Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10-15 процента по-скъпа пшеница тази година

Снимка: Архив
С 20-30 процента по-малко е пшеницата тази година в землището на селата Орешак, Каменар и Куманово, каза за Радио Варна председателят на местната кооперация Христо Жеков. С почти същия процент е по-лошо и качеството на зърното, особено на прибраното на по-късен етап заради дъждовете. В същото време на борсите се купува с 10- 15 процента по-скъпо. "Няма достатъчно информация за повишението, още повече, че е то е при влошени качества на пшеницата", коментира арендаторът, който от 20 години е в сектора. Управляваната от него кооперация обработва почти 20 000 дка  в района на  селата Орешак, Каменар, Куманово, Яребична, част от Кичево и Климентово.
Още за проблемите на земеделските производители може да научите от интервюто на  Габриела Гаврилова с  Христо Жеков:





СнимкаПоследните прогнози на Министерството на земеделието показват, че реколтата през 2018 година ще  бъде с 5.5 милиона тона по-малко от миналата година, а средният добив  в страната - 7,5% по-малко. По-високи изкупни цени на място през август за Североизточна България предвижда и анализ на Центъра за икономически анализи на селското стопанство.  Данните от борсите потвърждават, че влошаването на добивите от основни зърнени култури тази година води до повишение на изкупните цени на хлебната пшеница, ечемика и слънчогледа у нас. С около 3 лева за тон по-ниско се продава фуражната пшеница и вероятно причина за това е лошото качество на хлебната, част от която ще се предлага на пазара като храна  за животни.
От началото на август световните борси отчитат повишените на тон пшеница в Париж и Чикаго. Има спад в производството в Китай, в Европа прогнозата за Германия е добивът на пшеница тази година да бъде най-ниския от последните 15 години или спад с около 20 процента в сравнение с миналата година.
В същото време прогнозите за руския износ на пшеница от новата реколта продължават да показват намаление.

В юлския си доклад IGC понижи прогнозата за световното производство на пшеница през 2018/19 с 16 млн. тона спрямо юнската прогноза до 721 млн. тона, което е с 37 млн. тона по-малко от реколтата през 2017/18. Реколтата е понижена за ЕС със 7.4 млн. тона до 139.9 млн. тона и с 4.9 млн. тона за Русия до 66 млн. тона.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителството решава в петък дали да бъде обявена епидемия от коклюш

Ще бъде ли обявена епидемия от коклюш и какви мерки ще предприемат здравните власти у нас, ще стане ясно по време на заседание на правителството утре, съобщиха за БНР от здравното министерство. На среща при министър Галя Кондева днес е обсъдена ситуацията с разпространението на инфекцията, както и възможните варианти за мерки. Дори да бъде обявена..

публикувано на 25.04.24 в 19:16

Увеличават с около 20 % заплатите в туристическия сектор

Заплатите в туристическия сектор тази година ще бъдат вдигнати с около 20% на всички нива. Това обяви служебният министър на туризма Евтим Милошев от Слънчев бряг, предаде БГНЕС.  Милошев е на работно посещение в курорта, където се срещна с представители на туристическия бранш, за да обсъдят проблемите преди старта на летния сезон. „Това е добър знак..

публикувано на 25.04.24 в 19:11

Разрешение за ремонт получи пространството за култура "ReBonkers" във Варна

"ReBonkers" в бившите барутни погреби се класира за втори етап на финансиране по Световната програма на САЩ за възстановяване на сгр ади с културно значение, съобщиха от общинския пресцентър. Кметът Благомир Коцев е дал  съгласието си за извършване на текущ ремонт за консервацията на пространството за култура.  За Варна е от изключителна..

публикувано на 25.04.24 в 19:00
За диагностика на рак на гърдата се използват и нови методи, извън страндартните - мамография, ултразвукова диагностика и магнитно-резонансна томография.

От 1 юли: Направленията за мамография ще важат по два месеца

Издадените от 1 юли медицински направления за ехография и мамография на млечна жлеза ще бъдат валидни за срок от 2 месеца.  Това решение е гласувано от Надзорния съвет на Здравната каса днес, съобщава БНР.  Удължаването на валидността на направленията беше договорено по време на преговорите между Касата и Българския лекарски съюз за новия Национален..

публикувано на 25.04.24 в 18:47

Апелативният съд и Морското училище във Варна подписаха меморандум за сътрудничество

Варненският апелативен съд и Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" задълбочават сътрудничеството си и ще осъществяват повече съвместни дейности от взаимен интерес. Ръководителите на двете институции д-р Ванухи Аракелян и фл.адм. проф. Боян Медникаров  подписаха меморандум.  Партньорството е обусловено от развитието на цифровите услуги,..

публикувано на 25.04.24 в 18:39

До средата на май рибарите трябва да обявят колко лодкостоянки са необходими на Варна

До 15 май сдруженията на рибарите трябва да представят информация за броя на лодкостоянките, които са необходими за Варна. Те трябва да изготвят и да внесат в администрацията на Областната управа и предложения за местата, подходящи за лодкостоянки. Община Варна от своя страна трябва да изготви и предостави на областната управа писмена информация на..

публикувано на 25.04.24 в 17:54

Национално състезание по професии се провежда край Варна

186 са участниците от 48 професионални гимназии по туризъм  и учебни заведения по ресторантьорство и хотелиерство от цялата страна, които се включват в Националното състезание по професии, което се провежда в курорта "Златни пясъци" край Варна. Състезанието е по шест професии - барман, сладкар, готвач, хотелиер, аниматор и сервитьор...

публикувано на 25.04.24 в 17:10