Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Филмови дни ЛУКС“ показват многообразието на европейското кино

Непосредствено преди края на 2018 година, от 30 ноември до 12 декември, ще се проведат традиционните „Филмови дни ЛУКС“. В програмата са включени и трите филма - финалисти за наградата за кино „ЛУКС“ на Европейския парламент. Жителите и гостите на Благоевград, Бургас, Варна, Плевен, Пловдив, София и Стара Загора ще могат да се насладят на безплатните прожекции на филмите „Стикс“, „Другата страна на всичко“ и „Жена на война“. За Радио Варна повече по темата коментира Светла Дамянова от "София филм фест".

-  Какво представлява тази година кинопанорамата,организирана от бюрото на Европейския съюз в България?

-  Филмовите дни „Лукс” вече са традиционна част от края на всяка една година. В продължение на няколко последователни години имаме възможност заедно с информационното бюро на Европейския парламент в България да представим трите филма, които са номинирани за наградата на Европейския парламент „Лукс” . Целта е да има възможност по-широка публика да се срещне с много важни и специално подбрани заглавия, които са дело на европейски творци, приковали вниманието на кино специалистите и на публиката в различни филмови форуми през изминалата година. Филмовата награда „Лукс” е инициатива на Европейския парламент именно с цел успешната популяризация на многообразието и богатството на еропейското кино. Любопитното в случая е, че и трите филма са преведени на всички европейски езици. Филмовите копия, които пътуват, са със субтитри на съответния език, който се говори в страната където пристигат. Филмът победител, „Жена на война”, получава възможност да бъде адаптиран и за трудно чуващи и трудно виждащи аудитории, като по този начин Европейският парламент всъщност дава възможност филмите да достигнат до максимално широк кръг от аудитория.

-  Трите филма, които ще види българската публика, са „Стикс”, „Другата страна на всичко” и победителя - „Жена на война” . Това, обаче, са филми, които са натоварени и с различни обществени и социални послания.

-  Разбира се, това е една от най-важните характеристики на европейското кино и това, което обединява трите заглавия през 2018 година, е присъствието на силни женски образи в тях. През годините се забелязва специално отношение на европейските творци към различни важни проблеми, които вълнуват нашия съвременник във всички държави на европейския континент. Например във филма „Другата страна на всичко” акцентът пада върху историята на една война, която разделя Югославия преди години и начина, по който историческите факти успяват да преминат през времето и да бъдат интерпретирани по различен начин за различните нови поколения. Темата на „Стикс” е срещата на един европейски човек, който има съвсем уважавана професия, разполага с възможности, но в един момент, в края на своята почивка, ненадейно попада на една лодка в открито море, пълна с бежанци. Начинът, по който документалната действителност функционира като алегория за подхода към бежанската криза е представен в този филм. „Жена на война” е филм, в който главната героиня, всъщност, се опитва да попречи на екологичната катастрофа, която застрашава нейната родна държава. Тя е взела съвсем присърце тази идея да направи всичко възможно, дори самата тя – без помощта на институции или група хора около нея, да саботира неподходящи производства на територията на Исландия. Темите на филмите са изключително любопитни и искренно се радваме, че и тази година имаме възможност да ги покажем във Варна, Благоевград, Плевен, Пловдив, Стара Загора и Бургас.

-  С каква народност са трите филма - „Стикс”, „Другата страна на всичко” и „Жена на война”?

В интерес на истината и трите филма, съвсем логично и съвсем в стила на всичко, което се създава като ново европейско кино,  са копродукции. „Стикс” на режисьора Волфганг Фишер е германско-австрийска копродукция, „Другата страна на всичко” на режисьорката Мила Турайлич е копродукция между Сърбия, Франция и Катар, а „Жена на война” на режисьора Бенедикт Ерлингсон е копродукция между Шотландия, Франция и Украйна. Интересни филми, важно е да кажем, че всяка една от прожекциите е със свободен вход. Това се случва благодарение на съдействието и организацията на информационното Бюро на Европейския парламент и целта, пак казвам, е да се срещне публиката с многообразието на европейската филмова палитра.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30