Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки ден ни лъжат по над 200 пъти

Снимка: БГНЕС

Дневно ние сме лъгани над 200 пъти. Това заяви експертът по невербални комуникации Ина Иванова по време на международната конференция „Фалшивите новини на истинските тролове”.

„В един 10 мин. разговор ни казват между 2 и 3 лъжи. Единият тип лъжа е за наша лична изгода когато искаме да накараме другите да ни мислят за по-умни. Вторият тип лъжа е когато искаме да защитим чувствата на някой друг, тя е в чужда полза. 25% от лъжите са от този тип. Следващият тип е смес от тези две”, заяви Иванова. 

Тя обясни още, че хората успяват да декодират лъжата в 54% от случаите, но ако бъдем обучени ще може да се научим да я разкриваме в 90% от случаите.

Организаторът на конференцията - бившият външен министър Соломон Паси, каза, че лъжата съществува откакто свят светува и вероятно ще съществува докато не бъде измислен някакъв универсален детектор на лъжата, след което пак ще продължи да съществува.

„Лъжата я има още в първите страници на Библията. Змията лъже Ева, Ева лъже Адам, Адам лъже Господа. В самата Библия има заложени такива въпроси, които ни навеждат към това да търсим лъжата”, заяви Паси.

Той подчерта, че няма такава божия заповед, която да призовава да не лъжем, а има една такава, която се приближава към това и тя е не лъжесвидетелствай. Това е фалшивата новина в Библията и борбата срещу нея започва още от там.

Всеки може да бъде потърпевш от фалшивите новини, независимо дали е гражданин, представител на институция или политик. Ако до преди няколко години казвахме чух по телевизията, прочетох във вестника, това вече е минало. Вече всеки казва прочетох го в интернет.  Това каза министърът на Българското председателство Лиляна Павлова на конференцията, в която  политици, представители на европейски и местни институции, на технологични компании, експерти, общественици и журналисти обсъждат измеренията и последиците от дезинформацията и начините за борба с нея, предаде БГНЕС.

„Имаме над 1.3 млрд. уебсайта, на които се произвеждат новини, една голяма част то тях са фалшиви уебсайтове. 2 млрд. потребителите във Facebook четат новини месечно, 1.2 млрд. в WhatsApp, 328 млн. в Twitter, 600 млн. в Instagram. 80% от тях казват, че са чели фалшиви новини, а 70% трудно разграничават коя новина е фалшива”, обяви Павлова.

Тя посочи, че тези цифри говорят за мащабите на заразата, но за нея няма рецепта и лекарство за нея, както и универсален тест, с който да измерим дали една новина е фалшива или не.

„Няма как да създадем единна институция, която да казва и да отмерва еднозначно това е фалшиво и това е истинско. Няма как да има една институция, един човек, който да може самостоятелно или една държава да се пребори с този процес. Само ако се обединим като общество и като институции бихме могли да направим нещо по въпроса”, заяви министърът.

Павлова подчерта, че фалшивите новини се разпространяват 6 пъти по-бързо от истинските, по-лесно се възприемат и хората много по-лесно им се доверяват, което според нея е парадоксално, но е факт. Тя разкри, че по време на българското председателство страната ни не е била подмината от фалшивите новини. Една от тях е била , че ще ни отнемат председателството.Твърдение, което никога не е било на дневен ред, заяви министърът и добави, че според проучване от 2017 г. 18 държави в света са имали проблеми с фалшиви новини, които са довели до изкривяване на изборните резултати. Тя посочи, че и ние сме били потърпевши от такава манипулация и даде за пример случаят „Костинброд”.

„Бяхме подложени и на кибератаки всеки ден”, разкри Павлова.

Според нея трябва да се реагира на фалшивите новини и добави, че в личен план от няколко години тя е жертва на манипулации, срещу които се бори. Тя обясни, че когато разпространителят на фалшивите новини са истински сайтовете може да потърсиш правата си, но когато са фалшиви, не можеш да реагираш, защото нямаш права.

