Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учим се от румънската система за действие при бедствия, аварии и тероризъм

3
д-р Раед Арафат

Системата за подготовка на населението при бедствия, аварии и терористични актове на Румъния ще бъде обсъдена от  страните-членки на Европейския съюз като модел за подражание. Това стана ясно по време на едноседмичния семинар за студенти по медицина от шести курс в Медицинския университет във Варна, посветен на обучение  по антитероризъм. От лекцията на д-р Раед Арафат - държавен секретар в правителството на Румъния по въпросите на природните бедствия, масовите поражения и тероризъм стана ясно, че до 2020 година Румъния ще получи от Европейския съюз 200 милиона евро за реализация на проекта си за реакция при извънредни ситуации. Проф. Красимир Методиев от Медицинския университет, който е и почетен консул на Израел у нас коментира, че подобно обучение по антитероризъм, което е задължително за медиците във Варна, трябва да бъде въведено във всички университети в страната. Репортерът Даниела Стойнова разговаря с Раед Арафат за румънския модел за действие в извънредни ситуации.


- Това е една система за подготовка на населението при подобни бедствия и ние я въвеждаме в Румъния през последните няколко години. Тя се превърна в модел на подражание за ЕС.

- Запазва ли се този срок да има екипи на място до 8 минути?

- В големите градове да. До 8 минути специализираните екипи трябва да са на място там където има струпано много население. В провинциалните малки селища срокът е 15 минути.

- Как е по вашият алгоритъм, кои отиват първи, защото тук имаше спор дали са лекарите, дали са антитерористите?

- В Румъния имаме два различни подхода при такива бедствия. Ако става въпрос за чисто природни бедствия, то тогава пожарната и медиците са първи. Примерно при наводнения и земетресения. Но когато има съмнения за използване на взривове и огнестрелно оръжие и съмнения за тероризъм, то тогава първи влизат специализираните звена на полицията.

- Какво предвиждате за обучението на населението в целия Европейски съюз, как да стане това? По време та комунизма имахме задължителни часове в училище. Дори си спомням, че имаше специални тренировки когато се евакуираха с автобуси цели квартали, за да изчислят колко време е нужно. Сега такова нещо може ли да стане?

- Това, за което вие говорите, ние го имаме и в момента. Например вчера направихме едно такова обучение, което включваше реакция на различните институции в определена ситуации, така че ние продължаваме да прилагаме този опит, разбира се съобразно съвременните тенденции.

- Ако стане наистина масов терористичен акт или тежко природно бедствие, аз към кого трябва да се обърна за спасение, какво трябва да направя?

- Тук има различен подход отново. Когато трябва да подавам информация аз филтрирам информацията, т.е това което казвам на медиите е в по-специална форма с цел да не се стряскат хората и да не се предизвиква паника. А на колегите подавам друга информация

- А цивилното население от кого трябва да разбере къде да отиде, къде е сборният пункт за евакуация? Въобще какво трябва да се направи, за да не изпада в паника?

- Цивилната гражданска отбрана и полицията съобщават на хората какво трябва и какво не трябва да се прави.

- Какво да не правим в такъв случай?

- Преди всичко без паника! Веднага трябва да се включат в действие тези, които са подготвени за реагиране. И те трябва да действат в пълна координация, за да може да се получи добър ефект.


Интервюто с д-р Раед Арафат можете да чуете в прикачения звуков файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Актьорът Михаил Стоянов и машината, която пука и прави... каквото си иска

Михаил Стоянов е варненец и актьор. Създател на анимационната поредица mishozavinagi. Участвал е във филмите „Жалейка“ (реж. Елица Петкова, 2016), „Клопка“ (реж. Надежда Косева, 2024), „Земя“ (реж. Николай Тодоров, 2024), както и в други късометражни и аудиовизуални проекти.  Сценарист на смешки. Обича много синьото. "Машина за пуканки" е..

публикувано на 14.08.24 в 08:30

Арабистът Борис Борисов: Съдбата ми е свързана с тези страни!

Борис Борисов е един от най-утвърдените български арабисти, преводач и дипломат. Завършил е Багдадския университет в Република Ирак, специалност „Арабска история и арабски език“. През 1996 г. постъпва в Министерството на външните работи, където 25 години заема различни длъжности, а като дипломат аташе – втори секретар, първи секретар,..

обновено на 13.08.24 в 10:00

La Banda - трима варненски диджеи с хаус парти в Деня на Варна

DJ Burlak : Това е петото парти с мое участие, което организираме на празника на Варна през последните пет години. Южният плаж е много специален за мен с широката си пясъчна ивица и с това, че е малко встрани от лудницата на заведенията по Централния плаж. През годините Cuba Beach Bar се превърна в една от емблемите на хаус музиката във Варна и аз..

публикувано на 12.08.24 в 08:20

Соня Йончева: Душата ми се отвори, щом пристигнах в България

Соня Йончева в една от най-въздействащите опери на Пучини – „Мадам Бътерфлай“, е кулминационен момент в програмата на Опера в Летния театър – Варна 2024. След главната роля на Мими в „Бохеми“ на 6 август, във второто заглавие с нейно участие на 10 август оперната дива, под диригентството на Найден Тодоров, ще изпълни ролята на Чо-Чо-Сан за първи път в..

публикувано на 09.08.24 в 08:00

Константин Вълчев от WWF: Борбата с пожарите е като война

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на ЕС от началото на 2024 г. Това сочат данни на Европейската информационна система за горски пожари н ад 38 хил. хектара или 380 хил. дка българска земя вече са били изпепелени от огъня през тази година. Това е над два пъти повече от площта, пострадала от горски пожари в страната за..

публикувано на 08.08.24 в 09:00

Капка Панайотова: 20 години, отдадени на гребането

През далечната 1976 година на Олимпийските игри в Монреал две варненки в четворката с кърмчия в академичното гребане донесоха сребърен медал за България. Сред тях е и рулевият Капка Панайотова, която още си спомня с огромно вълнение за случилото се. Знае, че са били на крачка от златото, но е щастлива и от второто място.  Медалът и днес стои на специално..

публикувано на 07.08.24 в 07:00
Провадия-Солницата

Започна 20-ият археологически сезон на „Провадия-Солницата“

В началото на месеца започна 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. С неговото начало обектът отваря врати и за посещения на туристи. Посещения ще се организират всеки ден, без неделя, като на всеки кръгъл час може да влиза група до 50 души. Посетителите се водят от екскурзовод, който ги..

публикувано на 06.08.24 в 09:30