Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

80 филма от 30 държави в официалната програма на анимационния фестивал

| обновено на 12.09.18 в 22:46
Анри Кулев
Снимка: БГНЕС

Световният фестивал на анимационния филм във Варна се провежда от 12-сти до 16-сти септември във Фестивалния и конгресен център. Конкурсната програма представя актуални и добри филми от анимационния свят. Разширява се и традиционната детска работилница, където децата ще имат възможност да направят собствен филм.

Очакват Ви специализирани лекции, мастър класове, прожекции на студентски филми от университети с профил ,,Анимация”, програми с най-доброто от гостуващите ни фестивали, документални филми, изложби и още много интересни събития.

Какво включва програмата допълва проф. Анри Кулев, който е организатор на фестивала:

-  Включва официалната програма, като начало, която е от 80 филма от 30 държави. Има шест конкурсни пълнометражни програми, което означава, че има шест дългометражни филма, които обикновено са най-интересни за публиката. Има пет конкурсни късометражни, има два конкурсни детски. Знаете, че от години се занимаваме с децата на Варна, с работилниците, тази година отново ще има такива, анимационни работилници и накрая децата ще покажат готовия филм в неделя. Имаме и отношение към всички големи анимационни европейски и световни училища, в които се преподава анимация. Тази година освен Нов Български университет и НАТФИЗ, ще бъде и Единбургският колеж по изкуствата, ЕНСАД в Париж, Филмовото училище в Лодз, Полша.

-  Да разбирам, че все повече млади хора, студенти, предпочитат подобна специалност за своето образование и кариера?

-  Да, не мога да кажа ,,все повече”, но много хора предпочитат, много хора обвързват бъдещето си с анимацията, тъй като тя е в основата на всяко едно движение. Колкото и сложен да е софтуерът, в края на краищата зад него стой човекът, който трябва да се учи, това е една сложна професия, едно изкуство, което се усвоява трудно през годините.

-  Казвате, че е сложна професия. Вие от колко години се занимавате с анимация?

-  Ами май не си спомням вече. Аз съм един стар човек, завърших 1974 г. и ако броя, че и преди това от училище съм започнал, значи някъде от 1969 г., срам ме е да ги смятам.

-  Кои са, според Вас, лидерите в анимацията днес?

-  Много е пъстър светът за този отговор, безспорно в голямата дългометражна анимация, комерсиална бих я нарекъл, с комплимент, разбира се, към това определение, това са американците. ,,Дисни”, ,,Пиксар”, те там се купуват един друг всеки ден и никой не знае кой какъв е. Имайте предвид, че говорим за бюджети от порядъка на 600-800 милиона за филм, представете си какво нещо е. Само за сравнение, подобен анимационен филм, ,,Пук”, го направихме за 400 хил. евро, което прави 800 хил. лева, толкова получихме от Филмовия център.

-  Как се развива европейската част от анимацията?

-  Много добре, защото тук я има тази режисьорската, креативната анимация, тук силите са във Франция, в Германия, в Русия, това са традиционно много работещи по анимацията страни. Обикновено много силни са Китай, Япония. Анимацията е един невероятен начин да разкажеш на децата и на бъдещите поколения фолклора си, да речем, приказките си, съвремието. Традиционно силните страни правят много добра анимация, да не говоря за Англия, за Испания, те имат огромни бюджети, работят и разбира се в основата на всичко е Европейската нотификация  за кино и финансирането на малките национални култури, които за Европейския съюз са от изключителна важност. Ние работим по същата схема само че отново има големи, средния и малки както навсякъде, ние сме към малките, както можете да се досетите.

-  Тоест и финансирането е много по-малко при нас?

-  Много по-малко и затова трябва държавата, телевизиите, те помагат, разбира се, но това не е достатъчно, там трябва да се организират собствени студия, както беше едно време, трябва да има собствено производство. Анимационният фестивал във Варна ще се превърне във фестивал от голяма класа, в момента, в който създадем кино пазар. Тук трябва да се купуват, да се продават, да се правят други неща, но това всичко са пари, дума, без която всички други остават празни.

Почти всички прожекции са безплатни, така че, ако имате свободно време може да посетите Фестивалния и конгресен център във Варна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00