Системата за подготовка на населението при бедствия, аварии и терористични актове на Румъния ще бъде обсъдена от страните-членки на Европейския съюз като модел за подражание. Това стана ясно по време на едноседмичния семинар за студенти по медицина от шести курс в Медицинския университет във Варна, посветен на обучение по антитероризъм. От лекцията на д-р Раед Арафат - държавен секретар в правителството на Румъния по въпросите на природните бедствия, масовите поражения и тероризъм стана ясно, че до 2020 година Румъния ще получи от Европейския съюз 200 милиона евро за реализация на проекта си за реакция при извънредни ситуации. Проф. Красимир Методиев от Медицинския университет, който е и почетен консул на Израел у нас коментира, че подобно обучение по антитероризъм, което е задължително за медиците във Варна, трябва да бъде въведено във всички университети в страната. Репортерът Даниела Стойнова разговаря с Раед Арафат за румънския модел за действие в извънредни ситуации.
- Запазва ли се този срок да има екипи на място до 8 минути?
- В големите градове да. До 8 минути специализираните екипи трябва да са на място там където има струпано много население. В провинциалните малки селища срокът е 15 минути.- Как е по вашият алгоритъм, кои отиват първи, защото тук имаше спор дали са лекарите, дали са антитерористите?
- В Румъния имаме два различни подхода при такива бедствия. Ако става въпрос за чисто природни бедствия, то тогава пожарната и медиците са първи. Примерно при наводнения и земетресения. Но когато има съмнения за използване на взривове и огнестрелно оръжие и съмнения за тероризъм, то тогава първи влизат специализираните звена на полицията.
- Какво предвиждате за обучението на населението в целия Европейски съюз, как да стане това? По време та комунизма имахме задължителни часове в училище. Дори си спомням, че имаше специални тренировки когато се евакуираха с автобуси цели квартали, за да изчислят колко време е нужно. Сега такова нещо може ли да стане?
- Това, за което вие говорите, ние го имаме и в момента. Например вчера направихме едно такова обучение, което включваше реакция на различните институции в определена ситуации, така че ние продължаваме да прилагаме този опит, разбира се съобразно съвременните тенденции.
- Ако стане наистина масов терористичен акт или тежко природно бедствие, аз към кого трябва да се обърна за спасение, какво трябва да направя?
- Тук има различен подход отново. Когато трябва да подавам информация аз филтрирам информацията, т.е това което казвам на медиите е в по-специална форма с цел да не се стряскат хората и да не се предизвиква паника. А на колегите подавам друга информация
- А цивилното население от кого трябва да разбере къде да отиде, къде е сборният пункт за евакуация? Въобще какво трябва да се направи, за да не изпада в паника?
- Цивилната гражданска отбрана и полицията съобщават на хората какво трябва и какво не трябва да се прави.
- Какво да не правим в такъв случай?
- Преди всичко без паника! Веднага трябва да се включат в действие тези, които са подготвени за реагиране. И те трябва да действат в пълна координация, за да може да се получи добър ефект.
Интервюто с д-р Раед Арафат можете да чуете в прикачения звуков файл:
С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..
Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..