Българската православна църква почита днес църковния празник Неделя сиропустна, наричан от народа Сирни заговезни или Прошка. Празникът се отбелязва седем седмици преди Великден и една седмица след Месни заговезни, а след него - от утре, започва Великият пост. На Сирни заговезни - преди началото на Великия пост, православните християни за последен път до Великден вкусват млечни продукти и яйца. На трапезата, подредена с подчертано обреден характер, се слагат баница, питка, млин със сирене, варени яйца, бяла халва с ядки, риба. На този ден се припомнят Христовите думи: "Ако не простите на човеците съгрешенията им, и вашият небесен Отец няма да прости съгрешенията ви". Затова традицията изисква всеки да поиска прошка от хората около себе си - близки и познати - за огорченията и обидите, които волно или неволно им е причинил, както и сам да потърси в себе си сили да прости на тези, които са го наранили. В Неделя сиропустна в храмовете в страната християните се събират за вечерна служба, след която взаимно се опрощават, като всички - духовници и миряни - си искат един от друг прошка и взаимно си прощават всичко сторено с дума, с дело или с мисъл.
Според народните традиции вечерта на празника при родителите се събират семействата и техните синове, дъщери, внуци, за да заговеят с млечни храни. На Сирни заговезни прошка си вземат по-млади от по-стари, деца от родители, младоженци от кумове - целуват ръка и изричат: "Прощавай, мамо, тате.." - "Господ да прощава, простен да си!", е задължителният отговор. Веселието по време на вечерта е най-голямо при т. нар. хамкане. След вечерята бабата завързва парче халва, сирене или сварено яйце в края на червен вълнен конец и го разклаща. Децата са насядали на пода и се стремят с уста да захапят парчето храна. Обредът се нарича "люшкане". Бабата запазва червения вълнен конец и с него лекува болестите по агънцата. Най-характерен обичай за празника е запалването на празнични огньове, наричани Сирнишки. Огънят се пали от момчета и ергени, като се използва "мамуляк" /слама от царевица/ и "черешовина" /кори от черешово дърво/. Огънят се прескача от всички. Вечерта на Сирната неделя мъжете оповестяват заговяването за Великден, стреляйки с пушка. Със Сирни заговезни са свързани и кукерските игри.
Бурният вятър е разкъсал виниловите платна на билбордове по магистрала „Хемус“ край Варна. Част от винилите пречат на движението на автомобилите по аутобана, за това сигнализират слушатели на Радио Варна. В Областно пътно управление – Варна са получени няколко сигнала за опасните билбордове. В момента екипи на управлението отстраняват..
Пожар е избухнал на улица „Девня“ във Варна в ранните часове на деня. Горели са стари гуми в автосервиз до обръщача на тролеите. Това съобщиха за Радио Варна от Областната дирекция на МВР. Пожарът е изгасен. Няма пострадали. Огънят е причинил шети в автосервиза.
До този момент, 22-ото издание на благотворителната инициатива "Българската Коледа" отчита дарения на стойност 2 890 000 лева. За това съобщават от президентската институция. Спектакълът се състоя вчера в Народния театър "Иван Вазов", като БНР беше медиен партньор. Двадесет и второто издание на "Българската Коледа" под патронажа на президента..
Днес времето ще продължи да се определя от бавноподвижен средиземноморски циклон! Ще е облачно, с валежи от дъжд, на места в Североизточна България – и от сняг. Ще продължи да духа умерен до силен, на места по Черноморието временно и бурен вятър от север-североизток. Температурите ще продължат бавно да се понижават и към 14 часа в повечето райони..
През денонощието времето остава облачно с намалена видимост, вятърът ще е силен, по крайбрежието и бурен от север-североизток! През нощта все още валежът ще е от дъжд, в Лудогорието и Предбалкана от мокър сняг и там рано сутринта ще се образуват поледици! В четвъртък - 26 декември, почти навсякъде, с изключение на крайбрежието, дъждът ще премине..
Варна е сред областите с много добро демографско развитие и през 2023 г., което я поставя на трето място в тази категория. Коефициентът на естествен прираст е – 4,7‰ и е сред най-високите и далеч над средните стойности за страната (–6,8‰). Делът на децата до 4-годишна възраст в областта се запазва по-висок от средния за страната (4,7% при 4,5%..
Днес по стара българска традиция в балчишкото село Дропла пресъздават обичая "Коледуване". От сутринта коледарите обхождат селото със своите песни и благословии за здраве и берекет - първа спирка в читалището, а следващите с благослов по домовете. "Отворете сърцата и домовете си, за да бъдете благословени! Нека заедно запазим тази стара българската..