Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китай открива най-дългия морски мост в света - цели 55 километра

Най-дългият морски мост в света ще бъде открит утре в Китай. Той свързва Хонконг, Макао и южния китайски град Чжухай. На церемонията ще присъстват китайският президент Си Цзинпин, ръководителката на Хонконг Кари Лам и други високопоставени лица, информира ДПА.

55-километровото съоръжение, включващо от шосеен път, мост, изкуствени острови и подводни тунели, е част от амбициозната инициатива на Пекин за икономическо интегриране на 11 града от делтата на Перлената река, включително Хонконг и Макао, две бивши европейски колонии върнати на Китай през 90-те години.

Мостът, който първоначално трябваше да бъде открит през 2016 година, ще бъде отворен за обществеността в сряда.
Макар да е инженерен подвиг, чието приключване отне едно десетилетие, мостът е посрещнат с безразличие или с пренебрежение от много жители на Хонконг заради забавянето, надхвърлянето на бюджета и недоверието към него като към поредния символ на желанието на Китай да интегрира града, в който мнозина предпочитат той да остане автономен.
Всичко това е ненужно (...), при условие че имаме морски, въздушен наземен транспорт във всяка посока. За какво ни е още един мост?, пита Клаудиа Мо, продемократичен депутат и един от критиците на моста.

По думите на Мо мостът е един от няколкото мегапроекта, започнати от правителството на Хонконг, с които да се подчертае тясната връзка на града с Китай.

На други жители на Хонконг не им харесва цената, която се повиши до 48 милиарда юана (6,4 милиарда евро). Хонконг ще плати за 8,67 милиарда юана от основния мост и още милиарди за връзки с пътища и гранични пунктове.
Това е огромна цена за мост, който няма да бъде напълно отворен за обществеността. Преминаването му ще изисква специално разрешително в зависимост от частите на моста и повечето ползващи го ще трябва да взимат специален автобус или друг вид транспорт, за да преминат в Макао или Китай.

Хонконгското министерство на транспорта съобщи, че бюджетът за строежа на моста е надхвърлен заради непредвидени проблеми, свързани със строителството в открито море, повишаването на цената на труда и материалите, както и доуточняване на схемите на дизайна и конструкцията.

Инженерът Алберт Лай, който е изразявал по-рано притесненията си за моста в медиите, каза, че много от проблемите е можело да не се появят, ако е имало по-добро планиране и предварително проучване на местата за строителство. Той каза, че политическият натиск да се приключи по-бързо мостът е накарал инженерите да използват по-рискова технология.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подменят стария стълб, паднал върху автомобил във Варна (СНИМКИ)

Подменят стария стълб, паднал рано тази сутрин върху лек автомобил на бул. "Сливница" във Варна. Община Варна ще поиска от "Градски транспорт" да направят  пълно обследване на всички стълбове от контактната мрежа, с цел да се осигури безопасността на гражданите, каза Илия Коев, заместник-кмет по сигурността на община Варна.  Припомняме, че..

публикувано на 24.02.25 в 12:15

И без приет бюджет продължава изплащането на средствата по социалната програма на Община Варна

Съветниците от комисията "Социални дейности и жилищна политика" към Общинския съвет във Варна решиха да продължи изплащането на месечните средства по Социалната програма на Община Варна за миналата година.  За месеците март, април и май размерът на средствата е почти 1 млн. и 220 хил. лв. Парите са необходими за издръжката на 18..

публикувано на 24.02.25 в 10:31

22-годишен без книжка е заловен да шофира на амфетамини и с 2,29 промила алкохол

22-годишен неправоспособен водач е задържан от служители на Районното управление в Провадия, след като е бил с прян за проверка в град Дългопол, при която чрез технически средства "Дръг тест 5000" и "Алко тест дрегер" е установено, че той управлява моторното превозно средство, което не е негова собственост,  след употреба амфетамин и на 2,29 промила..

публикувано на 24.02.25 в 09:36
Снимката е илюстративна

По ваш сигнал: Пътят в района на бизнес зоната край с. Тополи има нужда от спешен ремонт

Пътят за село Тополи, където има  голяма бизнес зона с над 35 фирми със свои производствени бази в землището на населеното място, има нужда от ремонт. С този сигнал към Радио Варна се обърна Надежда Алтунян. Тя попита кога пътят ще бъде ремонтиран и изрази опасенията си, че трасето не е безопасно. По този път се движат много тежки машини, а хората се..

публикувано на 24.02.25 в 09:23

Десет задържани след протеста пред сградата на ЕК в столицата

МВР арестува още трима души поради участие в погрома пред сградата на Европейската комисия в София.  Протестът бе организиран от "Възраждане". До момента има 10 задържани. Двама от тях бяха пуснати на свобода заради депутатския си имунитет. Срещу петима има повдигнати обвинения за хулигански прояви с особен цинизъм - един от тях е на 17 години. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 09:17

Община Варна е започнала процедура за членство в Мрежата на балканските градове В40

Кметът на Варна Благомир Коцев ще се включи в Срещата на върха на кметовете от Мрежата на балканските градове В40, която се провежда в столицата от днес.  Темата на четвъртото издание на инициативата е “Бъдещето на Балканите: иновации, зелена трансформация, сътрудничество и растеж“. Фокусът на българското председателство е свързан с партньорство между..

публикувано на 24.02.25 в 09:14

Стълб падна върху автомобил на бул. "Сливница"

Електрически стълб от тролейбусния транспорт във Варна е паднал по-рано днес върху лек автомобил, който се е движел по пътното платно. Шофьорът не е пострадал. Движението на тролейбусите е временно преустановено.  Инцидентът е станал около 5 часа тази сутрин, а към този час стълбът вече е премахнат от пътното платно. 

публикувано на 24.02.25 в 09:05