Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христина Касабова - Hanny: "Всичките ми бижута са като мои дечица"

7
Снимка: Hanny art

На днешния ден - 31 януари се отбелязва Международният ден на бижутера. Празник на всички майстори, които правят живота ни по-красив и цветен. Професията бижутер се нарежда сред най-древните, защото от незапомнени времена хората обичат да се кичат с красиви украшения. Първите такива прадедите ни са изработвали от материали, лесни за обработка – раковини, колиета от кучешки зъби, камъни или кожа... За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Именно там се появяват първите бижута, направени от скъпоценни метали и камъни.

В деня на бижутера Радио Варна Ви среща с младата и изключително талантлива варненка Христина Касабова - Hanny, която е и част от нашия екип. Как се ражда страстта й към бижутата, чуйте в прикачения звуков файл:




- Кога започна да се занимаваш с изработката на бижута?

- По-сериозно се занимавам с това малко повече от пет години.

- А как започна всичко?

- В интерес на истината започнах още в гимназията с медна тел, от тази която се използваше за старите бушони. Беше ми интересно дали мога да си направя нещо с нея. Също така правих бижута от изгорени бъркалки за кафе по това време.

- А с какви материали работиш сега?

- Работя предимно с полускъпоценни камъни като яспис, ахат и другите най-разпространени подобни видове. А като метал използвам предимно алуминий - най-лесен е за обработка, не потъмнява, не предизвиква алергии и е значително по-евтин от среброто.

Снимка- Според теб съвременната българка започна ли по-често да се обръща към по-нетрадиционните бижута, отколкото към масовата бижутерия?

- Да и освен, че се обръщат към този тип бижута, вече почти всяка дама си ги прави сама. Това се превърна в нещо като масово творчество, което е нещо хубаво, защото усещането е много по-различно.

- А ти откъде се учиш?

- Обучението ми започна с проба-грешка и с едни клещи,... от там насетне започнах да гледам клипове с уроци, да взаимствам идеи... Въпросът е да усетиш материала, от там нататък е лесно.

- Какво е за теб изработването на едно бижу и какво влагаш в това?

- Изработването е най-голямото спокойствие и отмора за мен. Дори и да съм прекарала 12 часа на работа, дори и да съм изморена, като се прибера и като хвана клещите в един миг всичко ми се прояснява.

- А имаш ли любимо бижу?

- Всичките ми бижута са като мои дечица, т.е. обичам ги всички еднакво.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10