Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безоперационно лечение на камъни в бъбреците по метода на литотрипсията в „Аджибадем Сити Клиник” - Варна

Доктор Георги Панайотов, уролог

Бъбречнокаменната болест е едно от най-често срещаните урологични заболявания. Тя засяга не малко хора, най-често в по-топлите страни. Докато в Швеция и Норвегия например от камъни в бъбреците страдат между 3 и 5 от населението, на Балканския полуостров, в това число и у нас, болестта поразява до 15 процента от хората. Т.е. у нас около 400 хиляди души имат този проблем. В „Аджибадем Сити Клиник” във Варна използват най-съвременните методи за лечение на бъбречнокаменната болест. Повече от уролога доктор Георги Панайотов.

- При липса на ежегодна профилактика първият симптом при бъбречнокаменната болест е бъбречната криза, бъбречната колика. Може да даде кръв в урината, както и затруднение, често уриниране, парене, дразнене.

- Как се е лекувала досега бъбречнокаменната болест?

- С обезболяващи, с лекарства, които отпускат мускулатурата и евентуално за изхвърляне на камъчетата. При невъзможност за елиминиране на конкремента, на камъка са се правили операции. След 1980 година, когато е въведен метода екстрокорпорална литотрипсия, той става и един от основните методи за лечение на бъбречнокаменната болест. Екстракорпоралната литотрипсия е най-щадящия метод за разбиване и за елиминиране на камъните. Представлява апарат, който извън телесно разбива конкремента. Нашият литотриптер е с електромагнитна мембрана. Той работи на електромагнитен принцип. Пациентът лежи винаги по гръб - в едно комфортно състояние. А самият генератор, самата глава се върти при нужда около пациента. Има възможност освен под рентгенов контрол, камъните да се фокусират и под ехографски контрол. При нас в "Аджибадем Сити Клиник" можем да разбиваме и рентген негативни камъни.

- В какви случаи може да се приложи методът на литотрипсия?

- Камъни могат да се разбиват навсякъде - бъбрек, уретер, пикочен мехур като размерът е максимум около два сантиметра.

- Какви са предимствата?

- Предимствата на метода са, че няма пролежаване, няма хоспитализация, няма анестезия и няма вмешателство вътре в организма - не се влиза вътре в организма, за да се извърши разбиването. Пациентът общо взето идва сутринта и до следобеда той се е прибрал вкъщи.

- Колко време отнема такъв вид операция?

- Самата литотрипсия, самото разбиване на камъка продължава около 20-25 минути. След това пациентът е свободен.

Лечението на бъбречнокаменната болест по метода на литотрипсията в „Аджибадем Сити Клиник” се поема изцяло от Здравната каса, добавя урологът доктор Георги Панайотов. Разрешени са три процедури за 12 месеца и по два контролни прегледа за всяка литотрипсия.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23