Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проверявайте за животни под капака на колата през зимата

В последните дни температурите навън започнаха да ни напомнят, че е зима.

С падането на градусите надолу и със снега (на места), уличните животни откриват все по-трудно храна и успяват да препитават.

Може би не веднъж сте виждали подобни публикации в социалните мрежи, които призовават преди да седнем зад волана, да огледаме колата си дали там на топло под капака не се е скрило някое коте или друго животинче (наскоро аз открих премръзнало малко врабче върху гумата на кола).

СнимкаСветла Димитрова – част от екипа на организацията „Animal hope” даде съвети от ефира на Радио Варна как да избегнем междусъседските разпри относно храненето на бездомни животни и как зимата и студа могат да бъдат опасни както за животните, така и за колите ни...




- Какви съвети бихте дали на хората, които се грижат за бездомните животни? Как да го правят без да влизат в спорове със седите си?

- За щастие във Варна не е забранено храненето на улични животни, което е резултат от едно наше дело преди няколко години, с което успяхме да съборим тази наредба като нехуманна и противоречаща на Закона за защита на животните. Нека хората поставят храна на места, на които няма да пречат - т.е. да не бъде пред входове на жилищни кооперации или на места, където хората са дразнят от това. Колкото и да не е забранено, това предизвиква някаква агресия и хората, агресирайки могат да навредят на самите животни. Нека да оставят топла вода, колкото е възможно по-често, да оставят прясна храна и ако е възможно закътани местенца, на които животните да могат да се скрият през зимата. Ако имат възможност дори да приютят за месец-два в най-студените дни животинка в мазе, антре, където й да е - нека да го направят. Това ще им даде шанс да оцелеят.

- С падането на температурите все повече котки търсят топлина под капаците на колите. Ставаме и свидетели на призиви в социалните мрежи да бъдем бдителни за животни преди да запалим автомобила си.

- Много пожелателно наистина, макар че има случай, в които животните са толкова стресирани, че те дори не издават звук. При включване на аларма, отваряне на капак повечето се сещат, че трябва да избягат, но има и случаи, когато си и остават. Аз лично съм имала такъв случай. Беше ми разглобена почти цялата кола, бях в спор с ветеринар и с монтьор, че вътре има котка. Те твърдяха, че няма, но накрая извадихме от там един рижко.

- Подобна случка би довела до голям проблем...

- Това осакатява не само животните, а създава опасност и за самия автомобил. Минавайки през ремъците на колата, животното наистина умира. Ако на човека не му пука за животното, поне да му пука за автомобила, защото се късат ремъци, блокират се двигатели. Добре е както за животните, така и за самите хора да си спестят подобни ужасни гледки и неприятности.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15