата за Бога, второто е за къщата, а останалите се разпределят на всеки член от семейството.

Вярва се, че на когото се падне парата, той ще има най-голям късмет през годината.

На Бъдни вечер завършват и 40-дневните Коледни или Рождественски пости. Според народните вярвания започват така наречените Мръсни дни. 


През нощта коледари тръгват по къщите и пеейки народни и църковни песни,  разнасят радостна вест за Христовото Рождество.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Земеделци призовават за оставката на заместник-министъра Таня Георгиева

Земеделци призовават за оставката на заместник-министър Таня Георгиева. От  Национална асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) изпратиха декларация до президента Румен Радев, премиера Димитър Главчев и министъра на земеделието и храните Георги Тахов. Земеделски производители от месеци наред недоволстват заради редица неуспехи в работата на ресорния..

публикувано на 17.07.24 в 17:22

Пожарът в ямболското село Воден унищожи къщи

Изключително сложна е ситуацията в ямболското село Воден заради бушуващия пожар, съобщава БНР. Изгорели са къщи и стопански постройки, а по-голямата част от жителите са изведени от селото.  Обитателите на дома за възрастни хора във Воден са преместени в кметството на село Малко Шарково, обяви директорът на дома Златка Янева. Тя описа обстановката в..

публикувано на 17.07.24 в 17:02
Синята зона в Балчик

Какви са цените за паркинг и синя зона в Балчик, Албена и Кранево

През летния сезон цените за паркиране в курорта Албена са актуализирани – паркинг Автогара до края на септември струва 8 лева, след което ще се върне на 6 лева през октомври. Зелената и синя зона за 24 часа е съответно 20 и 10 лева (юни-септември), като през октомври ще се изравнят на 10 лева, пише на сайта на курортния комплекс до Балчик. Капацитетът..

публикувано на 17.07.24 в 16:29

Варна с температурен рекорд днес, живакът мина 36 градуса

Във Варна днес е отчетен температурен рекорд. Живакът на термометрите стигна до 36,2°. Подобрено е постижението от преди 86 години, когато на този ден през 1938 година са измерени 34,8°. Точно преди 20 години обаче времето е било необичайно хладно за сезона - 13,5°, сочат данни на Националния институт по хидрология и метеорология - Варна. В Добрич..

публикувано на 17.07.24 в 16:08

Горещини във Варна и областта и в четвъртък

През нощта ще е ясно и почти тихо, по Черноморието със слаб северен вятър. Минимални температури от 19° до 24°, по Черноморието с 2-3 градуса по-високи, за Варна около 25°. Утре ще е предимно слънчево и много горещо. Следобед, главно във вътрешността, ще се развива купеста облачност и на отделни места е възможно да превали краткотраен дъжд. Ще..

публикувано на 17.07.24 в 15:53

50 варненци ще получат еднократни социални помощи

50 варненци ще получат еднократни социални помощи, решиха общинските съветници от Постоянната комисия "Социални дейности и жилищна политика". Те  дадоха съгласието си от местната хазна да бъдат отпуснати общо 26 200 лева. Помощите, вариращи между 250 и 1 000 лева, се дават за задоволяване на жизнени и комунално-битови потребности. За да могат хората..

публикувано на 17.07.24 в 15:32
СБАГАЛ-Варна

Увеличават капитала на две лечебни заведения във Варна

Промяна в капитала на две лечебни заведения във Варна гласува на днешното си заседание Постоянната комисия „Собственост и стопанство“. Съветниците дадоха съгласието си да се увеличи капиталът на Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение „Проф. д-р Димитър Стаматов – Варна“ чрез непарична вноска, представляваща медицинска..

публикувано на 17.07.24 в 15:21