Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът обяви Добрич и Тутракан за градове на българската бойна слава

Парламентът обяви Добрич и Тутракан за градове на българската бойна слава. Решението беше взето единодушно със 130 гласа "за".

Тутраканската и Добричката епопея от септември 1916 г. са едни от най-светлите примери за героизма и саможертвата на българския войник. В двете паралелно протекли сражения Трета българска армия под командването на ген. Стефан Тошев дава началото на освобождаването на Южна Добруджа през Първата световна война, се посочва в мотивите за решението.
От БСП и ДПС приветстваха инициативата, но възразиха, че управляващите е трябвало да потърсят като вносители на това предложение представители на всички парламентарни групи.

Пламен Манушев /ГЕРБ/, който е един от вносителите, обясни, че решението е внесено непосредствено преди лятната ваканция. Той посочи, че от година и половина Тутракан и Добрич правят постъпки да бъдат обявени за градове на българската бойна слава, като идеята се зародила при честванията на 100 години от сраженията.

Манушев припомни историческите събития от 1916 г. С включването на Румъния на 1 септември в Първата световна война на страната на Съглашението, българските войски решават да изпреварят удара на противника и минават в настъпление. Първата задача е да се вземе Тутраканската крепост. За 36 часа непревземаемата крепост е взета от българския войник с щурм, посочи Манушев. Това е една епопея, една битка, в която духът на българския войник, героизмът и себеотрицанието побеждават оръжието и стоманата, коментира той. Битката е спечелена с цената на над 1700 убити български войници и над 6000 ранени, над 8000 румънски войници са убити, а 28 000 - пленени.

Пламен Манушев припомни и тридневните епични боеве за отбраната на Добрич. Третият ден - решаващият, в който може би Добрич щял да падне, ген. Иван Колев спасява града със своята конна дивизия, каза той. Загиват над 1000 български воини, ранени са 34 000 човека, посочи Манушев. Още тогава българинът е прозрял, че убитият войник не му е враг - уникално е военното гробище в Добрич, където 3000 мъже от различни изповедания са погребани един до друг всеки със своя надгробен камък, както му повелява религията, отбеляза той.

Манушев посочи, че Добрич и Тутракан очакват с нетърпение решението за обявяване за градове на българската бойна слава - днес е празникът на Тутракан и е предвидена тържествена сесия, а Добрич е насрочил тържествена сесия за 25 септември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44

Съветът на ректорите предлага медицинските сестри и акушерките да учат 3 вместо 4 години

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...

публикувано на 08.02.25 в 12:17
Димитър Ганев

Димитър Ганев, "Тренд": Най-големият проблем за българите са високите цени

32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..

публикувано на 08.02.25 в 12:10

Как да не купим фалшив парфюм за 8 март?

Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..

публикувано на 08.02.25 в 12:09
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Катя Пеева, БНР: Гърците още не са стигнали до апогея на протестите

Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

"От Киноцентъра до музейната витрина" - носии от филма "Капитан Петко войвода"

По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..

публикувано на 08.02.25 в 10:25

Механична плетачна машина

Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..

публикувано на 08.02.25 в 09:48