Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

/До/Кога ще местим стрелките на часовника?

В 10 часа българско време ЕП ще обсъди резолюция, с която депутатите ще поискат от комисията да бъде прекратена смяната на часовото време два пъти годишно. В момента действа директива, по силата на която местим стрелките с аргумента максимално използване на дневната светлина. Проблемът е обсъждан няколкократно през последните години, а идеята да спре играта с времето печели все повече поддръжници.

ЕК проведе и научно изследване, с което да установи дали смяната на лятното и зимно часово време има вредни ефекти върху хората и икономиката. Изследванията са категорични, че промяната на часовото време води до заболявания, недоспиване и неефективност на работното място, влошаване на образованието на децата и повече катастрофи в сутрешните часове. Снимка

При последния дебат европейските представители бяха категорични, че недостатъците при смяната на часовото време са неизмеримо повече от предимствата.

Сред неприятните последствия са нарушение на съня, стрес и депресия, по думите на Гезине Майснер от Алианса на либерали и демократи за Европа.

Тя съобщи за 30 млн. евро пропуснати годишно ползи за строителната индустрия, проблем с графиците за жп транспорта и дори по-нисък млеконадой в Германия.

СнимкаИспанският депутат Инес Сендер от партията на социалисти и демократи също призова да не се разклаща биологичният часовник на гражданите заради европейските правила.

Тя добави още аргументи в подкрепа на твърдението за реални икономически загуби най-вече в туризма и то в родната Испания.

Там в определени моменти от годината при смяната на времето се постигат три часови зони - на островите и в континенталната част.


"Спрете играта с часовниците", призова Индрек Таранд от групата на "Зелените" в Европейския парламент. По думите му това е движение срещу природата, а "човек не е Господ". Снимка

За баща на идеята за лятно и зимно часово време се смята Бенджамин Франклин, но за първи в Европа се въвежда в Германия по време на Първата световна война. Скоро след това Великобритания последва примера й. В България въртенето на стрелките започва на 1 април 1979 година и така и до днес.

Смяната на часовото време се въвежда в Европа като военно-временна мярка, но век по-късно условията на живот, моделите на заетост и организиране на свободното време съществено са се променили. В последните години лятното часово време бе отменено от Казахстан, Киргизстан, Ирак, Пакистан, Бангладеш, Грузия, Армения, Русия, Египет и Азербайджан. Същевременно от зимното часово време се отказаха Беларус и Турция, а миналата година подобни намерения обяви Унгария. Финландска парламентарна комисия също призова правителството да поиска от Европейската комисия отмяна на директивата.

Очаква се днес да бъде гласувана Резолюция на Европейския парламент относно разпоредбите за лятното часово време. В нея се казва, че Европейският парламент призовава Комисията да извърши цялостна оценка на Директива 2000/84/ЕО относно разпоредби за лятното часово време и ако е необходимо, да представи предложение за нейното преразглеждане. Основанията, посочени в резолюцията са опасенията на гражданите, резултатите от научни изследвания, които установяват наличието на отрицателно въздействие върху човешкото здраве и необходимостта от единен за ЕС времеви режим. На практика това означава, че дори и да бъде гласувана тази резолюция ще бъде първа крачка в посока към промяна, но не и окончателна такава. Така при липсата на реална промяна в сега действащата директива ще преминем към лятното часово време на 25.03.2018 година.

За разлика от притесненията в Страсбург и Брюксел, на източната граница на съюза, промяната в часовото време предизвиква повече ентусиазъм, отколкото безпокойство. Край морския бряг традиционният евроскептицизъм отстъпва място на убедителните аргументи на пролетния оптимизъм, споделен от варненци пред репортера Вяра Николаева.

Репортажа на Кремена Иванова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка

Дебатът можете да проследите онлайн чрез фейсбук страницата на Информационното бюро на Европейския парламент за България.

https://www.facebook.com/epiosofia/?hc_ref=ARSPgbNs44fU-TfD9-tLMb3WqYBQIsc5ijdz7AEOw-1mU-EjxYRyUXQ-2hQ8x29crW4



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

630 машини обработват пътищата в страната

Пътищата от републиканската пътна мрежа се обработват против заледяване, предвид очакваните ниски температури през нощта. Прогнозите са отрицателни градуси от минус 13 до минус 8, която създава предпоставки за поледици в участъците. Работата по трасетата продължава, в момента 630 машини обработват републиканската пътна мрежа, като 293 са в областите с..

публикувано на 18.02.25 в 19:10
Росен Желязков

Кабинетът ще заложи на инвестиции в инфраструктурата, образованието, здравеопазването

Акцент в управленската програма на правителството са инвестиции в няколко ключови сектора – инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни сфери, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия, предаде БНР. Приоритет е и интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система. За да..

публикувано на 18.02.25 в 18:59

Гласуваха промени в наредбата за преместваемите обекти във Варна

Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..

публикувано на 18.02.25 в 17:46

Изтича временната закрила на над 74 хиляди украински бежанци у нас

България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..

публикувано на 18.02.25 в 15:55

Нови цени във варненските музеи и галерии одобри комисията по култура

Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..

публикувано на 18.02.25 в 15:44
Определиха номинираните за награда

Ново жури ще определя носителите на награда "Варна" тази година

Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна".  Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..

публикувано на 18.02.25 в 15:36
Улица

Дежурни в кметствата във Варна ще приемат сигнали в зимната обстановка

Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..

публикувано на 18.02.25 в 14:45