Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възрастта няма отношение към рака на гърдата

д-р Силвия Йорданова
Снимка: Радио Варна

Карциномът на млечната жлеза е най-разпространеното онкологично заболяване сред жените, тази тенденция се наложи през последните две-три години, каза за Радио Варна д-р Силвия Йорданова,  специалист по образна диагностика в ”Аджибадем Сити Клиник” във Варна.  Преди пет-шест години се смяташе, че жени, които са в менопауза, не са раждали и не са кърмили са с по-голяма предиспозиция за развитие на този карцином, каза д-р Йорданова и добави, че в лекарската си практика има случаи на заболели жени под 30 и над 85 години, така че възрастта не е определящ фактор за заболяването. Фамилната обремененост също не означава, че ще развиете карцином, ако имате болен в семейството, уточнява д-р Йорданова и дава пример със свои пациенти - генетично отрицателни /т.е. никакъв шанс да развият рак/, но след време биват диагностицирани. Голям процент от карцинома на гърдата е хормонално активен с два до четири плюса, много малък процент е нехормонален.

Задължително е поне веднъж годишно жените да правят профилактика на гърдите си. Тези, които са на възраст до 38 години, без значение дали са раждали или не, задължително биват преглеждани на ехограф. Ехографията се извършва между първия и десетия ден от цикъла. Същият период важи и за мамографията, но този метод се прилага веднъж на две години и то за дами, навършили 50 години. Двата метода са взаимно обвързани, като ехографът е по-щадящият метод, тъй като при него няма облъчване. Тази профилактична програма се прилага в България през последните 15 години.

Жените със силиконови импланти се преглеждат основно с ехограф, понеже пълнежът на импланта поема рентгеновите лъчи от мамографа, а паренхимът на гърдата остава невидим за техниката. При съмнение за карцином се използва магнитен резонанс.

Туморните маркери са допълнителен, но не определящ диагностичен метод, каза д-р Йорданова. В дългогодишната си практика тя  е имала пациентки в напреднал трети-четвърти стадий на болестта, а с нормални туморни маркери. Обратното също се е случвало - повишен маркер, без никакви проблеми с гърдата. Д-р Силвия Йорданова уточнява, че туморните маркери са антитела, които реагират дори и на банален възпалителен процес. 

Цялото интервю на Емилия Николова с д-р Силвия Йорданова, специалист по образна диагностика в ”Аджибадем Сити Клиник” - Варна, чуйте в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Балчик започва пролетна ваксинация на лисиците срещу бяс

Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) стартира извършване на пролетна орална ваксинация на лисиците срещу бяс, която е част от Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на заболяването от 2009 година. Процесът се провежда в 50-километровата ваксинална зона по северната, западната и южната сухопътна граница на страната и..

публикувано на 23.04.24 в 11:48

Първата имунизация срещу коклюш на бебетата ще бъде на възраст от месец и половина

Министерството на здравеопазването ще позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана по-рано, месец и половина след раждането на бебето, а не както е сега според Имунизационния календар тя се прилага след втория месец, предаде БНР. Това е решено на среща между служебния премиер Димитър Главчев, министъра на здравеопазването Галя Кондева,..

публикувано на 23.04.24 в 11:22

Съставът на ТЕЛК към МБАЛ-Добрич няма да работи от 2 до 10 май

От 2 до 10 май няма да работи съставът на Т ериториалната експертна лекарска комисия  за общи заболявания към „МБАЛ-Добрич“ АД-Добрич.  Заседанията на ТЕЛК за общи заболявания към „МБАЛ-Добрич“ АД ще бъдат възобновени на 13 май.  РЗИ – Добрич продължава приема: · жалби срещу ЕР; · заявления – декларации за освидетелстване на лицата с трайно..

публикувано на 23.04.24 в 11:06

Варненският общински съвет заседава на 25 април, обсъждат цените за таксиметров превоз

Десетото си заседание ще проведе от 10 часа на 25 април Варненският общински съвет. Сред решенията, които се очаква да вземат местните парламентаристи, е определянето на минимални и максимални цени за таксиметров превоз на пътници за един километър пробег. По време на заседанието ще бъде обсъдено още предложението за разкриване на..

публикувано на 23.04.24 в 10:59

ЕП гласува резолюция за бързо и безопасно освобождаване на кораба "Галакси лийдър"

Случаят с българите, отвлечени от йеменските хути, ще бъде сред темите в пленарната зала на Европейския парламент тази седмица, предаде БНР.  В резолюция, която ще се гласува в Страсбург, се изисква Европейският съюз да се включи активно в усилията за бързото и безопасно освобождаване на европейските граждани, които са част от екипажа на кораба..

публикувано на 23.04.24 в 10:20

Във Варна откриха Българо-арменски културно-информационен център

Българо-арменски културно-информационен център беше открит във Варна. Той се намира на ул. "Княз Александър Батенберг" 47.  Той поставя пред себе си задача да поддържа и развива годишен събитиен календар, който отразява дейността, усилията и стремежите на всички организации и обединения, свързани с арменската общност в България.  Българо-арменският..

публикувано на 23.04.24 в 10:06

По Ваш сигнал: Шофьори във Варна паркират на инвалидни места и стоят там с дни, дори седмици

Шофьори със стикери за инвалидност паркират автомобилите си на предназначените за трудноподвижни хора паркоместа и стоят там с дни, дори със седмици. За този проблем алармира в БНР-Радио Варна Тодор Савов, който живее на улица "Русе" 31 във Варна, която се намира в района на Синия пазар. По този начин те заемат местата за паркиране на хора с инвалидност,..

публикувано на 23.04.24 в 10:00