Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да намерим баланса между коли и пешеходци?

Снимка: Радио Варна

По-добро разпределение на пространството между участниците в движението във Варна предлагат урбанисти. За тях поставянето на велосипедните алеи върху тротоари е неприемливо. Преместването на кофите за боклук от тротоарите  и намаляване на местата за паркиране са част от стъпките в посока търсене на баланс между всички участници в движението.

Всички участници в движението във Варна трябва да бъдат с равни права, това смятат  Силвия Чакърова и Нурхан Реджеб . Те са специалисти по урбанизъм и градски дизайн. Живеят в столицата и работят по международни проекти. Имат и опит в други държави . Убедени са , че може да се направят малки промени за подобряване придвижването на пешеходците.

Те споделиха своя опит със свои колеги от Варна,  заедно с които се разходиха по пешеходната зона в историческата част на града. В групата беше и Невена Вълчева, архитект и член на Ре-аниматори, който е майка на две деца - едното е на велосипед, а другото в бебешка количка. Да се направи анализ на пешеходния и автомобилния трафик - това предлага архитект Максим Недков, убеден в необходимостта от проучването след като е бил няколко години в Мюнхен и е говорил с младите урбанисти от столицата, които са от малкото с подобен опит в България.

Силвия Чакърова: Варна има добро начало за развитие на пешеходни зони. Съществуващата пешеходна мрежа в центъра на града е добро начало, от което може да се започне.


Какво препоръчвате да се направи в началото?

Силвия Чакърова: Понякога  може да се започне от малки подобрения. Не е необходимо всички улици да са пешеходни. Подобряване на пешеходното движение може да се случи и по улици, по които се движат автомобили. Въпросът е да се освободи тротоара за пешеходци. Достатъчно е да го освободим от ненужни елементи, които затрудняват придвижването – да се премахнат колчета и кофи за боклук. Не че няма нужда от тях, но да им се намери по-подходящо място. Първите стъпки могат да бъдат минимални в посока осигуряване на по-добри условия по съществуващите улици. По-добро разпределение на пространството, което и без това е ограничено в историческите центрове на градовете.


СнимкаПо-добро разпределение на пространството между всички участници. Трябва да се направят предварителни изследвания и при разширяването на пешеходната мрежа да се включат и някои по-малки улици, които обаче са важни връзки между ключови публични пространства  и важни обекти, което ще позволи по-лесно придвижване на хората.

Нурхан Реджеб: Най-хубавото нещо е, че Варна има огромен потенциал и се започва от много добра основа. Трябва да се създаде по-добра свързаност на велосипедната мрежа, която на моменти е доста фрагментирана. Елементарното нещо, с което трябва да се започне, е да няма конфликт между пешеходци и велосипедисти. Поставянето на велосипедна алея на тротоар не е приемливо, меко казано. Казвам го като специалист в областта на градското развитие, магистър по урбанизъм и градски дизаин.

Силвия Чакърова: Но и като пешеходци и велосипедисти!

Нурхан Реджеб: Стъпките за подобряване на пешеходните зони могат да бъдат по-малки, но реални. Като оживяване на пространството, примерно в момента сме пред Дома на архитекта.

СнимкаКое е първото, което е добре да се подобри тук?

Нурхан Реджеб: Първото е паркингът. Пространството от двете страни на площада е блокирано от автомобили. Велоалеята е по-голяма от мястото за пешеходци, така че бих започнал с това, а след това да се направи и облагородяване на пространството. Да се върне загубеното усещане за площад!

Силвия Чакърова: Да не се възприема сега, че трябва да намалим велосипедната алея, за да намерим място на пешеходците. Но косото паркиране на автомобилите може да се преобразува в успоредно, а може и на места да изчезне. Всички връзки с околните пространства са преградени от автомобили. Може да се лишим от няколко паркоместа, за да създадем по-удобни връзки за пешеходците с околните пространства.

Ние направихме нашата разходка с една доста смела майка с бебешка количка и малко дете, което се придвижваше с велосипед. Те често срещаха трудни предизвикателства при преминаването по тротоарите – високи бордюри, стъпала, разбити тротоари. Трябва да мислим за тези хора – хората в инвалидни колички, за незрящите хора, за детските колички, за малките деца – как те се придвижват в градската среда. И когато мислим за тях и създаваме среда за тях, тя ще бъде удобна за всички. Ние всички дължим на тези хора повече внимание, когато организираме градовете и когато планираме местата за паркиране на автомобили. Да, важно е да има място за колите, но все пак всички сме пешеходци и трябва да мислим и за най-уязвимите участници в движението.

Невена Вълчева е архитект и част от екипа на „Ре-аниматори“. Вие се придвижвате пеша с бебешката количка, а  по-голямото дете е с велосипед. Какви са трудностите като пешеходец?

Градът е компактен като структура със сравнително малки разстояния и това е благоприятно за придвижване пеша. Но често ставаме свидетели на конфликтни места, където е затруднен достъпа на пешеходци. Има какво да се желае по отношение на безопасността на хората в неравностойно положение, каквито по закон сме и майките с деца.

Добре е да се работи по ограничаване и намаляване на автомобилния трафик. Добри са практиките по благоустрояване на тротоарите, но аз имам усещането, че все още автомобилът има превес над пешеходеца. Би трябвало и с личен пример ние като граждани да ограничим движението като си помислим дали всеки път трябва да използваме автомобила си. Аз нямам автомобил и  успявам да се придвижа навсякъде, това е напълно възможно! Или ползвайки велосипед!

