Изкачване на върховете Казбек и Елбрус в Кавказ ще предприемат членове на ТД „Владислав Варненчик“. Групата включва - Красимир Керчев, Цветалин Цонев, Недялко Недялков и Върбан Петков. Те тръгват от Варна на 19 юли, а връщането им е планирано за 1 август.
Връх Казбек е висок 5033 м. Той ще бъде спирка за аклиматизация на групата, разказа за Радио Варна Върбан Петков, който за пета поредна година покорява върхове в Европа. За този връх казват, че гледката от там е много красива, споделя той. Целта на групата е вр. Елбрус / 5642 м./ - най-високият в Европа, границата между Азия и Стария континент и мечта на много туристи. Той е кратер на застинал вулкан, покрит целогодишно със сняг и ледници.
Групата е избрала класическия маршрут от южната страна. Над 3000 метра в планината Кавказ температурите през нощта са от минус 10 до минус 12 градуса, а през деня от минус 4 до минус 6 градуса.
През последните три месеца четиримата мъже активно са се подготвяли за това пътуване. За всеки връх подготовката е индивидуална, но покоряването на върха не е на всяка цена, разказа Върбан Петков, който е секретар на туристическото дружество:
- За подготовката наблегнахме предимно на дълги разстояние и преходи от 7-8 и повече часа вървене.
С тези хора, с които ще бъдете, били ли сте друг път заедно в планината?
- Да, бил съм. С част от тях съм бил и на Матерхорн / бел. авт. – връх в Алпите/, бил съм и на Монблан.
Кое е най-важното за човек, когато тръгне да изкачва върхове?
- За мен лично са важни физическата, психическата и техническата подоготвки. Като човек е хубаво да се запознае с всеки връх предварително преди да тръгне, за да знае на какво да наблегне. Конкретно за тия върхове /Казбек и Елбрус/ физическата подоготвка е най-важна. Примерно, когато по Алпите сме качвали някои по-сложни върхове там съответно трябва да се наблегне на техническата част – боравене с инвентар, въжета, карабини и т.н.
А психиката как устоява?
- Може човек да е много добре трениран физически – маратони, кросове и т.н., но примерно никога да не се е качвал повече от третия или четвъртия етаж там където живее и в един момент като минава над пропаст няколкостотин метра – просто това му влияе.
Появява се страха?
- Да. Но това се преодолява. При всеки е индивидуално като се мине няколко пъти.
Страхувате ли се когато сте в планината?
- За мен най-големият страх е лошото време. А иначе нормално – хора сме. Има страх и от високото, но пак казвам – след като човек го е правил няколко пъти тези неща се преодоляват.
Склонен ли сте да рискувате?
- Мисля, че не. Преценил съм, че каквото и да правиш винаги има втори шанс.
Какво удовлетворение Ви носи изкачването на върхове? Победа над какво?
- За мен самото изкарване на 7 или 8 дена сред природата ме зарежда. Поставената цел да качим даден връх не е въпрос на живот и смърт. Сред тази градска среда, в която живеем, за мен си е един вид пречистване.
Каква екипировка ще вземете?
- Експедиционна палатка, пухени чували и туристически зимни обувки. Защото правим сметка да имаме по една нощувка на височина 4000 и нагоре метра, за да ни бъде по-лесно качването.
А храната?
- Предимно варива и ядки за планината, а иначе когато сме долу в ниското – нормална храна.
Ще имате ли мобилна връзка през цялото време? Интернет?
- За връх Казбек казаха, че има. За Елбрус все още говорим със спасителната служба и не сме получили потвърждение.
Чуйте още в звуковия файл:
С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..
Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..