Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откъде идва замърсяването на р. Девненска?

Наднорменото съдържание на сулфати в дренажните води, формиращи се от площадката на „Девня цимент“, се дължи на литоложката структура, а източник на  химичeските вещества са подземните води. Това заявиха от РИОСВ-Варна в отговор на запитването на Община Девня относно констатираното наднормено замърсяване по този показател, обективирано в доклад на екоинспекцията от контролна проверка на циментовия завод. В писмото си от РИОСВ огласяват в логическа пълнота становището на проф. Алексей Бендрев от БАН, който е изследвал проблема по поръчка на „Девня цимент“, но без да прилагат каквито и да било материали от научната разработка. Според данните от хидрогеоложкия мониторинг, препоръчан от учения, високите стойности на сулфати са факт още на входа на потока подпочвени води, преди площадката на завода (до каргопортала), където е измерена стойност от 835 мг/дм3. На изхода, непосредствено преди заустването им в река Девненска, съдържанието на сулфати е 265 мг/дм3, което е малко над нормата. Очевидно литоложката структура в района на завода наистина е много специфична, щом за разстояние от 100-150 метра – от входа до изхода на потока – стойностите на сулфатите се понижават с 3.15 пъти, при това в условия на липса на пречиствателна станция с химическо стъпало. На база проучването на проф. Бендерев от РИОСВ този път не са глобили „Девня цимент“, а от завода са подали документи за изменение на комплексното им разрешително, което включва завишаване нормата на параметър „сулфати“, обясняват от екоинспекцията във Варна. „Сулфатите представляват соли на сярната киселина. Съединенията са много разтворими във вода. Тези, които са разпространени в природата и се съдържат най-вероятно в дренажните води, са калциев сулфат, манезиев сулфат и бариев сулфат“. По този начин от РИОСВ-Варна отговарят на въпроса какъв е видът на сулфатите, които се заустват в р. Девненска от площадката на завода. Въпреки това от екоинспекцията твърдят, че сулфатите били с естествен произход и следователно не биха могли да въздействат негативно върху речните екосистеми, атмосферата и биосферата. От екоинспекцията поясняват, че дренажните води нямат киселинен характер и са с неутрално Ph.
СнимкаСнимка




По разпореждане на кмета на Община Девня Свилен Шитов бяха адресирани още 7 въпроса до контролните органи, извършили проверка на "Девня цимент". Целта е да се доизясни казусът с наднорменото съдържание на сулфати, които се заустват в река Девненска от площадката на завода.

Новите въпроси произтичат от съдържанието на писмото, с което от варненската екоинспекция отговориха на първата серия въпроси на общинската администрация. От него и най-вече от доклада от комплексната проверка на "Девня цимент" АД се подразбира, че операторът сам си е поръчал хидрогеоложкото изследване на учен от БАН, който е трябвало да изясни каква е причината за наднорменото съдържание на сулфати.

От писмото-отговор на РИОСВ - Варна не става ясно дали контролните органи са направили химически анализ на водните проби от пункта преди площадката на завода и от потока преди изхода, за да се установи какъв точно е видът на сулфатите от двете пробовземни точки.

Ето какви са въпросите на Община Девня до Регионалната инспекция по околната среда и водите - Варна и Басейнова дирекция "Черноморски район": 
1. Кой е поръчал хидрогеоложкото изследване на проф. д-р Алексей Бендерев от БАН – „Девня цимент“ АД или РИОСВ-Варна? 
2. Каква е финансовата стойност на изследването и кой го е платил?
3. В случай че изследването е поръчано и/ или платено от „Девня цимент“ АД, има ли институционален механизъм направените анализи и относимите към тях изводи да бъдат подложени на допълнителна проверка, или се кредитират безрезервно от държавните контролни органи? 
4. Разполага ли РИОСВ-Варна с хидрогеоложкото изследване на проф. д-р Бендерев и ако да, бихте ли ни изпратили копия на всички материали?
5. Направили ли са държавните контролни органи лабораторен анализ на видовете сулфати от водните проби, взети от мониторинговия пункт преди площадката на завода и от потока дренажни води преди заустването им в река Девненска?
5.1. Ако отговорът е да – бихте ли ни изпратили копия на протоколите от направените анализи?
5.2. Ако отговорът е не – защо? 
6. В хипотеза, че сулфатите са с естествен произход и не биха могли да въздействат негативно на природните компоненти, то защо изобщо се налага актуализация на комплексното разрешително на „Девня цимент“ АД, по силата на която ще бъде завишена емисионната норма по този показател?
7. Изследвана ли е киселинността на потока дренажни води преди заустването им в р. Девненска, или по принцип твърдите, че дренажните води са с неутрално Ph?

