Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Найден Зеленогорски настоява 20% от данък общ доход да остава в общините

Найден Зеленогорски

„Общините имат сериозни затруднения и нужда от повече средства за инфраструктура. Искаме 110 млн. повече, а получихме 15 млн. лв.“. Това заяви в предаването „Хоризонт до обед“ Найден Зеленогорски – председател на Асоциацията на българските градове и региони. Той обясни:      

„Общинските и републиканските пътища на практика са почти изравнени. В същото време няколко пъти повече пари се дават за републиканските пътища и това не означава, че те са в това състояние, в което трябва да бъдат. Общинските пътища, особено четвъртокласната пътна мрежа, е в отчайващо състояние. Всичко това, заедно с факта, че в българските общини има и 57 хил. км. улична мрежа, в самите населени места, означава, че общините на практика носят отговорност за около 77 хил. км. пътища и улици, а държавата – за 20 хил. км. републиканска мрежа“.

По думите на Найден Зеленогорски има сериозни затруднения и по съфинансирането на европейските проекти. Поради тази причина исканията са за още 30 млн. за българските общини, както и около 30 млн. по социални програми за личен асистент, добави той и изказа надежда предложенията да бъдат чути между първо и второ четене на бюджета за следващата година. 

Зеленогорски не подкрепя промените в Закона за местните данъци и такси и увеличаване на данъците на старите автомобили. Той е категоричен, че хората протестират справедливо:

„Не вярвам общините да тръгнат да увеличават данъци в последната година преди изборите. Големият проблем пред общините е за финансовата децентрализация. Нашето предложение е 20% от данъка върху дохода на физическите лица да остава директно в общините. Това означава, че общинските съветници и кметове ще могат да разчитат на значителен ресурс“, коментира още Зеленогорски.

За Бюджет 2019 Найден Зеленогорски изказа мнение: „Принципът е когато икономиката върви добре, приходите вървят добре и си в цикъл на растеж, да трупаш резерви и буфери, за да можеш да поемеш евентуално следващия икономически цикъл, когато растежът спада или икономиката тръгва надолу. За съжаление, това не се случва в новия бюджет. Той е увеличил разходите си с над 5,8 млрд. и има дефицит, което е доста парадоксално при положение, че икономиката върви нагоре“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илон Мъск

Мъск подкрепи излизането на САЩ от НАТО

Илон Мъск изрази подкрепа за излизането на САЩ от НАТО, като заяви, че няма смисъл Америка да финансира отбраната на Европа, предаде "Блумбърг". Старши съветникът на американския президент Доналд Тръмп реагира на публикация в X , в която се заявява, че САЩ трябва да "излязат от НАТО сега!“.  "Наистина трябва“, написа съоснователят и главен изпълнителен..

публикувано на 09.03.25 в 16:35

Русия обяви, че е превзела села в Курска, Сумска и в Донецка област

Русия обяви днес, че е превзела по едно село в Курска област и съседната украинска Сумска област, предаде ТАСС. В сводката, публикувана от Министерството на отбраната на Руската федерация, пише, че в частично окупираната от Украйна Курска област е превзето село Лебедевка в Суджански район.  Съобщението, което не е проверено по независим път, бе..

публикувано на 09.03.25 в 15:50

Издирваният млад мъж от Кула вероятно е убит

Издирваният в Кула, Видинско, 20-годишен мъж е убит, предаде БНТ. Той беше в неизвестност от 4 дни. Става въпрос за убийство по особено жесток начин и опит за заличаване на следите. По информация на "По света и у нас" извършителите са двама и след убийството са напуснали страната в посока Сърбия, където са задържани. При обиск в дома им са намерени..

публикувано на 09.03.25 в 15:08
Снимката е илюстративна

26-ма са ранени при катастрофи в страната през изминалото денонощие

Един човек е загинал, а 26-ма са ранени при 22 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР. В София са регистрирани пет тежки и 16 леки катастрофи, при които са ранени шестима души. По данни на МВР за периода от 28 февруари до 6 март са проверени 100 099 моторни превозни средства. Извършен е контрол на 112 657 водачи и..

публикувано на 09.03.25 в 14:54
Изглед от остров Санторини.

Ново проучване предупреждава за риск от цунами между Санторини и Аморгос

Ново проучване на Атинския университет подчертава реалната възможност за възникване на цунами в района между Санторини и Аморгос, съобщава уебсайтът Tovima. Проучването предупреждава, че макар сеизмичната активност да е известен фактор, свлачищата - както на сушата, така и под водата - също могат да предизвикат разрушителни вълни, като подчертава..

публикувано на 09.03.25 в 14:43

Протестът в Добрич в защита на лева ще продължи

Обявеният като граждански протест в защита на българския лев в Добрич събра около двайсет човека, по-голямата част от които привърженици и членове на политическа партия. Подробности от Мая Райнова: С българските знамена в ръка недоволните жители на Добрич, събрали се на площад "Свобода“, изразиха несъгласието си страната ни да приеме единната..

публикувано на 09.03.25 в 14:34

Поход на толерантността "Ние помним" в София

С официална церемония и Поход на толерантността "Ние помним" в София бяха отбелязани 82 години от спасяването на българските евреи и почетена паметта на евреите, загинали в нацистките лагери на смъртта. Шествието започна от църквата „Св. София“ и достигна до Паметника на спасението в столицата. Начело застанаха председателят на Народното събрание..

публикувано на 09.03.25 в 14:31