Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дискусия в "Позиция": Родителското отчуждение и безсилието на институциите

Необходими са законодателни промени в няколко нормативни документа за да могат институциите адекватно да се справят с проблемите, породени от Синдрома на родителско отчуждение. Около това мнение се обединиха участниците в дискусия по темата в обзорното предаване на Радио Варна "Позиция".

Проблемът доби още по-голяма актуалност на фона на новините за бащи, убили децата си точно заради родителски конфликти. Синдромът е свързан с богата съдебна практика и за съжаление със сериозни последици за децата в едно семейство, изпаднало в криза. Специалистите определят този синдром като емоционално насилие над децата. Накратко казано говорим за случай, при който единият родител, на когото съда е поверил отглеждането на детето, го настройва срещу другия родител.
"Темата обаче е много по-сложна и по-дълбока, защото това води до насилие и дори до убийства. А най-страшното е, че понякога институциите са безсилни". Това коментираха Пламен Янаков - председател на сдружение "В името на децата на България", бившият граждански съдия от Апелативен съд - Варна Пенка Христова, и съдията от Районен съд - Варна Геновева Илиева.

Тримата бяха единодушни, че е време да се подготвят промени, които да гарантират по-добро изпълнение на съдебните решения. "Ако заради родителското отчуждение, съдът реши да присъди отглеждането на детето на другия родител, първият родител /най-често майката/ може да укрие детето, да откаже да го предаде на институциите. И се оказва, че съдебните изпълнители, прокуратурата, социално подпомагане и други институции нямат никакъв механизъм, по който да принудят въпросния родител на даде детето за отглеждане от другия родител или негови роднини", коментираха участниците в дискусията.

"Предстоят разговори с главния прокурор, Висшия съдебен съвет, както и с представители на правителството за да се уточнят необходимите законодателни промени", заяви Пламен Янаков:






"Трябват промени в Гражданско-процесуалния кодекс, Наказателния кодекс и доста други нормативни документи", казаха Пенка Христова и Геновева Илиева
 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

144 години отбелязва днес ВВМУ "Никола Й. Вапцаров" във Варна

144 години от основаването на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна бяха отбелязани по-рано днес. С химна на Република България започна тържествественото честване на годишнината от основаването на флотската алма матер. В голямата зала „Вапцаров“ се събраха настоящи и бивши възпитаници на училището, сред които и..

публикувано на 09.01.25 в 13:01

Сложиха предпазна мрежа на "шапките" на колоните в Морската градина

Осемте „шапки“ на колоните на централния вход на Морската градина бяха укрепени с мрежа. Причината са зачестилите сигнали за пукнатини по тях и опасност за хората. Това каза за Радио Варна Жоро Георгиев, началник отдел „Дейности за защита на населението“ в Община Варна, който ръководеше укрепителните дейности. Те са облицовани с поцинкована..

публикувано на 09.01.25 в 12:16

Девет нови площадки в детска ясла „Моряче” готови до пролетта

До пролетта ще бъдат завършени и готови за провеждане на занимания на открито осем детски и една спортна площадки в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха сертифицирани според европейските стандарти за качество и безопасност открити зони за малчуганите, посочват..

публикувано на 09.01.25 в 10:57
Деца, използващи вейпове

Тийнейджъри между 14 и 16 години най-често експериментират с наркотици

Тийнейджърите между 14 и 16-годишна възраст най-често експериментират с употребата на наркотици. Това каза за Радио Варна Николай Кърджиев, експерт от дирекция „Превенции“ към община Варна. Той допълни обаче, че в последните години спада възрастовата граница на подрастващите, които посягат към дрогата. Според психолога Добринка..

публикувано на 09.01.25 в 10:50

Мотористи за гонките на Побити камъни: Извършителите не са официални членове на мотоклубове

Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите във Варна сезира Районната прокуратура заради сигнал за следи от незаконна мотописта в защитена територия в местността Побити камъни край Варна. От оформените бразди е видно, че мотористи са си организирали състезания.  Екоинспекцията във Варна сезира прокуратурата за незаконна мотописта..

публикувано на 09.01.25 в 10:25

Посланикът на Украйна Олеся Илашчук на посещение във Варна

Посланикът на Украйна в България Нейно Превъзходителство Олеся Илашчук е на посещение във Варна по покана на ръководството на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във връзка с честването на 144 години от основаването му.  Н. Пр. Илашчук ще се срещне с началника на висшето училище днес. "Черноморският регион е особено важен за сигурността..

публикувано на 09.01.25 в 09:50

Разкопан уличен тротоар в кв. "Трошево" затруднява преминаването в района

Разкопан уличен тротоар буди недоумение сред хората, които живеят, работят и преминават през квартал "Трошево" тези дни. Изкопите са огромни, те започват от булевард "Сливница" и продължават до булевард "Република" в посока спирка "Детско градче" и обхващат целия тротоар от лявата страна. Участъкът е в непосредствена близост до един от големите..

публикувано на 09.01.25 в 09:20