„Регулации са необходими, за да могат компетентните органи да свалят тези сайтове, за да можем да намерим начини да опровергаем тази новина“, подчерта тя.

Министър Павлова обясни, че 4 са категориите на фалшивите новини.

„Едните са със сензационното съдържание за образуване на трафик и печелене на пари. Вторият вид новини са дезинформацията, която цели манипулация, настройване на обществено мнение или нагласи или е с чисто лобистки интерес. Третите са политическите и партийни фалшиви новини, които имат целева група и целеви обект, дискредитиране на един политически обект и четвъртият вид са сатирата и пародията“, обясни тя. По думите ѝ усилията трябва да се насочат към първите три категории и добави, че тя винаги е търсела истината и вярва, че това ще ни обедини в бъдеще.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

13 катастрофи, при които са пострадали 16 души

През изминалото денонощие в България са регистрирани 13 тежки катастрофи, при които са пострадали 16 души, съобщиха от МВР. В София са се случили 14 леки и една тежка катастрофа. Пострадал е един човек. От началото на годината до момента в страната са станали 3718 катастрофи, при които са загинали 234 души, а 4594 са ранени.

публикувано на 21.07.24 в 14:00

Всички села са обезопасени, каза Калин Стоянов в село Воден

В момента ситуацията е спокойна, всички села са обезопасени, работим по няколко направления с всичката техника и хора на терен, съобщи служебният вътрешен министър Калин Стоянов, който е в с. Воден, община Болярово, област Ямбол, заедно със служебния премиер Димитър Главчев. Служебният вътрешен министър добави, че всеки момент се очаква да..

публикувано на 21.07.24 в 12:58

Натоварен трафик на ГКПП „Кулата“

Интензивен е трафикът на граничен пункт "Кулата". Колоната от автомобили е малко над два километра. Преминаването през пункта отнема около час.  Преди обяд трафикът на граничния пункт отново беше интензивен, а колоната стигна до три километра . В следобедните часове положението беше спокойно, а автомобилите преминаваха без изчакване.  По границата..

публикувано на 21.07.24 в 12:52

Спира дейността на пунктовете за технически прегледи, които не са се свързали с Автомобилна администрация

От понеделник, 22 юли 2024 г., ще бъде преустановена дейността на пунктовете за технически прегледи, които не са осигурили свързаност на уредите за измерване (газоанализатор, димомер и спирачен стенд) със системата на ИА „Автомобилна администрация“ (ИААА). До момента 964 пункта вече предават данните автоматично, 8 са частично свързани, а 96 все още..

публикувано на 21.07.24 в 12:14

Фекални води са залели подлеза на спирка „Акациите"

Заради запушена канализационна тръба от квартал „Чайка“ във Варна фекални води са залели подлеза на спирка „Акациите“-сигнализираха граждани. Аварията е отстранена от ВИК, но подлезът е все още мръсен, а през него минават хора, установи проверка на място. Заместник-кметът по обществен ред и сигурност в общината Илия Коев каза, че е..

публикувано на 21.07.24 в 12:04

Онлайн услугите на Wizz Air вече са достъпни

 Авиокомпанията съобщава, че системите вече функционират нормално. Въпреки че причината за смущенията е извън контрола на Wizz Air, клиентите, чиито полети са били отменени, ще получат автоматично възстановяване на 120% от сумата в кредити WIZZ в рамките на 24 часа след заминаването на планирания полет. Ако пътниците предпочитат да направят нова..

публикувано на 21.07.24 в 12:00

Заради Олимпиадата забраниха дъвките на френските полицаи

Френският вътрешен министър Жералд Дарманен забрани на полицаите да дъвчат дъвка по време на дежурство по време на Олимпийските игри в Париж през 2024 г., съобщава изданието „Соар“. „Не дъвчете дъвка, не гледайте мобилния си телефон, обръщайте се към хората официално и запазете спокойствие при..

публикувано на 21.07.24 в 09:40