Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви козунаци си купува българинът?

Снимка: Радио Видин

В търсене на качество или на цена? Въпросът е актуален и за Великденската трапеза, на която ще сложим поне по един козунак. Дни преди Великден отново става актуална темата за съдържанието на великденските козунаци. От "Активни потребители" вече са се заели с тази задача, като са провели проучване, което анализира състава на индустриално приготвени козунаци. "В козунаците тази година не открихме синтетични багрила, но изобилстват от Е-номера и заместители, това каза в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна Богомил Николов от Асоциацията. "В поредица от тестове установяваме как традиционни продукти драматично се отдалечават от оригиналите. Крайно време е да решим дали всичко, което е разрешено, е добро за нас!", посочи Николов.




Изследването на "Активни потребители" потвърждава задълбочаващата се тенденция у нас качеството на продуктите да се влошава.

Етикетиране - от 16 марки козунаци при една напълно отсъства задължителната хранителна информация на етикетите. Такова нарушение се наблюдава много често при предлагането на непакетирани предварително храни като приготвяните на място във веригите хлебни изделия и готови топли и студени храни.

Отсъстващите класически суровини - резултатите показват, че в 11 (от 16) марки липсва краве мляко, а при една марка са спестени и яйцата или друг техен заместител.

"Иновациите"- влагане на нетрадиционни суровини - пестенето от класически съставки води до добавяне в козунаците на "модерни", индустриално произведени суровини. Усреднено във всяка марка са вложени 2 нетрадиционни съставки – между 1 и 3 за всеки продукт. Това са сух глутен, яйчен меланж, суроватка и палмова мазнина. Очевиден е стремежът да се използват по-евтини заместители на яйцата, млякото и слънчогледовото олио, както и по-нискокачествено брашно, подобрявано с прибавяне на глутен и ензими.

Добавяне на технологични химикали (Е-номера) - нискокачествените суровини и заместители водят до използването в индустриалните рецепти на множество технологични добавки. Такива са описани на етикетите на всички закупени от нас индустриални продукти. Усреднено във всяка търговска марка се съдържат 6 добавени Е-номера. Те са предимно емулгатори, ензими, антиоксиданти, консерванти, киселинни регулатори, оцветители и други. Изрично е да споменаваме, че тази химия напълно отсъства в домашните рецепти.

Оцветителите - преди 6 години установихме влагане на жълтата боя татразин (Е102) в 2 от 7 изпитвани марки, а през 2018 г. не открихме татразин. Това обаче не означава, че производителите са се отказали от навиците да се боядисват козунаци - при 10 (от 16) марки е вложен естественият оцветител каротин. Тази боя е по-приемлива от синтетичните бои, но показва за пореден път, че в индустриалните рецепти визуалните и вкусовите качества на козунаците се постигат с използване на заместители и химикали.

Изводи

1. Индустриалните рецепти за козунаци, въпреки претенциите, са много далече от домашния оригинал. В тях се установяват средно по 2 нетрадиционни суровини/заместители, и 6 технологични добавки (Е-номера) и оцветители.

2. В повечето търговски марки козунаци отсъства краве мляко, а в една дори и яйца или техни заместители.

3. Съвременните индустриални козунаци определено са много по-евтини от домашните. Всички "иновации", като влагането на нетрадиционни съставки и химикали, имат за цел да намалят себестойността и да удължат трайността на това, което се е получило.

4. Продаваните индустриални козунаци са нискокачествен заместител на оригинала. Вложените суровини/заместители/добавки и технология на производство са тотално различни от траниционната рецепта.

Какво може да се предприеме?

Очевидно е, че отдалечаването от класическите рецепти се превръща в лавинообразна тенденция. Време е да се потърсят механизми за ограничаване на тази епидемия.

Възможните решения са поне няколко:

1. Създаване и стимулиране на използването на знаци за качество и/или незадължителни стандартни (от типа "Стара планина", "България", БДС за кисело мляко, сирене кашкавал и т.н.).