СнимкаМаксим Недков : Когато трябва да правим промени, първо трябва да се направи мащабно обследване какво точно се случва в града – колко автомобили преминават, колко велосипедисти, колко пешеходци. Колко време се задържат в едно обществено пространство, какво задържа хората и за какво са там – дали само преминават или отиват заради нещо.

Във Варна правено ли е такова проучване?

Максим Недков : Такова проучване не е правено. Архитектите от софийското студио "Place.make“ са от малкото българи, които знаят как това се прави, защото са работили по международни проекти заедно с датското студио „Ян Геел“.

Вие предлагате във Варна да се направят два анализа?

Максим Недков:  Анализ на транзитния трафик през града и анализ на зоната, която е между пешеходното пространство на „Княз Борис“ и морето и пристанището. Целта е  когато пристанището бъде приобщено и се получи триъгълник между Морски парк, пристанищна зона и градски център, как пешеходната зона да бъде мрежова.

СнимкаКакво финансиране ще бъде необходимо за такова проучване?

Максим Недков :Трудно е да се коментира, но съм сигурен, че цената не е голяма предвид важните решения, които ще се вземат въз основа на този анализ.

Нурхан Реджеб: Много е важно преди да започнем конкретните намеси да имаме ясна идея какво искаме. Планирането на един град започва от едно по-високо ниво, където да си изясним връзките – кои са големите неща, които свързваме, и кои са по-малко съществените неща. На тази основа да започнем да правим конкретните проекти. Много е важно да възприемаме развитието на средата като процес, много е важно да говорим с хората, много е важно да заставаме зад правилните експертни решения. Много е важно да имаме отношение както към хората, но и да помагаме на администрацията. Нашият екип смята, че процесът на планиране изисква споделени усилия от всички!




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стела Николова - ДБ

Стела Никилова, ПП/ДБ: Иван Портних 10 години не извърши промени по ОУП, а сега ГЕРБ са първи критици

От войната между общински съветници и кмета на Варна, морската столица няма полза, а губещи са гражданите. Коментарът е на варненския депутат от ПП/ДБ Стела Николова, според която групите на ГЕРБ и „Възраждане“ се налагат над останалите общински съветници които не са ориентирани в административните процедури и хватки. Тя е съгласна и с..

публикувано на 16.11.24 в 15:36
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов: Промените в Конституцията доведоха до разпад на държавата

За да бъде развързана политическата безизходица, трябва да бъдат върнати конституционните правомощия на президента да назначава служебен кабинет. Това каза в предаването „Позиция“ варненският депутат и съпредседател на ПГ на левицата Борислав Гуцанов. По думите му промените в основния закон са допринесли за конституционната криза и разпад на..

публикувано на 16.11.24 в 14:57

Инж. Христо Димитров: Гарантирам, че ОУП на Варна ще бъде преразгледан и редактиран спрямо днешните изисквания на града

В началото на мандата на общинския съвет, е имало   желание и намерение, да бъде създадена комисия която да направи анализ на ОУП Варна, вземайки предвид обществените нагласи и забележките на инвеститорите. Това каза в обзорното предаване „Позиция“ на Радио Варна председателя на Общински съвет Варна инж. Христо Димитров. По думите му, това..

публикувано на 16.11.24 в 14:17

Подводният фотограф Пламен Вукадинов: Треперя от вълнение всеки път, преди да вляза във водата

Трудно живея над водата, на мен ми е по-добре във водата, не ми се излиза от нея. Това коментира за Радио Варна известният подводен фотограф Пламен Вукадинов. Нямам никакви намерения да спирам - заставам на брега и няма сила, която да ме спре. Преди да вляза във водата, всеки път треперя от вълнение, каза още той.  Да си подводен фотограф крие и своите..

публикувано на 15.11.24 в 06:30

Sakis Tolis (ROTTING CHRIST): Животът е най-доброто предимство

Интервю със Sakis Tolis (ROTTING CHRIST) Гръцката екстремна банда ROTTING CHRIST празнува 35-годишнината си. Със специален концерт групата ще я отбележи и в София на 17 ноември, по покана на „EventEase”. Заедно с тях на сцената ще се качат и EMBRACE BY DARK, които ще представят новия си албум „Extrasensory”. Специалният концерт на ROTTING..

публикувано на 15.11.24 в 05:35

"Момичета с мечти – нека сме повече от три!" - ромските жени и пътят към успеха

Центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе” организира четвърта Национална женска ромска среща „Момичета с мечти – нека сме повече от три!“, която ще се проведе на 14-15 ноември 2024 г. в Дряново. В срещата участват жени и момичета от цялата страна, които активно работят в посока промяна положението на ромската жена. Това..

публикувано на 14.11.24 в 08:10
Иво Инджов

Иво Инджов: Минимален е шансът за редовен кабинет

По-скоро няма да има редовно правителство в рамките на този парламент, той ще функционира няколко месеца и след това ще отидем на нови избори. Тази прогноза направи политологът доц. Иво Инджов. Той допуска обаче, че има минимален шанс за четворна коалиция.  Бойко Борисов демонстрира активност, за да покаже отговорността, която носи ГЕРБ като първа..

публикувано на 13.11.24 в 06:50