Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искания за неизплатени заплати се подават до 16 май

Снимка: архив

Омбудсманът Мая Манолова припомни, че на 16 май изтича окончателният срок, в който работници могат да подадат искане за неизплатени заплати през последните три години от 1 февруари 2015 година. Манолова прикани всички работници, които са обект на трудова експлоатация, да сигнализират институциите. Ако имат притеснения, да го направят пред омбудсмана.

По думите на Манолова има проблем с несъхраняването на документи, които удостоверяват начислени и неизплатени трудови възнаграждения, като в някои от случаите това е от нехайство на работодателя, а в други поради умишлено укриване. В случай , че проблемът е законодателен, сме готови да предложим промени в търговския закон, в закона за счетоводството за сериозни санкции в тези случаи, каза Манолова.

След инициираните от омбудсмана законодателни промени вече съществува възможност работниците да получават забавените си трудови възнаграждения от Фонда за гарантирани вземания, а ИА ГИТ може да инициира от името на служителите производство по несъстоятелност срещу некоректен работодател. Когато институциите работят заедно, резултати има, заяви Манолова.

След промените в трудовото законодателство, приети през миналата година от парламента 70 работодателя са платили на работниците дължимите суми. Това отчете омбудсманът Мая Манолова след работна среща с подуправителя на Националния осигурителен институт Весела Караиванова - Начева, директора на Фонда "Гарантирани вземания на работниците и служителите" при несъстоятелност на работодателя Ваня Борисова и изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" инж. Румяна Михайлова.

Ваня Борисова и Мая Манолова отчетоха, че подадените заявления за неизплатени заплати за отминали периоди от началото на годината са около 5000, обработени са около 1900 от тях, изплатените до момента суми са в размер на около 600 хиляди лева, а до средата на годината се очаква да бъдат изплатени около 4-4,5 милиона лева.

Изпълнителният директор на ГИТ Румяна Михайлова посочи, че от инспекцията са предприели бързи действия по новото правомощие на ГИТ - за иницииране на производство по несъстоятелност. В началото на годината имаше около 250 предприятия, които дължаха на работниците си различни суми от забавени възнаграждения, за 22 от има събрани доказателства, 16 искови молби са кодирани в съда, обработвате се още 6, а в 14 предприятия вървят проверки във връзка със събиране на доказателства , каза Михайлова. По думите й дисциплиниращият ефект, който се отчита във връзка със законодателството е, че 70 предприятия изцяло са отпаднали от списъка на длъжници към работници и служители.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

От днес започва аварийно премахване на сухи и опасни клони на площадки в детски градини и училища

От днес започва аварийно премахване на сухи и опасни клони на площадки в детски градини и училища във Варна , с цел гарантиране сигурността на децата, учителите и родителите, съобщиха от общинския отдел „Дейности по защита на населението“.  Работата ще започне по график от двора на СУ „Васил Априлов“ , където ще бъдат подрязани сухи клони на няколко..

публикувано на 12.09.24 в 10:29

Кметът обяви частично бедствено положение за район „Приморски“

Частично бедствено положение е в сила за район "Приморски" от днес след заповед на кмета на Варна Благомир Коцев. Мярката се налага заради нанесени значителните вреди на пътната инфраструктура и имущество от проливните дъждове през последните 48 часа, съобщават от общинския пресцентър. По този повод в 11:00 часа днес се свиква Общински щаб за..

публикувано на 12.09.24 в 10:11

Екипи на ВИК-Варна работят по отстраняването на аварията в района на Летния театър

Екипи на ВИК-Варна работят по отстраняването на аварията в района на Летния театър. В аксаковското село Въглен са изпратени два багера, за да бъде отстранено запушването на водопроводната тръба. Аварията продължава вече трети ден, затова в селото са изпратени водоноски, съобщи Веселин Русев-управител на ВИК дружеството.

публикувано на 12.09.24 в 10:03
Поле с царевица в Добруджа

Областният управител на Добрич върна решението за местен референдум в община Добричка

Областният управител на Добрич Румен Русев върна решението на Общинския съвет на Община Добричка за провеждането на местен референдум за изграждането на ветроенергийни източници. Решенето беше взето на извънредна сесия на 4 септември по предложение на кмета на Общината Соня Георгиева. Според областния управител решението е незаконосъобразно. В..

публикувано на 12.09.24 в 09:51

Обсъждат предстоящите избори на национално съвещание във вътрешното министерство

Организацията и провеждането на предстоящите парламентарни избори ще бъде тема на разговори на националното съвещание, свикано от вътрешния министър Атанас Илков с участието на служебния премиер Димитър Главчев. В срещата ще участват политическото и професионалното ръководство на МВР, директорите на главни и областни дирекции, министърът на..

публикувано на 12.09.24 в 06:56

Парламентът ще регламентира доброволчеството със закон

Народното събрание ще разгледа проект на Закон за насърчаване на доброволчеството. Вносители са Атанас Зафиров и група народни представители от „БСП за България“.  Целта на законопроекта е да създаде цялостна правна уредба на доброволчеството, като основа за насърчаване на гражданската активност и солидарност в българското обществото. Също..

публикувано на 12.09.24 в 06:36

Въпросът за референдума отново е в полето на съветниците от община Добричка

Областният управител на Добрич Румен Русев върна за ново обсъждане решението на Общински съвет на община Добричка, свързано с провеждане на местен референдум относно изграждане на ветроенергийни паркове. Според приетото решение, на насрочения местен референдум гражданите трябваше да отговарят на въпроса: „Против ли сте определяне на територии за..

публикувано на 12.09.24 в 06:28