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Участъкът от АМ „Хемус“ до село Слънчево остава затворен, пожарът се разраства към село Припек (обновена)

Участъкът от магистрала „Хемус“ до село Слънчево остава затворен, съобщиха от полицията във Варна. Затворен е и старият път през местността Побити камъни, обходът е по Крайезерния път. Д евет екипа на пожарната насочват усилията си към осигуряване на безопасността на село Припек, накъдето се разраства пожарът, вятърът обаче непрекъснато сменя..

публикувано на 15.07.24 в 17:30

ПП-ДБ поискаха отлагане на втория мандат

От "Продължаваме промяната – Демократична България" поискаха от президента да забави с три месеца връчването на втория проучвателен мандат за съставяне на правителство, който коалицията предстои да получи, предаде БНР. ПП-ДБ ще изпратят декларация до всички депутати и ще търсят широка политическа подкрепа в 50-ото Народно събрание за приемането на..

публикувано на 15.07.24 в 16:17

Как новите ERP системи помагат на логистиката?

Как новите ERP системи помагат на логистиката? Колкото повече се развива дигиталният свят, толкова повече онлайн търговията се разраства и стоки от цял свят достигат до входните врати на всеки краен потребител. Но това налага някои нови изисквания пред бизнеса – особено в сферата на логистиката. Тя се превръща във все по-важен фактор, който движи..

публикувано на 15.07.24 в 15:00
Снимката е илюстративна

Ограничиха движението в двете посоки по АМ "Хемус"

Магистрала "Хемус" отново е затворена в участъка до село Слънчево, където пожарът пак се е разгорял. Екипи на пожарната са на мястото. Няма опасност за населените места. Ограничено е движението в двете посоки по автомагистрала "Хемус" в участъка пътен възел "Слънчево"- пътен възел "Повеляново" между 407-и км и 412-и км в област Варна поради..

публикувано на 15.07.24 в 14:49

Заради жегите утре отново раздават вода и мерят кръвно на три места във Варна

Разкритите от Община Варна мобилни медицински пунктове във връзка с обявения оранжев код и очакваните високи температури ще работят и утре, 16 юли. От 12:30 ч. до 15:30 ч. на три локации в града ще се измерва безплатно кръвното налягане и ще се предоставя минерална вода през цялото време или до изчерпване на количествата, съобщават от общинския..

публикувано на 15.07.24 в 14:39
Полицейска кола

Временно затвориха пътя преди Белослав, посока Варна

Временно е ограничено движението по пътя преди Белослав, в посока Варна, поради аварирал тежкотоварен автомобил, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Трафикът се пренасочва по обходен маршрут Варна - с. Езерово - общински път - I-2 или през ферибота град Белослав,  Девня - Повеляново по път I-2 или автомагистрала "Хемус".  Движението се регулира..

обновено на 15.07.24 в 14:06

Областният управител: В кметствата да се взимат превантивни мерки заради опасността от пожари

17 предписания издаде областният управител на Варна във връзка с пожарната безопасност в региона. Те са издадени в заповед към кметовете от областта и са насочени към органите по пожарна безопасност, към Териториалните поделения на Държавните горски стопанства и Държавните ловни стопанства. От Областна управа припомнят важните превантивни мерки,..

публикувано на 15.07.24 в 13:50