В България има две села, които носят името Новаково. Едното е край Асеновград, Пловдивско – в подножието на мистичните Родопи. Другото село със същото име се намира в община Аксаково, Варненска област. Където за съжаление, макар и близо до големия град, постоянното население наброява едва 50 души. Основно пенсионери. Според кметския наместник Марияна Димитрова младите се завръщат.
„Лятото се увеличава населението, защото има много хора, които си идват през този сезон, за да използват хубавата природа, тишината и спокойствието, което го няма в големия град.”Независимо, че в Новаково живеят постоянно 50 души, в селото си имат обновена сграда на кметството, която навремето е била огласяна от детски смях, защото в нея е било местното училище, построено с труда на местните през 1949 година. След промените младите бягат, деца не остават, училището е затворено. Преди време сградата е обновено с помощта на община Аксаково. В другият й край е разположено читалището, което носи името на село Новаково, разказва Станка Илиева, която е организатор читалищна дейност.
"Преди може да е имало читалище, но нямаше никакви документи. От 2007 имаме читалище, което се казва "Новаково 2007".
В село Новаково имат и проблеми за решаване. Първо – с недостига, понякога, на питейна вода, и второ – с транспорта до селото. Кметският наместник Марияна Димитрова споделя, че ще търси помощ община Аксаково.
"То не може, където има живи хора да няма проблеми. Водата понякога не достига, както и нямаме достатъчно автобуси."
Всеки четвъртък жените се събират в читалището, а мъжете, изглежда, имат по-важна работа. Стоян Костов е един от малцината жители на Новаково, избрал да продължи живота си далече от големия град. Над 40 години е работил като шофьор на пристанище Варна.
В читалището в Новаково, между другото, си имат и малка библиотека. Възрастните четат. Но книгите са стари, а за нови – пари няма. Така че, ако се чудите какво да правите книгите, които имате, не ги изхвърляйте, както преди време бяха направили в Провадия, а ги подарете на селско читалище. Ще посрещнат постъпката ви с отворени обятия. В село Новаково котките буквално са накацали като врабчета по оградите. Но хората си гледат къщната работа. Мустафа Изедов живее в Новаково едва от четири – пет години.
"На село винаги можеш да се забавляваш. Имаш си двор. Вместо да ходиш до пазара, да си вземаш отрови, по-добре си сей в градината."
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..