Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

27-та българска антарктическа експедиция тръгва към Южния полюс

| обновено на 09.11.18 в 13:17
Снимка: БГНЕС

На 9 ноември към Южния полюс потегля 27-та българска антарктическа експедиция. Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ е част от Националната пътна карта за научноизследователска инфраструктура (НПКНИ). За пълноценното функциониране на инфраструктурата е предоставено финансиране от Министерството на образованието и науката в размер на 300 000 лв. за построяването на нова модерно обзаведена и оборудвана научна лаборатория на Антарктида, съобщиха от МОН.

Като национален координатор на Националната програма за полярни изследвания Министерството на образованието и науката финансира и дейностите по опериране и логистика на Българската антарктическа база през сезон 2018-2019 г. със сумата от 500 хиляди лв.

За остров Ливингстън първи потеглят логистичният екип от 8 души заедно с двама биолози. Те са ръководители на два от осемте финансирани проекта от първия конкурс за полярни изследвания. Научният конкурс за проекти е финансиран от Министерството на образованието и науката със сумата от 200 хиляди лв. И двата проекта са свързани с изследването на морската акватория около Българската антарктическа база.

Проектът на д-р Ралица Зидарова ще изследва колонизационните процеси на морските кремъчни водорасли от Южния залив на остров Ливингстън (Антарктика), в условия на климатични промени. Той е разработен в сътрудничество с Института по океанология „Фритьоф Нансен” и Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания – БАН. Вторият проект е свързан с хидробиологичния мониторинг на крайбрежните морски води пред българската полярна база на о-в Ливингстън и негов ръководител е доц. д-р Любен Кендеров от Биологическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски“.

През декември и януари ще заминат останалите три групи участници в 27-та Българска антарктическа експедиция. В техния състав са и учените, които ще работят по другите финансирани проекти.

От тази година започва и подготовката на домакинството на съвещанието на Съвета на мениджърите на антарктически програми (COMNAP). Световната организация координира дейностите по логистиката между отделните полярни държави в Антарктика и Българският антарктически институт е неин член от 1994 г. България ще бъде домакин на поредната среща през 2019 г. Съвещанието е планирано да се проведе в периода от 29 юли до 2 август 2019 г. в град Пловдив, като ръководител на Организационния комитет е заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът свиква извънредно КСНС заради войната в Близкия Изток

На 4 октомври, петък, държавният глава Румен Радев свиква от 10.00 часа в президентската институция извънредно заседание на Консултативния съвет за национална сигурност. Темата на заседанието е „Рискове и заплахи пред националната сигурност в контекста на конфликтите в Близкия Изток. Необходимост от предприемане на мерки“, съобщиха от прессекретариата..

публикувано на 02.10.24 в 12:10

Допълнително разследват делото за правна помощ от адвокатска кантора на Областна управа през 2022 г.

Прокуратурата трябва да извърши допълнително разследване по делото за правна помощ, оказана от адвокатска кантора през 2022 г. на тогавашния областен управител на Варна (Благомир Коцев). То касае сключването на неизгодна сделка от длъжностно лице, вследствие на която е нанесена значителна вреда за Областната администрация. Това решение взе Варненският..

публикувано на 02.10.24 в 12:05

Модернизират с близо 3 млн. лв. уличното осветление в кв. "Чайка"

Във Варна започват дейностите за модернизация на уличното осветление в "Чайка". До 30 март 2026 г. в квартала ще бъдат подменени 19,5 километра кабели, 1007 осветителни тела, 986 стоманени стълбове, 30 ел. табла, съобщават от общинския пресцентър.  Предстои обявяване на обществена поръчка за избор на изпълнител. Средствата, с които ще бъдат..

публикувано на 02.10.24 в 12:00

Сградата на старата автогара във Варна остана в историята

Изцяло разрушена е вече сградата на старата автогара, видя репортер на Радио Варна.  Строителна техника премахва останките от нея.  Припомняме, че събарянето на старата сграда започна това лято.  Обновената автогара в непосредствена близост беше открита на 2 юни т.г.  Обновената автогара във Варна от днес обслужва извънградските и международни..

публикувано на 02.10.24 в 10:18

Жители на с. Гурково без вода от събота, готови са за протест

Жители на Гурково се канят да протестират ефективно, след като от събота са без вода. Причините, които обясни началникът на балчишкото ВиК Димитър Николов – проблеми в помпена станция и електрическото захранване. По думите на кмета на селото Тодор Георгиев няма как централизирано от Добрич да се разрешат проблемите им с водата. „Дойдох си от..

публикувано на 02.10.24 в 09:49

50-годишен с опасност за живота след катастрофа на АМ "Хемус"

50-годишен русенец, управлявал товарен автомобил, се е блъснал в прекачено ремарке на друга тежкотоварна кола, която се е движила преди него. Инцидентът е възникнал в първите минути на деня на автомагистрала "Хемус", съобщават от полицията във Варна.  Мъжът от първото превозно средство е с множество фрактури, мозъчна контузия и е настанен в отделение по..

публикувано на 02.10.24 в 08:29
Снимката е илюстративна

2 хиляди свободни работни места в БДЖ, няма желаещи

Близо 2000 работни места стоят незаети в системата на Българските държавни железници, а ръководството ѝ изпитва трудности да намери качествени служители. Това става ясно от справка за щатната обезпеченост, съобщава БГНЕС. Според нея в Холдинг БДЖ към момента има 116 служители, като 28 работни места са вакантни. В БДЖ-Товарни превози се търсят 305..

публикувано на 02.10.24 в 08:18