Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята е жива! Паметта се препредава!

| обновено на 19.02.18 в 08:13

Учениците от предаването на РАДИО ВАРНА "Свободен час" Олга Ангелова и Павло Славов са в редакторския екип на клуб "История" към Първа езикова гимназия във Варна. Миналата година те издадоха брой първи на училищно печатното издание, посветено тематично на 180 години от рождението на Васил Левски. Преди дни излезе от печат брой втори, посветен на Ботев. Учениците публикуват непоказвани документи, пътеписи, интервюта, излъчвани в Свободен час с историци, литератори, роднини на революционерите – за срещите и преживяванията си, докато подготвят изданието те разказаха пред Жоро Бекяров:

Снимка
Снимка



Олга: Създава се усещането, че историята се пази. Точно това се опитваме да направим и ние чрез този училищен вестник - да покажем на нашите съученици, че помним всички тези национални герои, а и да не забравяме, че тази година е обявена за годината на Ботев.

Каза, че историята се пази, но историята се и препредава....т.е в някакво отношение вие сте тези, които ще продължат паметта на тази история....Усещате ли сред вашите връстници да го има този момент, да се интересуват от миналото си?

Олга: Не сме изключение според мен, дори малко всеки се интересува. Наблюдавам, това че когато ние направихме нещо, всички се поинтересуваха. Когато раздадохме бройките, в моя клас започнаха да четат списанието на глас.

Тоест трябва да има някакъв пример? За себе си вие сте открили редица факти, които не са ви били известни до тогава.

Снимка
Снимка
Павло: Да, имаше такива, но общо взето идеите на Ботев, как хората ги виждат – това ми беше интересно, за да можем да си изградим неговия цялостен образ. Не само как се вижда той в България по това време, но и в Европа. След интервюто, което направихме с Боян Ботeв - това беше уникално когато изрече толкова силни думи.... Как може да има днес такъв наследник на тези хора и да пази техните идеали. Не само да го прочетеш, но и да го осъзнаеш и да го носиш вътре в себе си.

Олга: Преди да започнем да работим, прочетох всички стихотворения на Христо Ботев, въпреки, че знам наизуст повечето от тях...

По друг начин ли гледаш сега на тези стихотворения?

Олга: Да, абсолютно! Не съм чела допълнително анализи, така както би трябвало да правим за училище. Просто когато проследяваш живота и творчеството му .... всъщност творчеството му е отражение на неговия живот. Снимка



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

2024 година донесе успехи и гордост за Морски клуб – Балчик

24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик.  Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Търсят гимназисти от Варна с талантливо перо

Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..

публикувано на 23.01.25 в 08:05

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20
Велизар Енчев

Велизар Енчев: БСП и ИТН достигнаха моралното дъно

„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..

публикувано на 20.01.25 в 12:10

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 20.01.25 в 08:30