Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

80 филма от 30 държави в официалната програма на анимационния фестивал

| обновено на 12.09.18 в 22:46
Анри Кулев
Снимка: БГНЕС

Световният фестивал на анимационния филм във Варна се провежда от 12-сти до 16-сти септември във Фестивалния и конгресен център. Конкурсната програма представя актуални и добри филми от анимационния свят. Разширява се и традиционната детска работилница, където децата ще имат възможност да направят собствен филм.

Очакват Ви специализирани лекции, мастър класове, прожекции на студентски филми от университети с профил ,,Анимация”, програми с най-доброто от гостуващите ни фестивали, документални филми, изложби и още много интересни събития.

Какво включва програмата допълва проф. Анри Кулев, който е организатор на фестивала:

-  Включва официалната програма, като начало, която е от 80 филма от 30 държави. Има шест конкурсни пълнометражни програми, което означава, че има шест дългометражни филма, които обикновено са най-интересни за публиката. Има пет конкурсни късометражни, има два конкурсни детски. Знаете, че от години се занимаваме с децата на Варна, с работилниците, тази година отново ще има такива, анимационни работилници и накрая децата ще покажат готовия филм в неделя. Имаме и отношение към всички големи анимационни европейски и световни училища, в които се преподава анимация. Тази година освен Нов Български университет и НАТФИЗ, ще бъде и Единбургският колеж по изкуствата, ЕНСАД в Париж, Филмовото училище в Лодз, Полша.

-  Да разбирам, че все повече млади хора, студенти, предпочитат подобна специалност за своето образование и кариера?

-  Да, не мога да кажа ,,все повече”, но много хора предпочитат, много хора обвързват бъдещето си с анимацията, тъй като тя е в основата на всяко едно движение. Колкото и сложен да е софтуерът, в края на краищата зад него стой човекът, който трябва да се учи, това е една сложна професия, едно изкуство, което се усвоява трудно през годините.

-  Казвате, че е сложна професия. Вие от колко години се занимавате с анимация?

-  Ами май не си спомням вече. Аз съм един стар човек, завърших 1974 г. и ако броя, че и преди това от училище съм започнал, значи някъде от 1969 г., срам ме е да ги смятам.

-  Кои са, според Вас, лидерите в анимацията днес?

-  Много е пъстър светът за този отговор, безспорно в голямата дългометражна анимация, комерсиална бих я нарекъл, с комплимент, разбира се, към това определение, това са американците. ,,Дисни”, ,,Пиксар”, те там се купуват един друг всеки ден и никой не знае кой какъв е. Имайте предвид, че говорим за бюджети от порядъка на 600-800 милиона за филм, представете си какво нещо е. Само за сравнение, подобен анимационен филм, ,,Пук”, го направихме за 400 хил. евро, което прави 800 хил. лева, толкова получихме от Филмовия център.

-  Как се развива европейската част от анимацията?

-  Много добре, защото тук я има тази режисьорската, креативната анимация, тук силите са във Франция, в Германия, в Русия, това са традиционно много работещи по анимацията страни. Обикновено много силни са Китай, Япония. Анимацията е един невероятен начин да разкажеш на децата и на бъдещите поколения фолклора си, да речем, приказките си, съвремието. Традиционно силните страни правят много добра анимация, да не говоря за Англия, за Испания, те имат огромни бюджети, работят и разбира се в основата на всичко е Европейската нотификация  за кино и финансирането на малките национални култури, които за Европейския съюз са от изключителна важност. Ние работим по същата схема само че отново има големи, средния и малки както навсякъде, ние сме към малките, както можете да се досетите.

-  Тоест и финансирането е много по-малко при нас?

-  Много по-малко и затова трябва държавата, телевизиите, те помагат, разбира се, но това не е достатъчно, там трябва да се организират собствени студия, както беше едно време, трябва да има собствено производство. Анимационният фестивал във Варна ще се превърне във фестивал от голяма класа, в момента, в който създадем кино пазар. Тук трябва да се купуват, да се продават, да се правят други неща, но това всичко са пари, дума, без която всички други остават празни.

Почти всички прожекции са безплатни, така че, ако имате свободно време може да посетите Фестивалния и конгресен център във Варна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Марио Хосен: Гости сме на тази планета!

Хосен! Гражданин на Австрия, но със сърце в България.  Велик, но скромен музикант. Обича работата си колкото живота. Обаятелен събеседник: словоохотлив и мъдър, деликатен и изискан.  Фин човек. На 8 години дебютира с Пловдивската филхармония. Продължава образованието си във Виена при проф. Михаел Фришеншлагер. Получава..

публикувано на 03.05.24 в 09:40

Двама актьори от варненския театър с номинация "Аскеер"

Две номинации за наградата "Аскеер" за Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ във Варна. За главна мъжка роля е номиниран Константин Соколов за ролята му на Петър в "Ботушът" от Лило Петров, с режисьор Стоян Радев Ге. К. Недялко Стефанов за ролята на Симеон в същата постановка. Пред Радио Варна Стефанов, за когото това е първа номинация заяви, че..

публикувано на 02.05.24 в 09:05

Tomi Koivusaari (BJØRKØ, AMORPHIS): По време на пандемията една част от мен се радваше на принудителната ваканция

Интервю с Tomi Koivusaari (BJØRKØ, AMORPHIS) В края на миналата година китаристът на AMORPHIS Tomi Koivusaari издаде първия си солов албум под името BJØRKØ. Проектът съществува от 2008, но едва през 2023 на бял свят се появи дебютът „Heartrot”. В него участват много гости като Jeff Walker от CARCASS, Shagrath от DIMMU BORGIR, Tomi Joutsen от..

публикувано на 02.05.24 в 08:35

Martijn Westerholt (DELAIN, екс-WITHIN TEMPTATION): В изкуството не трябва да се допускат компромиси

Интервю с Martijn Westerholt (DELAIN, екс-WITHIN TEMPTATION) Нидерландската симфонична метъл банда DELAIN е част от фестивала „Мидалидаре – Рок в долината на виното”, който тази година е между 12 и 14 юли. Отново в село Могилово. DELAIN ще излязат на сцената през първия фестивален ден, когато хедлайнъри са ACCEPT. През миналата година бандата..

публикувано на 02.05.24 в 08:30

Експерти за ограниченията за електрическите тротинетки: Заповедта, която се грижи за безопасността за пешеходците, ще увеличи опасността при шофьорите

На последното заседание на Общинския съвет във Варна бяха приети измененията в правилата за движение на електрическите тротинетки. По силата на новата заповед, се въвежда ограничение на скоростта им до 25 км/ч. Забранява се и движението им в паркове, градини, площади и детски площадки, както и тротоари и кръстовища с пресичания на..

публикувано на 01.05.24 в 09:55

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 01.05.24 в 08:30

"Морето не е за една ваканция" припомнят "Приятели на морето"

Морски клуб "Приятели на морето" започва работа по нов, 7-месечен проект "Живият свят на Черно море". 30 деца и младежи ще преминат гмуркаческа подготовка за подводно заснемане на дънната флора и фауна и за вземане на проби от дъното край дивите плажове и буните.  Ще се документират крайбрежните морски екосистем, а след това ще анализират..

публикувано на 30.04.24 в 09:30