Храмът на Артемида в Ефес - най-големият в древността и едно от Седемте чудеса на света, бил разрушен на днешната дата преди 1662 години, през 268 г. За него Филон Византийски написал "Виждал съм Висящите градини във Вавилон, статуята на Зевс Олимпийски, Родоския колос, Пирамидите и храмът на Мавзол, но когато видят Храмът в Ефес..., всички други неща избледняха!". Археолозите предполагат, че той е построен около 800 г. пр. Хр. Интересен факт е, че Артемида от Ефес не е същата богиня, която почитали елините. Ефеската богиня е на плодородието, а не на лова като при древните гърци.
През столетията - до подпалването му от Херостат на на 21 юли 356 г., храмът е строен и дострояван няколко пъти. Най-грандиозният е дело на архитекта Теодорус. Храмът му бил 300 стъпки на дължина и 150 стъпки на ширина. Повече от 100 колони поддържали покрива.
Храмът на Артемида е разрушен след подпалването му от младия местен жител Херострат, който искал на всяка цена да впише името си в историята. Гражданите на малоазийския град били потресени от случилото се и издали нарочен документ, с който заявили, че всеки говорил с Херострат го чака смърт. Тъй като на същия ден е роден Александър Велики, Плутарх в своите "Успоредни животописи: Александър Македонски" обяснява, че богинята Артемида била толкова заета с раждането на Александър Велики, че не могла да спаси своя горящ храм.
Още интересни факти за хора и събития, свързани с днешния 21 юли, чуйте в рубриката "Календар" на Радио Варна:
Пътищата от републиканската пътна мрежа се обработват против заледяване, предвид очакваните ниски температури през нощта. Прогнозите са отрицателни градуси от минус 13 до минус 8, която създава предпоставки за поледици в участъците. Работата по трасетата продължава, в момента 630 машини обработват републиканската пътна мрежа, като 293 са в областите с..
Акцент в управленската програма на правителството са инвестиции в няколко ключови сектора – инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни сфери, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия, предаде БНР. Приоритет е и интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система. За да..
Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..
България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..
Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..
Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна". Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..
Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..