Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Автентични костюми показват в Суворово

Повече от 30 национални костюми на етносите по българските земи показват в изложба в Суворово. Експозицията е част от Празника на фолклорното изкуство "Като жива вода", който се провежда днес и утре в местността „Горски кладенец”. За 11-та година на трите сцени пеят и танцуват любители на фолклора на различна възраст. Тази година те са около 3 000 души. Те и гостите на празника може да разгледат изложбата с автентични костюми от почти всички етнографски области. Ще разберат каква е била модата за българи, българо-мохамедани и роми.

Носиите са събирани повече от 20 десетилетия от  д-р Сирхан Мустафов и Диана Димова, която се посвещава на колекциите от няколко години. И двамата са впечатлени от трудолюбието на жената, която е създавала всичко ръчно - от обработката на преждата, тъкането до украсата. Техните собственички днес трудно се разделят с наследеното от бабите, но по-лесно го правят внуците, които не разбират какво богатство се крие в старата им къща, разказва д-р Мустафов.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Костадинов

„Възраждане“ започва протести в цялата страна с искане за запазване на българския лев

„Възраждане“ започва подготовката на протести в цялата страна с искане за запазване на българския лев. Това обяви на пресконференция във Варна лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Той призова българите към гражданско неподчинение. Лидерът на партията уточни, че се гордее с всички, които са се включили в протеста в София, който - по..

публикувано на 23.02.25 в 14:30
След протеста на

Полицията не е нарушила закона при протеста на партия "Възраждане" в София вчера, заявиха от МВР

Полицаите са действали "в рамките на закона и при спазване на съответните разпоредби" по време на протеста на политическа партия "Възраждане", съобщават в позиция от Столичната дирекция на полицията. Становището се изпраща заради медийни запитвания, свързани с разпространението на видеоклипове и снимки. В него се казва, че..

публикувано на 23.02.25 в 14:27

Националният тристранен съвет се събира на извънредно заседание утре

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще проведе извънредно заседание утре, на 24 февруари , от 9.00 ч. в Гранитна зала в сградата на Министерския съвет.   Сред основните теми в дневния ред на заседанието са заложени да бъдат обсъжданията на проекти на закони за социалната и здравната политика на страната за 2025 година. Те включват..

публикувано на 23.02.25 в 12:48

Изборите в Германия с основна интрига- колко партии ще влязат в Бундестага?

Германия избира днес нов Бундестаг с очаквания за смяна на властта в Берлин .В социологическите допитвания води консервативният блок, а вероятният следващ канцлер на Германия е християндемократът Фридрих Мерц. В същото време голяма част от избирателите не очакват съставяне на стабилно правителство.В последните дни от предизборната..

публикувано на 23.02.25 в 11:15

Абонаментът за безплатни карти за градски транспорт за деца от 7 до 14 години изтича в края на месеца

Абонаментът за безплатни карти за градски транспорт за деца от 7 до 14 години, съгласно действието на постановление на Министерски съвет, изтича през февруари, напомнят от общинското предприятие ТАСРУД. Поради тази причина от там приканват всички родители (настойници или попечители) на деца от тази възрастова категория да посетят пункт за..

публикувано на 23.02.25 в 11:07

Жълт код за студено време, сутрешните температури на места в Североизточна България могат да стигнат минус 20 градуса

Днес сутринта над по-голямата част от района ще бъде слънчево и много студено. Минималните температури в Североизточна България ще са между -16 и -11 градуса, на места до -20. Главно на места по поречието на Дунав видимостта ще е намалена до мъгла. Повече облаци ще има над крайните южни райони на Черноморието и там е възможно да прехвърча сняг...

публикувано на 23.02.25 в 08:09

Хипермаркет пусна цени в евро

Хипермаркет стресна клиентите си, след като пусна цени в евро на своите продукти.  Радио Варна потърси обяснение от търговската верига.  Оттам отговориха, че от няколко дни текат технически процеси по каталозите им:  „До постъпване на вашия сигнал не бяхме попадали на цените във валута, различна от левове, вероятно поради кеширана информация..

публикувано на 22.02.25 в 15:41