Варненската обсерваторията „Николай Коперник“ чества днес своя 50-годишен юбилей. От 14 ч. е тържеството в зала “Пленарна“ на община Варна, за което пристигнаха астрономи от обсерваториите в цялата страна. От 15 ч. е – поздравителния концерт на ученици от НУИ “Добри Христов“, състави от ОДК – Варна, ученици от Първа и Четвърта ЕГ. На 23 май от 10 ч. ще се проведе кръгла маса “Бъдещето на астрономическото образование в България“ - НАОП „Николай Коперник“. На 24 май 10 ч. екипа на варненската обсерватория ще участва в празничното общоградско шествие. По повод юбилея на 11 май на територията на варненската обсерваторията „Николай Коперник“ бе открита и пластиката „Звездоброецът“ на скулптора проф. Венелин Божидаров, който е автор и на пластиката "Рибаря и златната рибка" на централната пешеходна улица във Варна. "Звездоброецът" наричали и дългогодишния директор на варненската обсерватория и депутат във ВНС от СДС Иван Иванов, с когото ни среща Даниела Стонова:
Наистина мисля, че тази скулптура е посветена на вас, защото, не знам дали знаете навремето в СДС ви казвахме "звездоброецът" идва?
А, благодаря все пак за доброто определение тогава. Ами, може и да съм аз, защото щом е звездоброец... Не сме много звездобройците във Варна и в България. Много е хубаво, че ще има наш паметник.
Вашият живот мина в обсерваторията. Колко години?
От 55 години съм свързан. Още преди да я има новата сграда, от 1963 г. На 22 май ще отбележим 55 години от откриването на комплекса, той е първият в България астрономически комплекс и първият Цайс планетариум на Балканите.
И кое е най-голямото постижение на нашите астрономи през тези години?
Хилядите млади хора, които са се докоснали до звездите. Част от тях станаха и астрономи, имаме няколко професори по света.
Печелят проекти на НАСА.
И не само на НАСА, печелят проекти свързани и с европейските програми "Галилео" и т.н. Имаме и златен медал на последната олимпиада по астрономия, която се проведе в Кърджали. Изобщо медалите, които са спечелили варненски ученици са малко повече от спечелените от нашите олимпийци на последните три олимпиади.
Но не са толкова известни.
Е, не са известни, защото науката някак си... Имаше един "лош" израз в една книжка, която беше забранена, на Радой Ралин за науката и т.н.
"Сит търбух за наука глух".
Да, това е. За съжаление не е само при нас. В много държави е така, дори и в тези които минават за силно развити.
Коя е любимата ви звезда, любимият ви небесен обект?
Не може да се каже, че имам любима звезда или обект на небето. Любими са тези, които могат да се виждат. Щастлив съм, че успях да видя две пълни слънчеви затъмнения, две преминавания на Венера пред диска на слънцето.
Халеевата комета.
Халеевата комета и още други комети. А също така и двете преминавания на Меркурий пред Слънцето. Те се случват сравнително рядко и затова е късмет, че по това време се случиха тези неща.
Какво мислите за експедицията до Марс, вече има записвания. Как обаче ще преодолеят радиацията?
Има хора, които се записват за всякакви експедиции, даже си купуват звезди, а други парцели на Луната. Засега не е решен проблемът как ще оцелеят хората, които пътуват до Марс. Съвременните технологии не позволяват и затова вероятно скоро няма да се състои. Въпреки че, теоретично трябваше още в края на 70-те години на миналия век да се отиде до Марс. Такива бяха мечтите когато излетя Гагарин. Мечтите са едно, а технологичните възможности са друго.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..