Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

/До/Кога ще местим стрелките на часовника?

В 10 часа българско време ЕП ще обсъди резолюция, с която депутатите ще поискат от комисията да бъде прекратена смяната на часовото време два пъти годишно. В момента действа директива, по силата на която местим стрелките с аргумента максимално използване на дневната светлина. Проблемът е обсъждан няколкократно през последните години, а идеята да спре играта с времето печели все повече поддръжници.

ЕК проведе и научно изследване, с което да установи дали смяната на лятното и зимно часово време има вредни ефекти върху хората и икономиката. Изследванията са категорични, че промяната на часовото време води до заболявания, недоспиване и неефективност на работното място, влошаване на образованието на децата и повече катастрофи в сутрешните часове. Снимка

При последния дебат европейските представители бяха категорични, че недостатъците при смяната на часовото време са неизмеримо повече от предимствата.

Сред неприятните последствия са нарушение на съня, стрес и депресия, по думите на Гезине Майснер от Алианса на либерали и демократи за Европа.

Тя съобщи за 30 млн. евро пропуснати годишно ползи за строителната индустрия, проблем с графиците за жп транспорта и дори по-нисък млеконадой в Германия.

СнимкаИспанският депутат Инес Сендер от партията на социалисти и демократи също призова да не се разклаща биологичният часовник на гражданите заради европейските правила.

Тя добави още аргументи в подкрепа на твърдението за реални икономически загуби най-вече в туризма и то в родната Испания.

Там в определени моменти от годината при смяната на времето се постигат три часови зони - на островите и в континенталната част.


"Спрете играта с часовниците", призова Индрек Таранд от групата на "Зелените" в Европейския парламент. По думите му това е движение срещу природата, а "човек не е Господ". Снимка

За баща на идеята за лятно и зимно часово време се смята Бенджамин Франклин, но за първи в Европа се въвежда в Германия по време на Първата световна война. Скоро след това Великобритания последва примера й. В България въртенето на стрелките започва на 1 април 1979 година и така и до днес.

Смяната на часовото време се въвежда в Европа като военно-временна мярка, но век по-късно условията на живот, моделите на заетост и организиране на свободното време съществено са се променили. В последните години лятното часово време бе отменено от Казахстан, Киргизстан, Ирак, Пакистан, Бангладеш, Грузия, Армения, Русия, Египет и Азербайджан. Същевременно от зимното часово време се отказаха Беларус и Турция, а миналата година подобни намерения обяви Унгария. Финландска парламентарна комисия също призова правителството да поиска от Европейската комисия отмяна на директивата.

Очаква се днес да бъде гласувана Резолюция на Европейския парламент относно разпоредбите за лятното часово време. В нея се казва, че Европейският парламент призовава Комисията да извърши цялостна оценка на Директива 2000/84/ЕО относно разпоредби за лятното часово време и ако е необходимо, да представи предложение за нейното преразглеждане. Основанията, посочени в резолюцията са опасенията на гражданите, резултатите от научни изследвания, които установяват наличието на отрицателно въздействие върху човешкото здраве и необходимостта от единен за ЕС времеви режим. На практика това означава, че дори и да бъде гласувана тази резолюция ще бъде първа крачка в посока към промяна, но не и окончателна такава. Така при липсата на реална промяна в сега действащата директива ще преминем към лятното часово време на 25.03.2018 година.

За разлика от притесненията в Страсбург и Брюксел, на източната граница на съюза, промяната в часовото време предизвиква повече ентусиазъм, отколкото безпокойство. Край морския бряг традиционният евроскептицизъм отстъпва място на убедителните аргументи на пролетния оптимизъм, споделен от варненци пред репортера Вяра Николаева.

Репортажа на Кремена Иванова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка

Дебатът можете да проследите онлайн чрез фейсбук страницата на Информационното бюро на Европейския парламент за България.

https://www.facebook.com/epiosofia/?hc_ref=ARSPgbNs44fU-TfD9-tLMb3WqYBQIsc5ijdz7AEOw-1mU-EjxYRyUXQ-2hQ8x29crW4



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията „Подари топлина и надежда“ започна в Област Варна

Общините във Варненска област и администрацията на областта във Варна се обединиха с обща кампанията „Подари топлина и надежда“ . Тя ще е в подкрепа на хора в нужда в населените места и град Варна. Даренията ще се събират в пунктове по места до 15-ти декември. След това с помощите ще се разпределят и доставят до нуждаещите се с общите сили..

публикувано на 27.11.24 в 06:30

Променлива облачност, сутринта ще има мъгли

Положителни са температурите на въздзуха измерени в 5.00 часа тази сутрин. Най-ниски са стойностите на въздуха в Русе е 0 градуса, 1 градус е в Шумен, 2 в Добрич, 3 в Разград, 4 в Силистра. Край морето – в Шабла и Бургас е 6 градуса, 7 на нос Емине и в Ахтопол, 8 на нос Калиакра. Във Варна температурата на въздуха е 4 градуса,..

публикувано на 27.11.24 в 05:47

Адресите без ток

На 27.11.2024, от 9:00 до 16:30 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - м-ст Перчемлията. В периода 25.11.2024 - 27.11.2024, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде..

публикувано на 27.11.24 в 05:00

Шест години затвор за шофьор, убил дете на пътя в Добрич

Ефективна присъда от шест години затвор получи шофьор, причинил катастрофа в Добрич, при която загина 3-годишно дете. Инцидентът от 2021 г. предизвика масови протести на жители на града с настояване за справедлива присъда. Експертизите по делото показват, че шофьорът на причинилия катастрофата автомобил се е движил със 71 км/ч в населеното място...

публикувано на 26.11.24 в 20:06

Работещи в ЗПЗ пресичат опасно от сп. "Пивоварен завод" от години

Липсата на пешеходна пътека на пътя за село Тополи около сп."Пивоварен завод" всекидневно крие опасности за пътниците, работещи в Западна промишлена зона. За да пресекат, хората разчитат на толерантността на шофьорите, които ги изчакват, обясни Пепа Жекова, която подаде сигнал за проблема в редакцията на Радио Варна.  Сигнал до общинската..

обновено на 26.11.24 в 18:33

Конституционният съд обедини в едно делата за касиране на изборите

Единодушно Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание.  Назначени са експертизи с различни задачи и различни срокове, като най-отдалеченият е 10 януари догодина, съобщава БНР. Между 2 седмици и месец и половина варират..

публикувано на 26.11.24 в 17:39

ОбС-Балчик заседава в четвъртък

Ноемврийското заседание на общински съвет в Балчик се свиква този четвъртък от 9.00 часа в заседателната зала на администрацията. Първата точка от дневния ред е предложение за удължаване срока на договор, подписан между Община Балчик и Фонда за органите на местното самоуправление в България -ФЛАГ през 2019 година за реализация на проект за ремонт..

публикувано на 26.11.24 в 17:15