2. Законова защита на популярни наименования само за продукти, които се придържат към традиционни съставки или не използват индустриални заместители (например наименованието "ОЦЕТ" може да се използва само при натуралните продукти).

3. Стимулиране провеждането на повече и по-широкомащабни тестове на качеството и осветляване реалното качество на конкуриращите се продукти. За тази цел е необходимо единствено българските политици да вложат не повече от половината енергия, която отделиха по темата с двойния стандарт при храните. Никой и никога няма да измете собствения ни двор!

За проучването:

Проучването на "Активни потребители" анализира състава на индустриално приготвени козунаци. Информацията е извлечена от етикетите, т.е. от това, което самите производителите са декларирали. Отделно, проведохме и лабораторен тест за наличие на оцветителя Е102 (татразин). В проучването са включени 16 марки козунаци, закупени от търговски вериги и "Женския пазар" в София през месец март 2018 г.

Пълното проучване можете да прочетете тук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Двама души са загинали, а шестима са ранени при сблъсъка на два товарни влака край София

Двама души са загинали и шестима са ранени при влаковата катастрофа в Софийско. Двама от пострадалите са в тежко състояние. Припомняме,  две товарни композиции се сблъскаха на прелеза на с. Локорско, недалеч от Кремиковци, предаде БНР. "Два влака, единият от които дизелов, а  другият - електрически, се удрят челно, в резултат на което, за..

публикувано на 15.01.25 в 19:42

Няма да има преместване на ученици в други сгради през зимата

През зимния период няма да се наложи преместване на ученици от варненските училища заради предстоящи ремонти. Това ще се случи най-рано през пролетната ваканция, каза кметът Благомир Коцев по време на среща в Община Варна с директорите на детски градини и училища, цитиран от общинския пресцентър. Той допълни, че проектите за основни ремонти на сградите..

публикувано на 15.01.25 в 18:48

Два товарни влака се сблъскаха край София, пострадали са петима души

При сблъсък на два товарни влака са пострадали петима души. Това съобщиха за БТА от Центъра за спешна медицинска помощ – София. От БДЖ  съобщиха за БТА, че два товарни влака са се сблъскали  в участъка между гарите Световрачене и Кремиковци край София. Други двама души се издирват. Пет противопожарни екипа, линейки и полиция са изпратени на..

публикувано на 15.01.25 в 17:09

Здравни специалисти алармират за кадрова криза: искат политическа воля за реформи

Кадровата криза в здравния сектор у нас е резултат от дългогодишно бездействие и липса на политическа воля, което застрашава качеството на здравните грижи, алармират от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Те настояват за конкретни действия от правителството и предупреждават, че ако проблемите не бъдат решени..

публикувано на 15.01.25 в 14:58

ПДИ: Сарафов поиска от ВАС да отмени достъпа до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата

В един от предпоследните работни дни от 2024 и.ф. главният прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов поиска от Върховния административен съд (ВАС) да извади съществена част от дейността на прокуратурата от обхвата на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Това алармира неправителствената организация..

публикувано на 15.01.25 в 14:16

Забранява се износът на инсулин, антибиотици и лекарство за недоносени деца

Служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде днес нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските пациенти, опазване на тяхното здраве и гарантиране на непрекъснатост на лекарствената им терапия. В списъка на лекарствени продукти, които..

публикувано на 15.01.25 в 13:58

Росен Желязков: Компромисът е, че всеки направи отстъпка, за да може България да има мнозинство

Компромисът е, че всеки направи отстъпка, за да може България да има мнозинство. Чувстваме подкрепа, която обаче ще бъде формализирана утре. Коалицията е ГЕРБ-СДС, ИТН и БСП. Това заяви Росен Желязков от ГЕРБ-СДС, след като представи пред президента Румен Радев проектокабинета на новата тройна коалиция, подкрепeна от "Демокрация, права и..

публикувано на 15.01.25 в 12:50