Правителствата на Косово и Албания на днешната съвместно заседание в Печ подписаха договори с които, между другото, в следващите шест месеца ще се обединят митниците, ще бъдат премахнати митата и роумингът в комуникациите между двете страни, съобщава БГНЕС.
На церемонията, проведена след съвместната сесия, министри на двете правителства подписаха общо девет споразумения и протоколи.
Косовският премиер Рамуш Харадинай и албанският му колега Еди Рама заявиха, че сътрудничеството на двете страни е повече от необходимо.
Харадинай каза, че гражданите на Косово и Албания очакват още повече от двете правителства, но и тези договори, които се подписват днес, представляват "конкретизация на отдавнашни приоритети на двете страни".
„Това, което Косово подчертава, е неговото заставане на страната на Съединените щати като водещ световен фактор и на страната на нашите стратегически партньори. Албания винаги може да разчита на Косово и винаги има право да разчита на Косово, но и Косово винаги е разчитало на Албания и това се показа през 1999 г., в най-тежките дни на нашия живот като нация“, каза Харадинай.
Албанският премиер Еди Рама заяви, че въвеждането на мита от 100 процента на продуктите от Сърбия и Босна и Херцеговина е била "правилна реакция на неправдите, които се правят към Косово, често и с подкрепата на различни европейски страни".
От друга страна, каза Рама, след кратко време Косово и Албания ще имат нулеви мита и пълно унифициране на митниците.
„Днес е моментът да се въведат 100 процента мита на север и нула процента в южната част на Косово. Второ, ние се насочваме към митническия съюз: транзит от 1 януари в пристанище Дуръс за Косово и други стъпки през следващите шест месеца за обединяване на митниците. Който смята, че това представлява заплаха, било в Белград или в Брюксел, е добре дошъл да седне на масата и да му обясним, че не е заплаха, а е покана за всички други да вземат пример от това сътрудничество и Сърбия първа да последва този пример“, каза Рама.
Албанският премиер също обеща да се създаде съвместен фонд между Прищина и Тирана за функционирането на външната политика, което ще помогне за интегрирането на двете страни в ЕС до 2025 г.
Днешното заседание в Печ е петата съвместна сесия на правителствата на Косово и Албания. Първата беше проведена в Призрен през 2014 г., последвана от съвместни заседания всяка година първо в Тирана, после в Прищина и миналата година в Корча.Днес бюджетът на държавата за 2025 година, както и бюджетите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и на Държавното обществено осигуряване (ДОО), ще бъдат внесени в Народно събрание. Това съобщи премиерът Росен Желязков в началото на извънредното заседание на Министерския съвет. Бюджетът за 2025 година си поставя задачи за балансиран растеж..
С повишаването на дневните температури може да започне поетапното отстраняване на редица компрометирани участъци и ремонтът на инфраструктурни елементи в пешеходната зона на Варна, съобщиха от общинския пресцентър. По разпореждане на кмета Благомир Коцев служители на кметството са направили обстоен оглед на пешеходната част от булевардите..
Представители на гражданската група “Математика за всички” взеха участие в Кръгла маса в Народното събрание за проблемите в образованието от 5-и до 7-и клас, организирана от народния представител Елисавета Белобрадова. На събитието присъстваха министърът на образованието и науката - Красимир Вълчев, бившият министър акад. Николай Денков,..
Украинската общност във Варна отбеляза третата година от началото на войната с Русия. Присъстваха и варненци, които подкрепят украинците в борбата им за запазване на териториалната си цялост. Присъстващите поставиха цветя на паметника на украинските воини, загинали за свободата на България, като така почетоха жертвите на руската агресия. Бяха..
Координационна среща по темата за пътната безопасност се проведе днес в Министерския съвет. " Тежките катастрофи с жертви и пострадали продължават да се случват и ние сме длъжни да реагираме по категоричен начин. Необходимо е да се изчистят, включително и законодателно, всички тромави процедури и механизми, които пречат на институциите да действат бързо..
Временната комисия "Правна" разгледа предложение във връзка с изменение и допълнение на Наредбата на Общинския съвет на Варна за условията и реда за поставяне на преместваеми обекти. В началото на заседанието част от промените бяха оттеглени. Причината е писмо от областния управител от тази сутрин. В него се казва, че предлаганите..
ЕНЕРГО-ПРО уведомява своите клиенти, че са получени сигнали за фалшиви съобщения по електронна поща, които по външен вид наподобяват изпращаните до клиентите електронни фактури. Тези съобщения нямат нищо общо с дружествата от Групата ЕНЕРГО-ПРО Варна. Компанията съветва своите клиенти да се отнасят с повишено внимание към получаваните под формата на..